Filmler Bizimle Nasıl Konuşur?

Genel

saziye-ayas

Kelimeler aşka yetseydi sağırlar aşık olamazdı – Love Rain
Sinema ilk yıllarında hepimizin bildiği gibi sessizdi. Ama o zaman bile bizimle işaret dili ile konuşmuyor muydu? Eğer sessiz filmler bize hikâyeyi anlatamıyorsa veya duyguyu hissettiremiyorsa The Artist gibi bir film bu kadar sese doymuş bizleri nasıl etkileyebilirdi ve başarısını Oscar ile nasıl pekiştirebilirdi.

art sh

Sinemaya ses geldi ama gelişmeler bununla da bitmedi sinemaya renk geldi sonra renklendi hayatımız ama yine de bazı anlar vardı ki hayat küçük kızın kırmızı paltosu kadar renklidir sadece.
Filmler bize afişleri ile merhaba der. Bu yüzden filmde neler bulabileceğimizi seyirciye ne vadettiği göstermesi açısından önemlidir. Ama bazı afişler gerçekçi iken bazı filmler gişe hasılatı yapmak için türlü yollara başvurabilir. Özcan Deniz’in Araf filminde 5 dk dan az görünmesine rağmen afişte bu kadar büyük yer kaplaması gibi.
traraf

Filmin en dikkat çeken taraflarından biri kahramanını konumlandırma biçimidir. Kahramanlarının duygularını, endişelerini umutlarını huzurunu göstermek için baş boşluğu kullanılabilir. Bu açıları bir film üzerinden örneklemek için Lars Von Trier in “Karanlıkta Dans “filmini ele alırsak;1.fotoğrafta kadın idam edilmek üzeredir dolayısıyla endişelidir bu yüzden baş boşluğu bırakılmamış aksine alından kesilmiştir. 2.fotoğrafta ise başrol kadın oyuncu uzun zaman sonra bir müzik duyduğu için hapiste de olsa mutlu ve huzurludur bu da haddinden fazla baş boşluğu bırakılarak gösterilmiştir.

dd

lars

Filmde kahramanların birbirine göre durumu her zaman açık olmayabilir. Bazen de altaçı- üstaçı tekniği iki karakter arasındaki durumu pekiştirmek için kullanılır. Alt açıya Otomatik Portakal filminden örnek verecek olursak 1. fotoğrafta Alex suya düşürdüğü çetesindeki arkadaşına bakıyor. Çete reisi olduğu için kendini diğerlerinden üstün görüyor. Fakat 2.fotoğrafta Alex hapse düşmüştür, kurtuluşu yoktur, dayak yemiştir ve kimin daha güçlü olduğunu görmüştür.

orange
oto

Üst açı ise bir karakterin zor durumda olduğunu veya karşı açısında bulunan karakterin kendisinden daha yetkili daha güçlü olduğunu gösterir. Bu bir aşk da olabilir, bir eş de, Azrail de.. Üst açıyı açıklamak için “Azrail’i Beklerken” filminden karelerden yararlanacak olursak; 1. karede adam aşık olduğu kadının ayakları altında görülür. 2.karede sevmeden evlendiği eve ekmek getiren eşine karşı acizliği vardır. 3. Karede ise beklediği Azrail gelmiştir ama kurtuluş umduğu Azrail onu korkutmuştur.

azrail

Filmlerde duyguyu seyirciye daha iyi verebilmek için ayrılık- hüzün sahnelerinde daha karanlık puslu ortamlar tercih edilir. Bunun için yağmurlu havalar en güzel çekim günleridir. Aşk- neşe sevinç gibi duyguları verebilmek içinse bol ışıklı güneşli günlerde çekim yapılması iyi olur. Bir nevi duyguların da hava durumu vardır. “Aşk ve Gurur” filminden bir örnekle söylediklerimizi daha anlamlı hale getirmemiz gerekirse 1. karedeki güneşli hava aşk 2. karedeki yağmur ise gururun temsili gibidir.

aşk
gurur

Filmler başta sessiz bir dil kullansa da hiçbir zaman müziksiz olmamıştır. Ya sinemada bir piyano eşlik etmiştir ya da sonradan eklenmiştir. Ama filme uygun müzik yapmak çok önemlidir. Al Pacino’ nun oynadığı Kadın Kokusu filmindeki o meşhur tango sahnesindeki müzik(Carlos Gandel- Por una Cabeza) olmasaydı film etkileyiciliğinden çok şey kaybetmez miydi? Ya da Türkiye’yi sinemalara sürükleyen Eşkıya’nın finalindeki o türkü olmasaydı Eşkıya’nın ölümünden o kadar etkilenebilir miydik?

kadneş

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up