Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Film Üretimi Antalya’dan Başlayacak

Yayınlandı

tarihinde

Sinema sektörüne yapım alanında katkı sağlamak hedefiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Antalya Film Forum başladı. 18 Ekim’e kadar sürecek olan Forum bütün dünyadan yapımcıları ağırlıyor.

Elif_Dagdeviren_Menderes_Turel_Zeynep_Ozbatur

Sinema sektörüne yapım desteği sağlayarak yeni projelerin Antalya markasıyla dünya arenasına çıkmasını hedefleyen Antalya Film Forum (AFF), kapılarını açtı. 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen forumun açılışına; Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Menderes Türel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür’ü Cem Erkul, Festival Direktörü Elif Dağdeviren, AFF Direktörü Zeynep Özbatur Atakan ve AFF Koordinatörü Yamaç Okur katıldı.

Sunumunu Yekta Kopan’ın yaptığı Su Otel Voda Salonu’ndaki açılışta konuşan AFF Direktörü Zeynep Özbatur Atakan, 3 ay gibi bir sürede hazırlanan Forum’un en büyük destekçisinin, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Menderes Türel olduğunu söyledi. “Projeyi anlatmak için görüştüğümüzde daha cümlem bile bitmeden kabul etmişti” diyen Atakan, Türk sinemasının gelişimi için bir film marketten ziyade film forumuna ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Atakan şöyle konuştu:

Bugüne geldiğimize inanamıyorum. Abartmayı sevmem ama mucize gibi oldu; 3 ayda bir organizasyonu çıkardık. Bugüne kadar çok proje anlattım ama sanırım en hızlı kabul edilen projem bu oldu. Bunun için Menderes Türel’e çok teşekkür ederim, umarım onu mahcup etmeyiz. İstediğimiz; burada buluşmak, Antalya’dan yolculuğuna çıkacak yeni projeleri keşfetmek ve onlarla yeniden Antalya’da buluşmak

Festival Direktörü Elif Dağdeviren de Atakan’ın sözlerini destekleyerek “AFF en hızlı kabul edilen proje oldu. Sayın Türel, ‘iki taraf için de kazan kazan olan bir şeye nasıl hayır denir ki? diyerek bizi destekledi” diye konuştu. Dağdeviren, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir festivalin iki şeye katkısı olması lazım; sektöre ve coğrafyaya. Bunları aramızda tartışırken Zeynep ikisine birden çok güzel, verimli ve gelecek vaat eden bir çözüm önerdi. Market yerine proje gelişimi ve uzun vadeli, kalıcı çözüm önermesiyle film forumun daha iyi olacağını söyledi. Bu süreç, bu festivalin hem gelenekten geleceğe taşıyacağı hem de yerelden evrensele açılacağı bir süreç. İleride inşallah ‘Antalya Film Festival ve Film Forum Desteği’ yazan filmler izleriz

Katılımcıları selamlayan Menderes Türel ise AFF projesini hemen kabul etmesinin sebebini şöyle anlattı:

İlk kez belediye başkanı seçildiğimde Berlin Film Market’e gitmiştik. Oranın direktörü film market düzenlemek istediğimizi söylediğimde beni bir süzüp ‘Elin yüzün düzgün, gidip artist ol, bu işlere bulaşma’ diye takılmıştı bana. Bir söz vardır; hayal et ama hayallerini gerçekleştirmek için de çalış. Ben hayalperest değilim; hayal ettik ve gerçekleştirmek için de çalıştık. Bana Berlin’de ‘Bu işlere bulaşma’ diyen direktörle ertesi sene Antalya’da Film Market’in açılış kurdelesini birlikte kestik. ‘This is miracle’ (Bu bir mucize) deyip durdu. Araya bazı kesintiler girdi, şimdi yeniden bu konuyu ele alabilecek duruma geldiğimizde Antalya için Film Market yerine Film Forum’un daha doğru olduğunu düşündük. O yüzden Zeynep hanım anlatmaya başladığında daha sözünü bitirmeden kabul ettim. Belki bir gün, Oscarlı bir filmin jeneriğinde Antalya Altın Portakal Film Forum yazacaktır

17 Ekim’e kadar sürecek AFF, dünyanın dört bir yanından yapımcıları ve sinemacıları buluşturacak ve iki farklı başlık altında toplam 3 film projesine maddi destek sağlayacak. Forum; Pitching Platformu’nda yer alan 10 projeden 2’sine 30’ar bin TL, Work in Progress Platformu’nda yer alan 6 projeden birine de 100 bin TL ödül verecek.

Forum programında ayrıca her gün ünlü yönetmen ve yapımcıların katılacağı masterclass’lar yapılacak. Bunlardan ilki de bugün, “Sınıf” (Entre les Murs) filmiyle Altın Palmiye kazanan yönetmen Laurent Cantet ve yapımcısı Didar Domehri ile gerçekleştirildi. İkinci masterclass ise 17 Ekim’de İranlı ünlü yönetmen Abbas Kiarostami’nin katılımıyla yapılacak. Hikaye yazımı üzerine, New York School of Visual Arts ve London Film School öğretim üyesi Paul Cronin de bir atölye çalışması düzenleyecek. AFF etkinlikleri arasında “Festivallerin Geleceği” ve “Yapımcılarla Sinemanın Geleceği Üzerine” başlıklı paneller yer alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler