Bizimle İletişime Geçin

Liste

Filmi Çekilmiş 23 Güzel Roman

Roman uyarlaması güzel filmler…

Yayınlandı

tarihinde

Film dünyasında bitmek bilmeyen tartışmalardan biridir uyarlama senaryolar… Bunlardan kimi bir romanı kendine konu alır, kimi de bir otobiyografiyi. Sonuç ise çoğunluğun neredeyse tamamen birleştiği film karesi olarak ortaya çıkar…

Gerçi her ne kadar kitaptan uyarlanan filmler çoğu zaman izleyiciyi hayal kırıklığına uğratmış olsa da en azından kitapları bize hayal gücümüzü yaratma imkanı verir. Bizden de bir parça kalır geriye. Oysa ki sinema belirli sınırlar içinde, sadece kendi seçtiklerini gösterir. Çoğu zaman da, bir kitabı 2 saatlik bir süreye sığdırmak imkansız olduğu için eksik kalır.

İşte edebiyat ile sinemanın çok eskiye dayalı arkadaşlıkları ve bilmeyenler içinde mini bir derlemeyle günümüz filmlerine kadar uzanan derin ve doyurucu bir yolculuk serüveni…

fight club

Fight Club (Dövüş Kulübü) / Chuck Palahniuk

1999 yapımı Fight Club, Amerikalı yeni nesil yazarı Chuck Palahniuk’un 1996 tarihli romanı. Boşanmış bir anne babanın çocuğu olan yazar, kitaplarında çoğunlukla toplumdan soyutlanmış, marjinal hayatları ve bunu agresif tavırlarına yansıtan kahramanların genellikle başrolde olduğu kitaplar yazmış. Edward Norton ve Brad Pitt’in başrollerde tam anlamıyla döktürdüğü ve sisteme kafa tutan, kendi düzenlerini kurmaya niyetli karakterleri canlandırdıkları, David Fincher’ın yönettiği film, karanlık öykü yapısına rağmen ışıldayan, senaryosuyla hayranlık uyandıran ve sürprizli finaliyle insana tırnaklarını yedirten bir sinema şaheseri.

The Sheltering Sky

The Sheltering Sky / Paul Bowles

1910 – 1999 yılları arasında yaşamış, hayatı boyunca dünyanın pek çok yerinde ikamet etmiş olan Amerikalı yazar ve besteci Paul Bowles’un ünlü romanını, sinemaya başarılı yönetmen Bernardo Bertolucci aktarmıştı. 1990 yapımı The Sheltering Sky’ın kendilerini içsel maceralarla atılmak ve ilişkilerini derinleştirmek amacıyla sıcak Afrika topraklarına atan sanatçı çiftini Debra Winger ve John Malkovich canlandırmış, Paul Bowles’da bizzat filmde küçük bir sahnede yer almıştı.

Great Expectations

Great Expectations / Charles Dickens

1812 – 1870 yılları arasında, kalabalık bir ailede oldukça zor bir çocukluk geçirmiş ve 20′li yaşlarına rağmen popüler olmayı başarmış olan İngiliz romancı Charles Dickens’ın Great Expectations isimli kitabı, 1946 ve 1998 yıllarında olmak üzere iki kez sinemaya aktarılmıştır. Çocukluklarından beri kaderleri bir şekilde birlikte çizili olduğu belli olan bir çiftin yürek burkucu öyküsünü anlatan film, Alfonso Cuaron’un imzasını taşımakta.

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory / Roald Dahl

1916 – 1990 yılları arasında yaşamış olan İngiliz yazar Roald Dahl, çocuk kitapları başta olmak üzere pek çok standart üstü roman ve öyküye imzasını koymuştur. Charlie and the Chocolate Factory ise bu kitaplardan yalnızca bir tanesidir. Dahl’ın sinemaya uyarlanan diğer iki filmi ise Danny De Vito’nun yönettiği, 1996 yapımı Matilda ve Henry Selick’in yönetimindeki yine 1996 yapımı olan şahane animasyon James and the Giant Peach isimli filmleridir.

Anna Karenina

Anna Karenina – Leo Tolstoy

1828 – 1910 yılları arasında yaşamış olan büyük Rus yazar Leo Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina, dünya klasikleri arasındaki sarsılmaz yerini her zaman korumuştur. Kitabın kahramanı Anna Karenina, aşk, yaptığı zoraki evlilik ve yaşadığı dönemin insanı boğan tabuları arasında bocalayan bir karakterdir. Kitabın içinde kendine yer bulan sayısız tipleme, insanın kafasını her ne kadar karıştırsa da, Tolstoy bu yolla insan ilişkileri ve ruh halleri üzerine kesin saptamalarda bulunmuş, romanın öyküsünü bu şekilde işlemiştir.

Papillon / Henry Charriere

Ülkemizdeki adı ile Kelebek olarak bilinen kitabın aynı isimle vizyona giren 1973 yapımı filminde, yazarı Steve McQueen canlandırırken, başrolde ise Dustin Hoffman rol almıştı. Kitap, işlemediğini söylediği bir cinayet nedeniyle yaşamını hapiste geçirmeye mahkum edilmiş bir adamın romanını konu ediyor.

Amerikan Sapığı

American Psycho / Bret Easton Ellis

Yeni dönem Amerikalı yazarlardan Bret Easton Ellis’in insanı dürten ve bir miktarda rahatsız eden ancak onca sayfaya rağmen sonuna kadar okumaya iten kitabı, tam çevirisiyle Amerikan Sapığı, 2000 yılında beyazperdeye aktarılmıştı.

Cinnet

The Shining / Stephen King

Eserleri sinemaya en çok aktarılan yazar olarak Guinness’e adını kaydettirmiş olan Stephen King, The Shining isimli tüyler ürpertici romanını usta sinemacı Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlamış ve korku – gerilim sinemasının bir başyapıtı olarak tarihteki yerini almıştı. Film, ıssız bir otelde üç kişilik bir ailenin yaşadıklarını anlatıyordu.

1994 yapımı The Shawshank Redemption ise yazarın bir kısa hikayesinden uyarlanarak sinemaya uyarlanmış ve başrollerinde görev alan Morgan Freeman ve Tim Robbins ile devleşmişti.

Brian De Palma’nın yönettiği 1976 yapımı Carrie ise Sissy Spacek’in inandırıcı oyunculuğuyla okulda kendisiyle sürekli dalga geçilen ve tuhaf bir anneye sahip olan talihsiz bir kızın başından geçenleri anlatıyordu. King, 1989 yapımı Pet Sematary yada bizdeki adıyla “Hayvan Mezarlığı” isimli filminde senaryosunu yazmıştı. 1999 yapımı The Green Mile ise King uyarlamalarının en iddialı olanlarından şüphesiz birisiydi.

Yilani öldürseler

Yılanı Öldürseler / Yaşar Kemal

Edebiyat tarihimizin çınar isimlerinden birisi olan Yaşar Kemal, yazarın hep olduğu gibi ezilen ve şartlar yüzünden toplumu karşısına alarak mücadele etmek zorunda kalan kahramanın hikayesini anlatır. 1981 yılında Türkan Şoray yönetiminde filme çekilen roman, ezilen kadını ön plana çıkarır.
hababam sinifi

Hababam Sınıfı / Rıfat Ilgaz

Kitabın sinema versiyonu ve arkasından gelen devam filmleri ile Türk sinema tarihinin en önemli basamak taşlarından biri haline gelmiştir.

Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu

A Guide Recognizing Your Saints / Dito Montiel

Yönetmen, yazar ve senarist Dito Montiel’in kendi gençlik yıllarından esinlenerek anlattığı kitabının beyazperdeye uyarlanmasıyla Sundance Film Festivali’nde en iyi yönetmen ve oyuncu kadrosu için özel jüri ödülüne layık görülmüştü.

al-pacino-godfather-ftr

The Godfather / Mario Puzo

Amerikalı romancı ve senarist özellikle Baba (The Godfather) isimli romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri ile de tarihe damgasını vurmuştu.

Kurtlar İmparatorluğu

Empire des loups, L / Jean Christophe Grange

Jean Christophe Grange, L’Empire des loups isimli romanını 2003 yılında yayınlamış, roman 2005 yılında ise Chris Nohan’ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştı. Kurtlar İmparatorluğu isimli filmde Jean Reno’nun yanı sıra başarılı oyuncu Emre Kınay’da yer almıştı.

Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer / Patrick Süskind

Patrick Süskind’in Almanya’da ilk yayınlanışında tam anlamıyla olay yaratan ve aylarca liste başlarında kalan Koku isimli romanı, toplum eleştirisini sergileyen bir kitap niteliğindeydi. Romana konu olan olay ise 18. yüzyılda Fransa’da geçer. Kitabın kahramanı Jean – Baptiste Grenoille, tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerde insanların insan kokusu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirir. Kendisi için tek çıkar yol ise başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürmektir.

Aşk ve Gurur

Pride & Prejudice / Jane Austen

Jane Austen’in klasik romanı “Pride and Prejudice – Aşk ve Gurur” bugüne kadar defalarca televizyon dizisi olarak dramatize edildiği halde, bu romandan sadece bir kez sinema filmi yapıldı.

The Da Vinci Code

Da Vinci Code / Dan Brown

Dan Brown’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Da Vinci Şifresi’ni A Beautiful Mind’in yönetmeni Ron Howard üstlenirken, başrollerini ise Tom Hanks ve Audrey Tautou paylaşmıştı.

Guguk Kuşu

One Flew Over The Cuckoo’s Nest / Ken Kesey

Ken Kesey’in en çok satanlar listesindeki romanından uyarlanarak çekilen Guguk Kuşu, 1975′te beş ana akademi ödülünü kazandı. Filmde Brad Dourif, Danny de Vito ve Christopher Lloyd gibi oyuncular yer almıştı.

The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo / Alexandre Dumas

Alexander Dumas’ın ünlü klasiği The Count of Monte Cristo isimli romanı, yönetmen Kevin Reynolds tarafından 2002 yılında beyazperdeye aktarılmıştı. Film, güzeller güzeli Mercedes ile evlenmek üzereyken, ona göz koyan en yakın arkadaşının yaptığı ihbar sonucu, suçsuz yere hapse atılan Edmond Dantes’in daha sonra intikam peşine düşmesini anlatıyor.

Beyaz Zakkum

White Oleander / Janet Fitch

Michelle Pfeiffer, Robin Wright Penn, Renee Zellweger ve Alison Lohman’ın rol aldıkları Beyaz Zakkum, Janet Fitch’in çok satan kitabından Mary Agnes Donoghue uyarladı, Peter Kosminsky ise yönetti.

Kefaret

Atonement / Ian McEwan

Keira Knightley ve James McAvoy’un başrollerini paylaştıkları Atonement’de, ablasının sevgilisini işlemediği bir suç yüzünden suçlayan onüç yaşındaki genç bir kızın, ailesi içerisinde yol açtığı dramatik değişimleri konu alıyor. Pride&Prejudice’un yönetmeni Joe Wright’ın yönettiği Atonement, Ian McEwan’ın aynı adlı Booker Ödüllü romanından sinemaya uyarlandı.

English Patient / Michael Ondaatje

İngiliz Hasta, dört yabancının birbirinden farklı hayatlarının kesişerek içinden çıkılmaz bir hal aldığı; aşk, ihanet, entrika ve macera dolu destansı bir film…

Schindler'in Listesi

Schindler’s List / Thomas Keneally

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştır.

Kızımı Kurtarın

Gone Baby Gone / Denis Lehane

Good Will Hunting’in senaryosuyla Oscar ödülü kazanan oyuncu Ben Affleck’in ilk yönetmenlik sınavı olan Gone Baby Gone’ın başrollerinde Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman ve Ed Haris oynuyor. Mystic River’ın da yazarı olan Dennis Lehane’nin romanından uyarlanan, senaryosunu Ben Affleck ile Aaron Stockard’ın yazdığı filmde Boston yer altı dünyasının en çirkin, en tehlikeli kesimlerinde kaçırılan 4 yaşındaki bir kız çocuğunu bulmaya çalışan iki özel dedektifin sürükleyici öyküsü anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Kaçırılmaması Gereken 10 Olimpik Film

Seyretmenin tam zamanı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

White Vertigo (1956)

People, Hopes, Medals (1960)

Olympic Games: 1956 (1956)

The Melbourne Rendez-vous (1957) 

Tokyo Olympiad (1965)

Visions of Eight (1973)

16 Days of Glory (1985)

The Everlasting Flame (2009)

Sapporo Winter Olympics (1972) 

The Games of the V Olympiad Stockholm, 1912 (2017)

criterionchannel.com

Okumaya Devam Et

Liste

2021’in Şimdiye Kadarki En İyi 10 Korku Filmi

2021’in en iyileri!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Saint Maud (2019) IMDb 6,7

Azize, dindar bir hemşirenin hikayesini konu ediyor. Maud, yaşadığı travmanın ardından kendisini dine adayan genç bir hemşiredir. Maud, kanser nedeniyle perişan bir halde olan Amanda adındaki eski bir dansçı ile ilgilenmekle görevlendirilir. Bu süreçte Amanda’nın evinde kalmaya başlayan Maud, hasta kadın ile arasında farklı bir bağ kurar. Çok geçmeden Maud, Amanda’nın ruhunu kurtarmaya karar verir ve bunu saplantı haline getirir. Ancak kendi karanlık geçmişi peşini bırakmayacaktır.

A Quiet Place Part II (2020) IMDb 7,4

Sessiz Bir Yer 2, ses ile avlanan yaratıkların dehşetinden kurtulduktan sonra evlerinden ayrılıp, kendilerini tehlikeli bir yolculuğun içinde bulunan bir ailenin yaşadıklarını konu ediyor. Sese karşı duyarlı yaratıkların meydana getirdiği ölümcül olayları evlerinden takip eden Abbott ailesi, yeni bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Evlerinden ayrılan Evelyn ve çocukları Marcus ile Regan, Dünya’daki vahşetle yüzleşmek zorunda kalır. Tehlikeli bir yolculuğa çıkan aile, hayatta kalabilmek için sadece ses ile avlanan yaratıklarla değil, yol boyunca karşılarına çıkan birçok tehlike ile savaşmak zorunda kalır.

The Vigil (2019) IMDb 5,7

Ölü Nöbeti, vefat eden birinin başında nöbet tutan bir adamın hikayesini konu ediyor. Genç bir adam olan Yakov Ronen’den, eski Ortodoks Yahudi cemaatinin vefat etmiş bir üyesinin gece boyunca başında durması istenir. Cemaatin inancına göre, vefat eden kişinin gömülene kadar başında beklenmesi gerekir. Maddi olarak sıkıntılı bir dönemden geçen Yakov, istemese de para kazanmak için teklifi kabul eder. Ancak nöbet tutmak için geldiğinde bir şeylerin ters gittiğini fark eder. Yakov, çok geçmeden yaşanan gizemli olayların nedeni ile yüzleşmek zorunda kalır.

Lucky (2020) IMDb 5,1

Lucy, peşinde olan gizemli bir adamdan kurtulmaya çalışan bir kadının hikayesini konu ediyor. Banliyöde yaşayan May, başarılı bir yazardır. Onun hayatı, ölümcül niyetleri olan gizemli bir adamın hedefi haline geldiğinde tamamen değişir. Her gece peşine düşen adamdan kurtulmak için çevresinden beklediği yardımı alamayan May, hayatının kontrolünü eline almaya, meseleyi kendi başına çözmeye karar verir.

Violation (2020) IMDb 5,4

Evliliğinde sorunlar yaşayan Miriam, depresyonun eşiğindedir. Sorunlarından biraz olsun uzaklaşmak isteyen Miriam, hafta sonu için yıllardır görüşmediği kız kardeşi Greta’nın göl kenarında bulunan evine gider. Başlarda her şey yolunda gider ancak bir süre sonra Miriam, kendisini beklenmedik durumların içinde bulur.

Caveat (2020) IMDb 6,0

Kısmı hafıza kaybından muzdarip, yalnız bir adam olan Isaac, ev sahibi Barrett’tın izole bir adada terk edilmiş bir evde yaşayan psikolojik açıdan sorunlu bir kadın olan yeğeni Olga’ya bakmayı kabul eder. Onun basit olarak gördüğü bu iş, pek de düşündüğü gibi değildir. Barret, Isaac’i eve götürüp onu evde çıkmaması konusunda ikna ederek ikisini yalnız bırakır. Çok geçmeden Olga’nın tuhaf davranışlarına maruz kalan Isaac, kendisini bir kedi fare oyununun içinde bulur.

The Queen of Black Magic (2019) IMDb 6,6

Kara Büyü Kraliçesi, Kimo Stamboel tarafından yönetilen ve Joko Anwar tarafından yazılan 2019 doğaüstü korku filmi. Film, aynı adı taşıyan 1981 Endonezya korku filminin aynı zamanda Rapi Films tarafından yeniden yapımıdır.

The Night (2020) IMDb 5,6

Babak ve Neda, İranlı bir çifttir ve 1 yaşındaki kızlarıyla birlikte Amerika’da yaşıyorlardır. Bir arkadaşlarının evinde geçirdikleri akşamın ardından kalabilmek üzere yakınlarda bulunan Hotel Normandie’ye giriş yaparlar. Garip gece resepsiyon görevlisi, otelde kalan gürültücü ilginç konuklar gibi tuhaflıklarla karşı karşıya kalırlar. Otelde sürekli onların tehlikede olduğunu hissettirici bir hava vardır.

Sator (2019) IMDb 5,2

Adam, ıssız bir ormandaki kulübede yaşayan yalnız bir adamdır. Ailesinin gizemli bir şekilde öldürülmesinin ardından Adam, yaşananlara anlam verebilmek için ailesinin geçmişini araştırmaya başlar. Yaptığı araştırmalar sonucu Adam’ın yolu nesilden nesille birçok kişiye avlayan Sator’a çıkar.

Jakob’s Wife (2021) IMDb 5,3

Anne Fedder, küçük bir Amerikan kasabasından saygın bir bakanla evli olan ellili yaşlardaki bir kadındır. 30 yıldır rutin bir hayat yaşayan Anne, bundan fazlasıyla sıkılmıştır. Bu sırada Anne, karizmatik ve gizemli bir adamla tanışır. Adamla vakit geçirdiği tuhaf bir saldırıya uğrayan Anne’in hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Kendisinde güç ve yaşama arzusu hisseden Anne, baştan çıkarıcı yeni varoluşu ile önceki hayatı arasında gittikçe bölünür.

Okumaya Devam Et

Liste

Son 20 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Dönem Filmi

Döneme damga vuran!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Kan Dökülecek (2007) There Will Be Blood IMDb 8,2

Kan Dökülecek’te, Daniel Plainview, 1900’lü yılların başlarında ıssız bir bölgede, petrol arama çalışmalarını sürdüren bir şirketin sahibidir. Daha fazlasına sahip olmak isteyen bu hırslı adamın hayattaki tek varlığı küçük oğludur. Petrol buldukları bu bölgeyi yörenin yerlilerinin izniyle arama iznini satın alan adam hırsın götürdüklerine tanık olacak, diğer yandan ise kasabanın gencecik rahibinin yaşantısındaki hırs faktörü de Daniel’da olduğu gibi, sahip olduğu yegane şeyi mahvedecektir.
Genç yönetmenler kuşağının en yetenekli isimlerinden biri olan, genç yaşında ‘Magnolia’, ‘Boogie Nights’ ve ‘Punch Drunk Love’ gibi kült filmlere imza atan Paul Thomas Anderson’ın en ses getiren filmi olan iki Oscar ödüllü Kan Dökülecek, 2000’li yılların en büyük sinema olaylarından biriydi.

Zoraki Kral (2010) The King’s Speech IMDb 8,0

Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan ‘Zoraki Kral (The King’s Speech)’, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Sağlam oyuncu kadrosunun sürüklediği filmin öyküsü, babası V. George’un ölümünün ardından, Frederick Arthur George’un ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George’a devretmesiyle başlıyor. Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli vardır. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır. Yeni kralın bu sorununu yenmesi ve onu kraliyet makamıne hazırlamak için Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue devreye girer…

2010 yılınan en önemli filmlerinden biri olan ‘Zoraki Kral’ aldığı pek çok ödülün yanı sıra, kurduğu atmosfer, makyaj ve kostümleriyle dönem ruhunu yansıtan keyifli bir seyirlik olmayı başarıyor.

Yasak Aşk (2012) En Kongelig Affære IMDb 7,5

Danimarka kralı VII. Christian akli dengesi tam da yerinde olmayan, kafasına göre hareket eden, uçuk-kaçık bir karakterdedir. Asabidir, alkolü, fahişelerle eğlenmeyi ülke yönetiminden daha önemli görmektedir; zaten kendisine bağlı olan konseyde kralın tescilli deliliğini fırsat bilerek ülkeyi istediği gibi yönetmektedir. İngiltere prensesiyle politik çıkarlar için evlendirilir; Prenses Caroline ülkeye gelirken sanatçı bir ruhlu bir kral ile evlendiğini sanarken, karşısında hala büyümemiş bir çocuk bulur.
Danışmanları tüm ülkede seçkin isimler arasından krala uygun doktor ararken, sıradan bir kasaba doktoru olan Friedrich Struensee çatlak kralın gözüne girer ve sadece kraliyet doktoru olmakla kalmaz kralın en iyi dostu, danışmanı olur. Bu süreçte de kralın çoktan gözden çıkarttığı, sıkıcı bulduğu Kraliçe Caroline ile de aralarında karşı konulmaz bir çekim oluşur. Doktorun ve kraliçenin yaşadığı gizli aşk, bir ulusun da aydınlanmaya giden yoluna öncülük edecektir.

Sarayın Gözdesi (2018) The Favourite IMDb 7,5

Sarayın Gözdesi, Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Lady Sarah ile saraya yeni gelen hizmetçi Abigail arasında yaşanan mücadeleyi konu ediyor. 18. yüzyılın başlarında İngiltere, Fransızlarla savaş halindedir. Bu durumda bile, ördek yarışları ve ananas ziyafetleri yükselişe geçmektedir. Sağlığı zayıf olan Kraliçe Anne ülkenin tahtında otururken, sırdaşı, danışmanı ve gizli sevgilisi olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill de bir yandan kraliçenin bozulan sağlığı ve değişken mizacıyla ilgilenmekte, diğer yandan da onun yerine ülkeyi yönetmektedir. Yeni gelen hizmetçi Abigail, etkileyiciliği ile kendisini Leydi Sarah’a sevdirir. Sarah, Abigail’i kanatlarının altına aldığında, Abigail de aristokratik köklerine dönme şansı bulur. Savaşın siyaseti, Sarah için oldukça zaman alıcı hale geldiğinde, Abigail kraliçenin arkadaşı olma görevini üstlenir. Onların övgüye değer dostlukları, Abigail’e emellerini gerçekleştirme şansı verir. Abigail artık hiçbir kadın, erkek ya da politik hamlenin yoluna çıkmasına izin vermeyecektir.

Emma. (2020) IMDb 6,7

Zeki, zengin ve bekar Emma Woodhouse hayatından son derece memnundur ve evliliğe veya kimsenin aşkına ihtiyaç duymaz. Hayatta en sevdiği şey ise başkalarının aşk hayatlarına burnunu sokmaktır. Yakın arkadaşı Bay Knightley’nin tüm uyarılarını görmezden gelerek vesayeti aldıktaki Harriet Smith’e uygun bir eş ayarlamaya kalkınca, özenle yaptığı planlar ortaya çıkar ve hiç beklemediği sonuçlarla karşı karşıya kalır.

Jane Eyre (2011) IMDb 7,3

Jane Eyre, 10 yaşındayken öksüz kalmış ve mutsuz bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Babasının öldüğünü zanneden Jane, kendisine adeta bir köle gibi davranan halası tarafından oldukça katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. On yıl boyunca bütün hayatının geçtiği bu yatılı okuldan mezun olduktan sonra kendisi de aynı çatı altında öğretmen olarak çalışmaya başlar. Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde çocuklara mürebbiyelik yapmaya başlar.

Burada Bay Rochester’la karşılaşan Jane Eyre, gitgide büyüyen bir dostluğun ardından ona aşık olduğunu fark eder. Nihayet aradığı mutluluğu bulduğunu sanan Jane Eyre’in sevinmesi için henüz çok erkendir. Sonsuza dek süreceğini düşündüğü bu mutluluk Bay Rochester’ın korkunç sırrıyla yerle bir mi olacaktır?

Erkek egemen bir toplumda kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşan Jane Eyre’nin macerası, Charlotte Bronte’nin feminist edebiyatın en önemli klasiklerinden biri sayılan aynı isimli eserinden bu sefer Moira Buffini tarafından uyarlandı. Yönetmen koltuğunda kısa filmleriyle bilinen Cary Fukunaga otururken, başroldeki Jane Eyre’i ise yakın zamanda İki Kadın Bir Erkek, Restless gibi yapımlardaki başarılı performansıyla seyrettiğimiz Mia Wasikowska canlandırıyor.

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018) IMDb 7,4

The Guernsey Literary And Potato Peel Pie Society, savaş sırasında yaşananları konu eden bir roman yazmaya karar veren bir yazarın işgal altındaki kent sakinleri ile kurduğu bağı konu ediyor. Özgür ruhlu bir yazar olan Juliet, yeni kitabı için hazırlık sürecindedir. Bir gün 2. Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Guernsey adasında yaşayan bir grup insanın kurduğu Guernsey Edebiyat ve Patates Turtası Derneği’nin üyesi olan Dawsey’den bir mektup alır. Mektupta yazılanlardan oldukça etkilenen Juliet, kulübü ve üyelerini merak etmeye başlar. Kulübün ve halkın yaşadıklarının yeni kitabı için harika bir konu olabileceğini düşünen genç yazar, adaya gitmeye karar verir. Juliet ilk iş kendisine mektubu yazan çiftçi Dawsey ve kitap kulübünün diğer eksantrik üyeleri ile tanışır. Kulüp üyeleri ve kentin sakinleriyle konuştukça onlarla arasında güçlü bir bağ kuran Juliet’in hayatının gidişatı sonsuza dek değişecektir.

Mary Ann Shaffer ve Annie Barrows’u aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Mike Newell oturuyor. Lily James ve Michiel Huisman’ın başrolü paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Matthew Goode, Jessica Brown Findlay, Tom Courtenay, Penelope Wilton, Katherine Parkinson, Glen Powell gibi isimler yer alıyor.

Downton Abbey (2019) IMDb 7,4

Film, Altın Küre’de kazandığı 8 adaylıktan 3’ünde ödüle uzanan, 1 özel BAFTA ve 15 Emmy ödülüne sahip olan Downton Abbey’in beyaz perde uyarlaması. Film, Downton Malikanesi’nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatı üzerine kurulu.

Güzelliğin Rengi (2013) Belle IMDb 7,3

Gerçek bir öyküye dayanan film, 18. yüzyılda yaşayan Dido adındaki melez bir kadının başından geçenleri konu ediyor. Dido, aristokrat büyük amcası ve karısı tarafından ayrıcalıklı bir şekilde büyütülmüş olmasına rağmen derisinin rengi yüzünden uygun sosyal konuma gelememektedir. Ancak Dido kendini, pozitif değişiklik yaratmak isteyen genç ve idealist bir avukata aşık bulunca iki dünya arasında sıkışmış bulur.

Şanslı Per (2018) Lykke-Per IMDb 7,2

Yetenekli bir mühendis, zorlu geçmişinden kaçıp Kopenhag’ın elit kesiminde zenginlik ve başarı peşine düşer. Ancak onu ayakta tutan gururu, çöküşüne yol açmak üzeredir. Nobel ödüllü Henrik Pontoppidan’ın “Lykke-Per” romanından uyarlandı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler