Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Filmler Bizimle Nasıl Konuşur?

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Kelimeler aşka yetseydi sağırlar aşık olamazdı – Love Rain
Sinema ilk yıllarında hepimizin bildiği gibi sessizdi. Ama o zaman bile bizimle işaret dili ile konuşmuyor muydu? Eğer sessiz filmler bize hikâyeyi anlatamıyorsa veya duyguyu hissettiremiyorsa The Artist gibi bir film bu kadar sese doymuş bizleri nasıl etkileyebilirdi ve başarısını Oscar ile nasıl pekiştirebilirdi.

art sh

Sinemaya ses geldi ama gelişmeler bununla da bitmedi sinemaya renk geldi sonra renklendi hayatımız ama yine de bazı anlar vardı ki hayat küçük kızın kırmızı paltosu kadar renklidir sadece.
Filmler bize afişleri ile merhaba der. Bu yüzden filmde neler bulabileceğimizi seyirciye ne vadettiği göstermesi açısından önemlidir. Ama bazı afişler gerçekçi iken bazı filmler gişe hasılatı yapmak için türlü yollara başvurabilir. Özcan Deniz’in Araf filminde 5 dk dan az görünmesine rağmen afişte bu kadar büyük yer kaplaması gibi.
traraf

Filmin en dikkat çeken taraflarından biri kahramanını konumlandırma biçimidir. Kahramanlarının duygularını, endişelerini umutlarını huzurunu göstermek için baş boşluğu kullanılabilir. Bu açıları bir film üzerinden örneklemek için Lars Von Trier in “Karanlıkta Dans “filmini ele alırsak;1.fotoğrafta kadın idam edilmek üzeredir dolayısıyla endişelidir bu yüzden baş boşluğu bırakılmamış aksine alından kesilmiştir. 2.fotoğrafta ise başrol kadın oyuncu uzun zaman sonra bir müzik duyduğu için hapiste de olsa mutlu ve huzurludur bu da haddinden fazla baş boşluğu bırakılarak gösterilmiştir.

dd

lars

Filmde kahramanların birbirine göre durumu her zaman açık olmayabilir. Bazen de altaçı- üstaçı tekniği iki karakter arasındaki durumu pekiştirmek için kullanılır. Alt açıya Otomatik Portakal filminden örnek verecek olursak 1. fotoğrafta Alex suya düşürdüğü çetesindeki arkadaşına bakıyor. Çete reisi olduğu için kendini diğerlerinden üstün görüyor. Fakat 2.fotoğrafta Alex hapse düşmüştür, kurtuluşu yoktur, dayak yemiştir ve kimin daha güçlü olduğunu görmüştür.

orange
oto

Üst açı ise bir karakterin zor durumda olduğunu veya karşı açısında bulunan karakterin kendisinden daha yetkili daha güçlü olduğunu gösterir. Bu bir aşk da olabilir, bir eş de, Azrail de.. Üst açıyı açıklamak için “Azrail’i Beklerken” filminden karelerden yararlanacak olursak; 1. karede adam aşık olduğu kadının ayakları altında görülür. 2.karede sevmeden evlendiği eve ekmek getiren eşine karşı acizliği vardır. 3. Karede ise beklediği Azrail gelmiştir ama kurtuluş umduğu Azrail onu korkutmuştur.

azrail

Filmlerde duyguyu seyirciye daha iyi verebilmek için ayrılık- hüzün sahnelerinde daha karanlık puslu ortamlar tercih edilir. Bunun için yağmurlu havalar en güzel çekim günleridir. Aşk- neşe sevinç gibi duyguları verebilmek içinse bol ışıklı güneşli günlerde çekim yapılması iyi olur. Bir nevi duyguların da hava durumu vardır. “Aşk ve Gurur” filminden bir örnekle söylediklerimizi daha anlamlı hale getirmemiz gerekirse 1. karedeki güneşli hava aşk 2. karedeki yağmur ise gururun temsili gibidir.

aşk
gurur

Filmler başta sessiz bir dil kullansa da hiçbir zaman müziksiz olmamıştır. Ya sinemada bir piyano eşlik etmiştir ya da sonradan eklenmiştir. Ama filme uygun müzik yapmak çok önemlidir. Al Pacino’ nun oynadığı Kadın Kokusu filmindeki o meşhur tango sahnesindeki müzik(Carlos Gandel- Por una Cabeza) olmasaydı film etkileyiciliğinden çok şey kaybetmez miydi? Ya da Türkiye’yi sinemalara sürükleyen Eşkıya’nın finalindeki o türkü olmasaydı Eşkıya’nın ölümünden o kadar etkilenebilir miydik?

kadneş

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler