Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Filmimiz Oscar’ı Hak Ediyor Mu?

Yayınlandı

tarihinde

Nuri Bilge Ceylan Oscar şansını değerlendirdi…

“Tahmin yürütmek zor. Sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var.” “İngiliz basını son filmime çok ilgiliydi” Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi Londra Film Festivalinde gösterildi.

Nuri Bilge CeylanÜnlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan “Bir Zamanlar Anadolu’da” isimli son filminin aday adayı olduğu Oscar ödüllerindeki şansıyla ilgili, “Tahmin yürütmek zor. Sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var” dedi.

“Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin bu yıl 55’incisi düzenlenen Londra Film Festivalindeki galası için İngiltere’nin başkenti Londra’ya gelen Ceylan, A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.

Filmin gösteriminden önce Londra’nın “sinema meydanı” olarak bilinen “Leicester Square”deki Vue sinemasında kırmızı halı törenine katılan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Londra Film Festivali’nin önemini vurguladı. “New York ve Londra’daki film festivalleri çok önemli çünkü burada yazılan yazılar, buradaki kritikler tüm dünyayı dolaşıyor” diyen Ceylan, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin birkaç ay sonra İngiltere’de vizyona gireceğini duyurdu. İngiliz basınının filmine ilgisinin yoğun olduğunu belirten Ceylan, “Ama tabii film vizyona çıkarken yazılan yazılara bakarak karar vermek lazım” dedi.

Filminin Oscar’a aday adaylığı ve Oscar şansının sorulması üzerine de Nuri Bilge Ceylan, “Oscar konusunda tahmin yürütmek çok zor. Çünkü orada hiç tanımadığımız, sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var. Ama sonuçta Türkiye bizi seçti. Biz de elimizden geleni yapacağız bu konuda” yanıtını verdi. Filmin yapımcısı Zeynep Özbatur da “Çok şükür ki her filmimizle buraya geliyoruz, bu festivale katılıyoruz. Bu festivali ben dünyadaki bütün festivaller içinde çok özel bir yere koyuyorum. Başka festivallerdeki güzel filmlerin seçildiği ve gösterildiği bir festival” dedi.

Özbatur “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin “New Wave” film dağıtım şirketi aracılığıyla İngiltere’de en geç gelecek yılın bahar aylarına kadar vizyona gireceğini kaydetti. Yine yapımcısı olduğu Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” filmiyle de Oscar’a aday adayı olduklarını ve ilk dokuza kaldıklarını anımsatan Özbatur, “Bu sefer çalışma yöntemimizi daha da yoğunlaştırarak, kurduğumuz işleri daha da geliştirerek iyi bir çalışma yapacağız ama böyle şeyler çok da bilinemez. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi bu yıl 84’üncüsü düzenlenecek Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” kategorisinde aday adayı. Filmin ilk uluslararası gösterimi bu yılki Cannes Film Festivali’nde yapılmış ve film Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı. Nuri Bilge Ceylan, 2008 yılındaki Asya Pasifik Film Ödülleri’nde “Üç Maymun” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü almıştı.

On5Yirmi5.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Aykut Enişte 2 Gişede Sezonun En İyi Yerli Film Açılışını Yaptı

Film, vizyondaki ilk üç gününde 186.898 bin kişi tarafından seyredildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2”, uzun bekleyişin ardından cuma günü gösterime girdi ve ilk hafta sonunda elde ettiği gişe rakamıyla sezonun en iyi açılış yapan yerli filmi oldu.

Vizyondaki ilk üç gününde 186.898 bin kişi tarafından seyredilen Aykut Enişte 2, sinema salonlarında özlenen kahkahalı günleri geri getirdi. İlk hafta sonu itibarıyla ilk filmin yaklaşık 2,5 katını seyirciyi salonlara çeken Aykut Enişte 2, başarılı gişe performansıyla sinema sektörünün yüzünü güldürdü.  

Aykut Enişte 2 oyuncuları hafta sonunda seyircinin heyecanını paylaşmak üzere turnedeydi. Cuma günü Eskişehir’de, cumartesi İzmir’de ve pazar günü de Bursa’da Aykut Enişte 2 seyircisi ile buluşan oyuncular Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Mekin Sezer ve yönetmen Onur Bilgetay büyük coşkuyla karşılandı. 

Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor!

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur? 

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Eternals” Filminin Ayrıntılı Alt Yazılı Gösterimi Düzenledi

Disney Türkiye ve DEM derneği ortaklığıyla.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Eternals

Disney Türkiye, DEM derneği ile birlikte işitme engellilere özel ayrıntılı alt yazılı gösterim düzenledi.

Marvel Studios’tan Eternals filmiyle bir ilk yaşandı. Eternals karakterlerinden Makkari, evrenin en hızlı kahramanlarından biriydi ve işitme engelliydi. Bu süper kahramandan ilham alan Disney Türkiye, işiten toplum ile sağır toplum ve işitme engelliler arasında acıma duygusundan uzak diyalog alanları yaratmak ve sorunlara kolektif şekilde çözümler üretmek için faaliyet gösteren DEM derneği ile birlikte işitme engelli bireyler için ayrıntılı alt yazı ile Eternals özel gösterimi gerçekleştirdi.

The Walt Disney Company, Türkiye, İsrail ve Yunanistan Stüdyo ve Entegre Pazarlama Direktörü Armağan Milli İnkaya gösterim ile ilgili şu sözleri dile getirdi: “Şirketinizin en önemli önceliklerinden biri çeşitlilik ve kapsayıcılık. Bugün burada olmaktan çok mutluyuz çünkü DEM Derneği ile birlikte bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok büyük ilgi gören Marvel Studios Eternals filmimizin ayrıntılı alt yazı versiyonunu işitme engelli sinema severler ile birlikte izleyeceğiz. Bunun çok güzel bir başlangıç olduğunu umuyoruz.”

Dem Derneği’nden Diclehan Sönmezoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Dernek olarak #koşaradımaltyazıya sloganıyla ayrıntılı alt yazının sağır ve işitme engelli bireyler için gerekliliğinin, aslında erişilebilirlik için bir hak olduğunun savunuculuğunu yapıyoruz. Disney Türkiye ile ayrıntılı alt yazının olduğu Eternals özel gösteriminde iş birliği yapmaktan, savunduğumuz değeri örneklemekten ve işitme engelli ve sağır bireyler ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Disney Türkiye’nin yaratıcı ajansı ÜBER, farkındalık yaratmak adına gösterim için özel bir afiş çalışması hazırladı.Bu afiş çalışmasında başlık ve metin olarak sadece işaret dilli/el alfabesi kullanıldı. Sessiz alfabenin tipografik kullanımı için elle çizilen özel bir font hazırlandı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Aykut Enişte 2 Bugün Vizyonda

Aykut Enişte 2 filmi vizyona girdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Aykut Enişte 2

Onur Bilgetay’ın yönetmenliğini yaptığı “Aykut Enişte 2” filmi, bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Vizyon tarihinin açıklanmasından itibaren sinemaseverlerin bir numaralı gündemi haline gelen, yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2” uzun bekleyişin ardından bugün (cuma) vizyona giriyor.

Sinema salonlarını kahkahalarla çınlatmaya hazırlanan Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor.

Talat Eniştenin Gelişi Ortalığı Karıştırıyor

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı,  ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur?

Muhteşem Kadroya Yeni İsimler Eklendi

Komedinin sinemalara dönüşünü müjdeleyen Aykut Enişte 2’nin kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Müfit Kayacan, Lale Başar, Selen Domaç, Mekin Sezer, Nezaket Erden, Ecrin Moğultay, Güler Ökten, Ahmet Ak, Ali İpin, Ali Çelik, Oğuz Kara, Kerim Ertekin yer alırken, filmin senaryosunu Cem Gelinoğlu, Giray Altınok ve Muammer Tali’yle birlikte kaleme aldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler