Filmekimi sınırlarını aşıyor!

Festivaller Manşet

10 yıldır İstanbullu sinemaseverleri önemli filmlerle buluşturan Filmekimi, bu yıl İstanbul’un dışına taşıyor. Filmekimi, Türkiye’de beş kentte daha sinemaseverlerle buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bu yıl 10. yaşını kutlayan Filmekimi, 8 Ekim’de başlıyor. 15 Ekim’e kadar devam edecek festivalin programı, dün düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Festival programında, Berlin, Cannes, Venedik, Toronto gibi önemli festivallerden ödüller kazanmış filmlerin yanı sıra usta yönetmenlerin yeni yapıtları da dahil olmak üzere 40 film bulunuyor. Fakat bu yılki Filmekimi’nin en büyük sürprizi festivalin İstanbul sınırlarını aşarak, beş ile daha uğrayacak olması. Filmekimi Direktörü Azize Tan, yaptığı açıklamada festivalin Avrupa Birliği Programı MEDIA’nın desteğini alarak İzmir, Bursa, Konya, Trabzon ve Diyarbakır’da da düzenleneceğini açıkladı. Festival , İzmir’de 13-16 Ekim arasında YKM Cinebonus’da, Bursa Burç ve Konya Kule Site Sineması’nda 20-23 Ekim, Cinebonus Forum Trabzon ve Diyarbakır’daki Avrupa Sineması’nda ise 27-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. İstanbul dışındaki kentlerde yapılacak gösterimlerin programı, ağırlıklı olarak Avrupa filmlerinden oluşacak. Filmekimi biletlerinin satışa sunulacağı tarih ise 1 Ekim. Biletler her zaman olduğu gibi Biletix’ten ve gösterimlerin yapılacağı Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı City’s sinemalarının gişelerinden temin edilebilecek.

PROGRAMDA YOK YOK!
Gelelim Filmekimi’nin programına… 40 filmlik programın en dikkat çekici yapıtlar, bu yıl düzenlenen Cannes Film Festivali’nde gösterilen yapımlar. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu’da ile Cannes Film Festivali’nin Jüri Büyük Ödülü’nü paylaşan Dardenne Biraderler’in son filmi Bisikletli Çocuk / Le Gamin Au Velo, Filmekimi’nde izlenebil e – cek. Yine Cannes’ın dikkat çeken filmlerinden, Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’nin son filmi Melankolia / Melancholia ve Michel Hazanavicius’un son filmi Artist / The Artist de Filmekimi programında yer alıyor. İstanbul Film Festivali takipçilerinin yakından tanıyacağı Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in son filmi Elena, Avustralyalı yönetmen Justin Kurzel’in bu yıl Cannes’dan FIPRESCI ödülünü alan ikinci filmi Snowtown, Cafer Panahi’nin bir keke gizlenen flaş bellekle İran’dan kaçırılan son filmi Bu Bir Film Değil de, Filmekimi programının merakla beklenen yapıtları arasında.

USTALARIN YENİ FİLMLERİ
Filmekimi, usta yönetmenlerin son filmlerine de yer veriyor: Gus Van Sant’ın Senin İçin / Restless, Steven Soderberg’in Salgın, David Cronenberg’in A Dangerous Method, Lynne Ramsay’in Kevin Hakkında Konuşmalıyız. Bunların dışında 2002’de çektiği Her Şey Türkleştirildi / Alles getürk! filmiyle dikkatleri üzerine çeken yönetmen Yasemin Şamdereli’nin Almanya’ya göç eden 1 milyon birinci işçinin hikâyesini anlattığı Almanya’ya Hoş Geldiniz adlı filmi de Filmekimi kapsamında gösterilecek.

sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up