Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Film-San Vakfı Sanatçılar İçin Atağa Geçti

Yayınlandı

tarihinde

Geriye Dönük Sanatçı Borçlanma Yasası’nın yeniden çıkartılması için çalışmalarına hız veren Film-San Vakfı’nın gayretleri sonuç vermeye başladı. 

ferdi-fosforoğlu

Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Merter Fosforoğlu / Fotoğraf: Muharrem Erdemir

İlk olarak Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Merter Fosforoğlu’nu bizzat telefonla arayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Film-San Vakfı’nın gönderdiği sanatçılar için Geriye Dönük Borçlanma Yasası önerisini gerekli birimlere iletildiğini ve üzerinde hassasiyetle ilgilendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinden Film-San Vakfı’na tarafımıza gönderilen yazıda da vakfın gönderdiği yazının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletildiğinin bildirildi.

Konu ile ilgili Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Merter Fosforoğlu tarafından bir açıklaması paylaşıldı. İşte o açıklama:

1975 Yılında Sayın Genel Başkan Ümit Utku tarafından ve önemli isimler Hülya Koçyiğit, Murat Soydan, Muazzez Arçay, Sırrı Gültekin, Mengü Yeğin, Enver Burçkin, Faruk Kenç, Emel Sayın, Ayla Algan, Şükran Özer Doruk, Nuri Sesigüzel, Erkan Özerman, Faruk Ilgaz gibi sinema, tiyatro ve müzik dünyasının seçkin isimleri tarafından kurulan FİLM-SAN VAKFI, yaklaşık 7.200 civarında Sanatçı Meslek Kartı üyesi ve 38 yıllık geçmişiyle halen hizmet veren en eski kuruluş olma özelliğini sürdürmektedir.

FİLM-SAN VAKFI, kurulduğu 1975 yılından bu yana amaçları doğrultusunda başarılı çalışmalara imza atmış,sanat emekçileri için 1978, 1983, 1987, 1995 yıllarında çıkarılan sosyal güvence yasalarıyla 4.500 kişiden fazla vakıf üyesi emeklilik hakkına kavuşturulmuştur.

Son 2 yıldır Geriye Dönük Sanatçı Borçlanma Yasası’nın yeniden son bir kez daha çıkartılması için çalışmalarına hız veren Film-San Vakfı ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferdi Merter FOSFOROĞLU; T. C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL’e, T. C. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcümüz Sayın Bülent ARINÇ’a, Avrupa Birliği Bakanımız ve Baş Müzakerecimiz Sayın Egemen BAĞIŞ’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK’e, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma ŞAHİN’e, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY’a gönderdikleri yazılar nihayet yerini buldu.

İlk olarak Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferdi Merter Fosforoğlu’nu bizzat telefonla arayan Sayın Başbakan Yardımcımız ve Hükümet Sözcümüz Sayın Bülent Arınç gönderdiğimiz sanatçılarımız için Geriye Dönük Borçlanma Yasası önerimizi gerekli birimlere iletildiğini ve üzerinde hassasiyetle ilgilendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinden tarafımıza gelen yazıda da Vakfımızın gönderdiği yazının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletildiğinin bildirimi bizleri sevindirmiştir.

Tüm kamuoyunun ve basın mensuplarının önünde bu konuya hassasiyetle yaklaşan Devlet Erkanı olan büyüklerimize sonsuz şükran dileklerimizi sunuyoruz. 28.12.2012

 Saygılarımızla…

Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Adına

 Film-San Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

 Ferdi Merter FOSFOROĞLU

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler