Filmin Başarısı Sevindirdi!

Dünya Manşet

Majid Majidi’nin yönettiği Cennetin Çocukları’ndan sonra ilk kez İran’dan En İyi Yabancı Film Oscar adayı olan Bir Ayrılık yönetmenine göre ülkede sevinç yarattı.

Oscar yarışında bu yılın önemli filmlerinden biri İran yapımı Bir Ayrılık. Asghar Farhadi’nin yönettiği film, hem En İyi Senaryo hem de En İyi Yabancı Film dallarında Oscar adayı. Bu durum Oscar Ödülleri’nde nadir yaşandığından film bu yönüyle dikkat çekiyor. 1999’da Majid Majidi’nin yönettiği Cennetin Çocukları filminden sonra İran’ın En İyi Yabancı Film dalında ilk Oscar adayı olan film, bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanarak İran’a bu ödülü de ilk kez getirmişti.

Filmin yönetmeni de geçtiğimiz günlerde ABD’li sinema yazarı Brent Simon’a verdiği röportajında uluslararası alanda kazandığı başarıdan bahsetti: “Filmin uluslararası alanda kazandığı başarı, hem İranlı sinemacılar da hem de İran halkında büyük bir mutluluk yarattı.” İran’da bir çiftin boşanma sürecini anlatan film için yönetmen, “Bir Ayrılık bittikten sonra, bugüne kadar çekmeyi en yürekten istediğim filmin bu olduğunu fark ettim. Ama tamamen içgüdülerime dayanarak çektiğim bu filmin uluslararası alanda kazandığı başarı bana bir şey daha öğretti. Film dünyanın çeşitli yerlerinde gösterildikçe gördüm ki bir film aynı zamanda hem yerel hem de evrensel bir sorunu anlatabiliyor” diyor.

sabah


Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up