Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Filmimiz Oscar’ı Hak Ediyor Mu?

Yayınlandı

tarihinde

Nuri Bilge Ceylan Oscar şansını değerlendirdi…

“Tahmin yürütmek zor. Sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var.” “İngiliz basını son filmime çok ilgiliydi” Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi Londra Film Festivalinde gösterildi.

Nuri Bilge CeylanÜnlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan “Bir Zamanlar Anadolu’da” isimli son filminin aday adayı olduğu Oscar ödüllerindeki şansıyla ilgili, “Tahmin yürütmek zor. Sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var” dedi.

“Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin bu yıl 55’incisi düzenlenen Londra Film Festivalindeki galası için İngiltere’nin başkenti Londra’ya gelen Ceylan, A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.

Filmin gösteriminden önce Londra’nın “sinema meydanı” olarak bilinen “Leicester Square”deki Vue sinemasında kırmızı halı törenine katılan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Londra Film Festivali’nin önemini vurguladı. “New York ve Londra’daki film festivalleri çok önemli çünkü burada yazılan yazılar, buradaki kritikler tüm dünyayı dolaşıyor” diyen Ceylan, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin birkaç ay sonra İngiltere’de vizyona gireceğini duyurdu. İngiliz basınının filmine ilgisinin yoğun olduğunu belirten Ceylan, “Ama tabii film vizyona çıkarken yazılan yazılara bakarak karar vermek lazım” dedi.

Filminin Oscar’a aday adaylığı ve Oscar şansının sorulması üzerine de Nuri Bilge Ceylan, “Oscar konusunda tahmin yürütmek çok zor. Çünkü orada hiç tanımadığımız, sinema görüşleri farklı olabilecek bir jüri var. Ama sonuçta Türkiye bizi seçti. Biz de elimizden geleni yapacağız bu konuda” yanıtını verdi. Filmin yapımcısı Zeynep Özbatur da “Çok şükür ki her filmimizle buraya geliyoruz, bu festivale katılıyoruz. Bu festivali ben dünyadaki bütün festivaller içinde çok özel bir yere koyuyorum. Başka festivallerdeki güzel filmlerin seçildiği ve gösterildiği bir festival” dedi.

Özbatur “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin “New Wave” film dağıtım şirketi aracılığıyla İngiltere’de en geç gelecek yılın bahar aylarına kadar vizyona gireceğini kaydetti. Yine yapımcısı olduğu Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” filmiyle de Oscar’a aday adayı olduklarını ve ilk dokuza kaldıklarını anımsatan Özbatur, “Bu sefer çalışma yöntemimizi daha da yoğunlaştırarak, kurduğumuz işleri daha da geliştirerek iyi bir çalışma yapacağız ama böyle şeyler çok da bilinemez. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi bu yıl 84’üncüsü düzenlenecek Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” kategorisinde aday adayı. Filmin ilk uluslararası gösterimi bu yılki Cannes Film Festivali’nde yapılmış ve film Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı. Nuri Bilge Ceylan, 2008 yılındaki Asya Pasifik Film Ödülleri’nde “Üç Maymun” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü almıştı.

On5Yirmi5.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

93. Oscar Ödül Töreni TRT 2’de İzlenecek

Tören TRT 2 ekranlarına gelecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni

Bu sene 25 Nisan tarihinde 93. sü düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, TRT 2 ekranlarından seyredilebilecek.

Sinema dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Oscar Ödül Töreni‘nin 25 Nisan 2021 tarihinde düzenleneceği geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Heyecanla beklenen tarih yaklaşırken bu sene 93. kez düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, ülkemizde TRT ekranlarında seyirciyle buluşacak. Henüz resmi olarak bir açıklama gelmemiş olsa dahi TRT 2‘nin haftalık yayın akışında 25 Nisan’ı 26 Nisan’a bağlayan pazar gecesi 01.30’da Oscar’a Doğru programı ile 03.00’da 93. Oscar Ödül Töreni‘nin yer aldığı görünüyor.

COVID-19 salgını gereği uygun protokoller ile seyirci katılımıyla düzenlenecek olan 93. Oscar Ödül Töreni, Los Angeles şehir merkezindeki Union istasyonunda düzenlenecek. Oscar Ödülleri’nde kazananları açıklayacak olan isimler arasında ise Harrison Ford, Brad Pitt, Halle Berry, Reese Witherspoon, Don Cheadle, Renee Zellweger, Regina King, Joaquin Phoenix, Rita Moreno, Laura Dern, Zendaya, Angela Bassett, Bryan Cranston ve Marlee Matlin gibi yıldız isimler bulunuyor.

TRT 2‘de ekranlara gelecek 93. Oscar Ödül Töreni‘nin tam aday listesine ise buradan uluşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler