Bizimle İletişime Geçin

Liste

Filmi Çekilmiş 23 Güzel Roman

Roman uyarlaması güzel filmler…

Yayınlandı

tarihinde

Film dünyasında bitmek bilmeyen tartışmalardan biridir uyarlama senaryolar… Bunlardan kimi bir romanı kendine konu alır, kimi de bir otobiyografiyi. Sonuç ise çoğunluğun neredeyse tamamen birleştiği film karesi olarak ortaya çıkar…

Gerçi her ne kadar kitaptan uyarlanan filmler çoğu zaman izleyiciyi hayal kırıklığına uğratmış olsa da en azından kitapları bize hayal gücümüzü yaratma imkanı verir. Bizden de bir parça kalır geriye. Oysa ki sinema belirli sınırlar içinde, sadece kendi seçtiklerini gösterir. Çoğu zaman da, bir kitabı 2 saatlik bir süreye sığdırmak imkansız olduğu için eksik kalır.

İşte edebiyat ile sinemanın çok eskiye dayalı arkadaşlıkları ve bilmeyenler içinde mini bir derlemeyle günümüz filmlerine kadar uzanan derin ve doyurucu bir yolculuk serüveni…

fight club

Fight Club (Dövüş Kulübü) / Chuck Palahniuk

1999 yapımı Fight Club, Amerikalı yeni nesil yazarı Chuck Palahniuk’un 1996 tarihli romanı. Boşanmış bir anne babanın çocuğu olan yazar, kitaplarında çoğunlukla toplumdan soyutlanmış, marjinal hayatları ve bunu agresif tavırlarına yansıtan kahramanların genellikle başrolde olduğu kitaplar yazmış. Edward Norton ve Brad Pitt’in başrollerde tam anlamıyla döktürdüğü ve sisteme kafa tutan, kendi düzenlerini kurmaya niyetli karakterleri canlandırdıkları, David Fincher’ın yönettiği film, karanlık öykü yapısına rağmen ışıldayan, senaryosuyla hayranlık uyandıran ve sürprizli finaliyle insana tırnaklarını yedirten bir sinema şaheseri.

The Sheltering Sky

The Sheltering Sky / Paul Bowles

1910 – 1999 yılları arasında yaşamış, hayatı boyunca dünyanın pek çok yerinde ikamet etmiş olan Amerikalı yazar ve besteci Paul Bowles’un ünlü romanını, sinemaya başarılı yönetmen Bernardo Bertolucci aktarmıştı. 1990 yapımı The Sheltering Sky’ın kendilerini içsel maceralarla atılmak ve ilişkilerini derinleştirmek amacıyla sıcak Afrika topraklarına atan sanatçı çiftini Debra Winger ve John Malkovich canlandırmış, Paul Bowles’da bizzat filmde küçük bir sahnede yer almıştı.

Great Expectations

Great Expectations / Charles Dickens

1812 – 1870 yılları arasında, kalabalık bir ailede oldukça zor bir çocukluk geçirmiş ve 20′li yaşlarına rağmen popüler olmayı başarmış olan İngiliz romancı Charles Dickens’ın Great Expectations isimli kitabı, 1946 ve 1998 yıllarında olmak üzere iki kez sinemaya aktarılmıştır. Çocukluklarından beri kaderleri bir şekilde birlikte çizili olduğu belli olan bir çiftin yürek burkucu öyküsünü anlatan film, Alfonso Cuaron’un imzasını taşımakta.

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory / Roald Dahl

1916 – 1990 yılları arasında yaşamış olan İngiliz yazar Roald Dahl, çocuk kitapları başta olmak üzere pek çok standart üstü roman ve öyküye imzasını koymuştur. Charlie and the Chocolate Factory ise bu kitaplardan yalnızca bir tanesidir. Dahl’ın sinemaya uyarlanan diğer iki filmi ise Danny De Vito’nun yönettiği, 1996 yapımı Matilda ve Henry Selick’in yönetimindeki yine 1996 yapımı olan şahane animasyon James and the Giant Peach isimli filmleridir.

Anna Karenina

Anna Karenina – Leo Tolstoy

1828 – 1910 yılları arasında yaşamış olan büyük Rus yazar Leo Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina, dünya klasikleri arasındaki sarsılmaz yerini her zaman korumuştur. Kitabın kahramanı Anna Karenina, aşk, yaptığı zoraki evlilik ve yaşadığı dönemin insanı boğan tabuları arasında bocalayan bir karakterdir. Kitabın içinde kendine yer bulan sayısız tipleme, insanın kafasını her ne kadar karıştırsa da, Tolstoy bu yolla insan ilişkileri ve ruh halleri üzerine kesin saptamalarda bulunmuş, romanın öyküsünü bu şekilde işlemiştir.

Papillon / Henry Charriere

Ülkemizdeki adı ile Kelebek olarak bilinen kitabın aynı isimle vizyona giren 1973 yapımı filminde, yazarı Steve McQueen canlandırırken, başrolde ise Dustin Hoffman rol almıştı. Kitap, işlemediğini söylediği bir cinayet nedeniyle yaşamını hapiste geçirmeye mahkum edilmiş bir adamın romanını konu ediyor.

Amerikan Sapığı

American Psycho / Bret Easton Ellis

Yeni dönem Amerikalı yazarlardan Bret Easton Ellis’in insanı dürten ve bir miktarda rahatsız eden ancak onca sayfaya rağmen sonuna kadar okumaya iten kitabı, tam çevirisiyle Amerikan Sapığı, 2000 yılında beyazperdeye aktarılmıştı.

Cinnet

The Shining / Stephen King

Eserleri sinemaya en çok aktarılan yazar olarak Guinness’e adını kaydettirmiş olan Stephen King, The Shining isimli tüyler ürpertici romanını usta sinemacı Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlamış ve korku – gerilim sinemasının bir başyapıtı olarak tarihteki yerini almıştı. Film, ıssız bir otelde üç kişilik bir ailenin yaşadıklarını anlatıyordu.

1994 yapımı The Shawshank Redemption ise yazarın bir kısa hikayesinden uyarlanarak sinemaya uyarlanmış ve başrollerinde görev alan Morgan Freeman ve Tim Robbins ile devleşmişti.

Brian De Palma’nın yönettiği 1976 yapımı Carrie ise Sissy Spacek’in inandırıcı oyunculuğuyla okulda kendisiyle sürekli dalga geçilen ve tuhaf bir anneye sahip olan talihsiz bir kızın başından geçenleri anlatıyordu. King, 1989 yapımı Pet Sematary yada bizdeki adıyla “Hayvan Mezarlığı” isimli filminde senaryosunu yazmıştı. 1999 yapımı The Green Mile ise King uyarlamalarının en iddialı olanlarından şüphesiz birisiydi.

Yilani öldürseler

Yılanı Öldürseler / Yaşar Kemal

Edebiyat tarihimizin çınar isimlerinden birisi olan Yaşar Kemal, yazarın hep olduğu gibi ezilen ve şartlar yüzünden toplumu karşısına alarak mücadele etmek zorunda kalan kahramanın hikayesini anlatır. 1981 yılında Türkan Şoray yönetiminde filme çekilen roman, ezilen kadını ön plana çıkarır.
hababam sinifi

Hababam Sınıfı / Rıfat Ilgaz

Kitabın sinema versiyonu ve arkasından gelen devam filmleri ile Türk sinema tarihinin en önemli basamak taşlarından biri haline gelmiştir.

Hayatındaki Azizleri Keşfetme Kılavuzu

A Guide Recognizing Your Saints / Dito Montiel

Yönetmen, yazar ve senarist Dito Montiel’in kendi gençlik yıllarından esinlenerek anlattığı kitabının beyazperdeye uyarlanmasıyla Sundance Film Festivali’nde en iyi yönetmen ve oyuncu kadrosu için özel jüri ödülüne layık görülmüştü.

al-pacino-godfather-ftr

The Godfather / Mario Puzo

Amerikalı romancı ve senarist özellikle Baba (The Godfather) isimli romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri ile de tarihe damgasını vurmuştu.

Kurtlar İmparatorluğu

Empire des loups, L / Jean Christophe Grange

Jean Christophe Grange, L’Empire des loups isimli romanını 2003 yılında yayınlamış, roman 2005 yılında ise Chris Nohan’ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştı. Kurtlar İmparatorluğu isimli filmde Jean Reno’nun yanı sıra başarılı oyuncu Emre Kınay’da yer almıştı.

Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer / Patrick Süskind

Patrick Süskind’in Almanya’da ilk yayınlanışında tam anlamıyla olay yaratan ve aylarca liste başlarında kalan Koku isimli romanı, toplum eleştirisini sergileyen bir kitap niteliğindeydi. Romana konu olan olay ise 18. yüzyılda Fransa’da geçer. Kitabın kahramanı Jean – Baptiste Grenoille, tüm insancıl duyumlardan ve duygulardan yoksun, yalnızca kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı, istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan bu genç adam, kendi kokusunun olmadığını, bulunduğu yerde insanların insan kokusu alamadıklarını anladığı gün dünyasını yitirir. Kendisi için tek çıkar yol ise başkalarına sanki insanmış izlenimi verecek kokular sürmektir.

Aşk ve Gurur

Pride & Prejudice / Jane Austen

Jane Austen’in klasik romanı “Pride and Prejudice – Aşk ve Gurur” bugüne kadar defalarca televizyon dizisi olarak dramatize edildiği halde, bu romandan sadece bir kez sinema filmi yapıldı.

The Da Vinci Code

Da Vinci Code / Dan Brown

Dan Brown’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Da Vinci Şifresi’ni A Beautiful Mind’in yönetmeni Ron Howard üstlenirken, başrollerini ise Tom Hanks ve Audrey Tautou paylaşmıştı.

Guguk Kuşu

One Flew Over The Cuckoo’s Nest / Ken Kesey

Ken Kesey’in en çok satanlar listesindeki romanından uyarlanarak çekilen Guguk Kuşu, 1975′te beş ana akademi ödülünü kazandı. Filmde Brad Dourif, Danny de Vito ve Christopher Lloyd gibi oyuncular yer almıştı.

The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo / Alexandre Dumas

Alexander Dumas’ın ünlü klasiği The Count of Monte Cristo isimli romanı, yönetmen Kevin Reynolds tarafından 2002 yılında beyazperdeye aktarılmıştı. Film, güzeller güzeli Mercedes ile evlenmek üzereyken, ona göz koyan en yakın arkadaşının yaptığı ihbar sonucu, suçsuz yere hapse atılan Edmond Dantes’in daha sonra intikam peşine düşmesini anlatıyor.

Beyaz Zakkum

White Oleander / Janet Fitch

Michelle Pfeiffer, Robin Wright Penn, Renee Zellweger ve Alison Lohman’ın rol aldıkları Beyaz Zakkum, Janet Fitch’in çok satan kitabından Mary Agnes Donoghue uyarladı, Peter Kosminsky ise yönetti.

Kefaret

Atonement / Ian McEwan

Keira Knightley ve James McAvoy’un başrollerini paylaştıkları Atonement’de, ablasının sevgilisini işlemediği bir suç yüzünden suçlayan onüç yaşındaki genç bir kızın, ailesi içerisinde yol açtığı dramatik değişimleri konu alıyor. Pride&Prejudice’un yönetmeni Joe Wright’ın yönettiği Atonement, Ian McEwan’ın aynı adlı Booker Ödüllü romanından sinemaya uyarlandı.

English Patient / Michael Ondaatje

İngiliz Hasta, dört yabancının birbirinden farklı hayatlarının kesişerek içinden çıkılmaz bir hal aldığı; aşk, ihanet, entrika ve macera dolu destansı bir film…

Schindler'in Listesi

Schindler’s List / Thomas Keneally

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştır.

Kızımı Kurtarın

Gone Baby Gone / Denis Lehane

Good Will Hunting’in senaryosuyla Oscar ödülü kazanan oyuncu Ben Affleck’in ilk yönetmenlik sınavı olan Gone Baby Gone’ın başrollerinde Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman ve Ed Haris oynuyor. Mystic River’ın da yazarı olan Dennis Lehane’nin romanından uyarlanan, senaryosunu Ben Affleck ile Aaron Stockard’ın yazdığı filmde Boston yer altı dünyasının en çirkin, en tehlikeli kesimlerinde kaçırılan 4 yaşındaki bir kız çocuğunu bulmaya çalışan iki özel dedektifin sürükleyici öyküsü anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

Netflix’teki Güncel 10 İyi Belgesel

İyi seyirler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Sparks Brothers (2021) IMDb 7.9

1960’larda Los Angelas’da Ron ve Russell kardeşler, Sparks adını verdikleri gruplarıyla müzik yolculuğuna başladı. Kariyerlerine 25 albüm sığdırmayı başaran Sparks’ın kariyerinin incelendiği belgeselde arşiv görüntülerine, röportajlara yer veriliyor.

Sad Hill Unearthed (2017) IMDb 7.4

Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen 1966 yapımı İyi, Kötü, Çirkin’in unutulmaz final sahnesinin çekildiği, İspanya’nın Burgos kenti yakınlarındaki Sad Hill Mezarlığı’nın 50 yıl sonra birçok gönüllünün desteği ve çabasıyla yeniden gün yüzüne çıkarılması, filmde emeği geçmiş Clint Eastwood, Ennio Morricone gibi isimlerin yanı sıra James Hetfield gibi filmin hayranlarının ve gönüllülerin ağzından anlatılıyor.

Casting JonBenet (2017) IMDb 6.1

1996’da, Colorado’nun Boulder kasabası, çocuk güzellik yarışması birincisi altı yaşındaki JonBenet Ramsey’nin gizemli ölümüyle sarsılır. Yirmi yıl sonra yönetmen Kitty Green bölge sakinleriyle görüşür ve her birinin talihsiz Ramsey ailesini nasıl hatırladığını ve onlarla ilişkilerini gözler önüne serer. 

Made You Look: A True Story About Fake Art (2020) IMDb 7.0

Belgesel, Amerikan tarihinin en büyük sanat sahtekarlığını konu alıyor.

The Bleeding Edge (2018) IMDb 7.6

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tıbbi teşhis, tedavi ve teknolojide benzersiz yenilikler piyasaya sürüldü. Ama hastaları kurtarmak için tasarlanan aynı cihazların onlara zarar verişinden kim sorumlu?

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed (2021) IMDb 7.0

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed, Amerikalı bir ressam, sanat eğitmeni ve televizyon sunucusu olan Bob Norman Ross’un hayatına odaklanıyor. Belgeselde, 1983’ten 1994 yılına kadar yayınlanan The Joy of Painting’in yaratıcısı olan Ross’un hayatının bilinmeyenleri gözler önüne seriliyor.

David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) IMDb 9.0

Filmde, dünyanın değişimine tanıklık eden ünlü doğa bilimci David Attenborough, deneyimlerini anlatıyor. Sıra dışı bir yaşama sahip olan David Attenborough, dünyanın her kıtasını ziyaret edip, gezegenimizin vahşi yerlerini keşfetti ve yaşayan dünyayı tüm çeşitliliği ve harikasıyla belgeledi. Dünyanın değişimine tanıklık eden David Attenborough, gezegenimizin karşı karşıya olduğu en büyük zorluklaru gözler önüne seriyor. Ünlü doğa bilimci ayrıca, gezegenimizi kurtarmaya yarayacak çözümlere de değiniyor.

Misha and the Wolves (2021) IMDb 6.7

Kurtlarla Yaşam, soykırımdan kurtulup hayatta kalmak için kurtar arasında yaşadığını söyleyen bir kadının hayatına odaklanıyor. Kadının anlattıkları insanların dikkatini çeker ancak bir süre sonra anlatılan hikaye şüphelere yol açar. Kadının biyografisi doğru mudur yoksa her şey bir yalandan mı ibarettir?

Gaga: Five Foot Two (2017) IMDb 7.0

Chris Moukarbel’in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, Lady Gaga’nın albüm hazırlık sürecine bu süreçte sanatçının yaşadıklarına odaklanılıyor. 

Athlete A (2020) IMDb 7.6

Athlete A, ABD Jimnastik takımı doktoru Larry Nassar’ın istismarını ifşa eden muhabirlere odaklanıyor. Indianapolis Star muhabirleri, ABD Jimnastik takımının 29 yıllık doktoru olan Larry Nassar’ı sporcuları taciz ettiği yönünde bir haber yayınlar. Büyük yankı uyandıran haberin yayınlanmasından sonra kurbanlar, ABD Jimnastik Takımı’nın şikayette bulunacağını düşünür. Ancak ABD Jimnastik, Lary ile anlaşıp haberlerin asılsız olduğunu iddia eder. Bu olayın ardından muhaberiler, tacizin örtbas edilmesine göz yuman Jimnastik Federasyonu’nu araştırmaya başlar. Muhabirler, çok geçmeden Jimnastik Federasyonu’nun kirli kültürü ifşa eder.

13th (2016) IMDb 8.2

The 13th, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki cezaevi sistemine ve ülkenin ırksal eşitsizliğine odaklanıyor. Kitlesel suçluluk ve ABD’de hapishane nüfusunun giderek artmasına odaklanılan belgeselde, aktivistler, politikacılar, tarihçiler ve daha önce hapishanede bulunan kadınlar ve erkeklerin konuşmalarının yer aldığı arşiv görüntüleri bulunuyor.

My Octopus Teacher (2020) IMDb 8.1

Yıllarca okyanuslarda yüzdükten sonra Craig Foster, Güney Afrika’nın yosun ormanında yaşayan ahtapotla sıra dışı bir dostluk kurar. Onun dünyasına inip, aylarca hareketlerini izleyerek ahtapotun güvenini kazanan Craig, onunla insan ile vahşi hayvan arasında daha önce hiç görülmemiş bir bağ geliştirir. Bu sayede Craig, ahtapotun dünyasının gizemlerini öğrenir.

Okumaya Devam Et

Liste

2022 Oscar Adaylarını İzleyebileceğiniz Platformlar

Netflix, Apple, HBO ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Being the Ricardos | Amazon Prime – Sinema

Belfast | PVOD – Sinema

Belle | Sinema

C’mon C’mon | PVOD – Sinema

The Card Counter | VOD

CODA | Apple

Compartment #6 | Opens NY – LA 1 – 26

Don’t Look Up | Netflix

Drive My Car | Sinema

Dune | PVOD – Sinema

Encanto | Disney+ – Sinema

The Eyes of Tammy Faye | HBO Max

Flee | Sinema

The French Dispatch | VOD – Sinema

The Hand of God | Netflix

A Hero | Amazon Prime – Sinema

House of Gucci | PVOD – Sinema

Jockey | Sinema

King Richard | PVOD – Sinema

Licorice Pizza | Sinema

The Lost Daughter | Netflix – Sinema

Mass | VOD

The Mitchells vs. the Machines | Netflix

Nightmare Alley | Sinema

No Time to Die | VOD – Sinema

Parallel Mothers | Sinema

Passing | Netflix

Pig | Hulu – VOD

The Power of the Dog | Netflix

Red Rocket | Sinema

Respect | VOD

Spencer | VOD

Summer of Soul | Hulu

The Tender Bar | Amazon Prime

Tick, Tick… Boom! | Netflix

Titane | VOD

The Tragedy of Macbeth | Apple – Sinema

West Side Story | Sinema

Wheel of Fortune and Fantasy | VOD

The Worst Person in the World | Opens NY – LA 2

The First Wave | Hulu

The Rescue | Disney +

IndieWire

Okumaya Devam Et

Liste

“2022 Oscar Ödülleri”ni Sunabilecek İsimler

Bu sene ev sahipliğini kim yapacak?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27 Mart günü sahiplerini bulacak 2022 Oscar Ödülleri töreni, üç yılın ardından bu sene sunucu eşliğinde düzenlenecek. Dolby Theatre’daki ihtişamlı töreni sunması olası görünün isimler ise sırlanmaya başladı.

Tom Holland

Jimmy Kimmel 

James Franco

Anne Hathaway

Billy Crystal

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler