Film Çekmenin Zorluğunu ve Güzelliğini Gösteren 10 İyi Film

Liste

Vampirin Gölgesi

Shadow of the Vampire (2000)

1922’de çekilen tüm zamanların en müthiş sessiz vampir filmi olan Nosferatu’nun çekimleri sırasında yaşanan olaylar çok güzel bir kurgu içerisinde anlatılıyor. Filmde, yönetmen F.W. Murnau (John Malkovich) vampir rolü için gerçek bir vampir olan Max Schreck (Willem Dafoe) ile anlaşır. Karşılığında ise filmin final sahnesinde uyuşturucu bağımlısı yıldız oyuncusu Greta’nın boynunu vadeder!

_____

Köpeği Isıran Adam

Man Bites Dog (1992)

Belçikalı 3 sinema öğrencisinin yönettiği “C’est arrivé près de chez vous”, bir katil olan Benoit’nın hayatından kesitler sunan bir kurmaca belgeseldir ( Mockumentary). Remy, Andre ve Patrick adında üç sinema öğrencisi ödev olarak Benoit’nın günlük yaşamını ve günlük yaşamın parçası olan cinayet alışkanlığını filme almak isterler. Zaman ilerledikçe farkederler ki Benoit, diğer katillerden farklıdır. Zeki, entelektüel ve sosyal bir insandır, oldukça normal bir yaşamı ve mutlu bir ailesi vardır. Bir yandan bütün olağanlığı ile Benoit’nın günlerini ve işlediği cinayetleri filme alan ekip, diğer yandan bu cinayetlerin bazılarına yardım ederler.

____

Oyuncu

The Player (1992)

Bir stüdyo yöneticisi geri çevirdiği senaryolardan birinin yazarı tarafından imzasız mektuplarla sürekli tehdit edilmektedir. Paçası tutuşan yönetici, yazarın kimliğini ortaya çıkarıp bu dertten kurtulmak ister, ama işi hiçkolay olmayacaktır. Filmdeki öykülerden biri böyle. Bunun dışında stüdyolar, yönetmenler, senaristler ve oyuncularla ilgili pek çok yan öykü mevcut. Altmanvari diye adlandırılan bir sinemanın en iyi örneklerinden.

____

Symbiopsychotaxiplasm: Take One (1968)

Film içinde film geçen bu belgesel bir parkta yapılan çekimi konu alıyor. Dönemin koşullarını da içinde barındıran, yer yer ekranı parçalara bölerek ilerleyen filmin hikayesi Miles Davis’in müzikleri ile güzelleşiyor. Symbiopsychotaxiplasm: Take One’dan 37 yıl sonra Steve Buscemi ve Steven Soderbergh’in yürütücü yapımcılığını üstlendiği Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 1/2′nin de çekildiğini hatırlatalım.

____

American Movie

American Movie (1999)

Düşük bütçeli bir bir korku filmi yapmaya çalışan kahramanların “rüyalarını”gerçeğe dönüştürmek için yaptıkları çabaları anlatan belgesel.

____

Ed Wood

Ed Wood (1994)

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmendir. Filmde Ed Wood’un ayrıntılı yaşam hikayesinden çok, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor.

_____

Çatlak Yönetmen

Bowfinger (1999)

Hollywood’un en başarısız yönetmenlerinden Bobby Bowfinger (Steve Martin) nasıl olur da Hollywood’un en parlak yıldızı Kit Ramsey’i düşük bütçeli filminde oynamaya ikna eder? Aslında, bu imkânsız değil! Maharet gerektiren bir plana ek olarak Kit’in hevesli ancak ihmal edilmiş kardeşi Jiff, hırslı bir özenti (Heather Graham) ve modası geçmiş bir diva sayesinde Bowfinger, Kit Ramsey’i hayatının performansını sergilemesi için kandırmaya karar verir.

____

Swimming with Sharks

Swimming With Sharks (1994)

“Bana lanet olası bir iyilik yap! Kapa çeneni, dinle ve öğren.”

Sinema okulundan yeni mezun olan Guy’ı, gerçek Hollywood ile tanıştıran, stüdyo başkan yardımcısı ve iflah olmaz patronu Buddy Ackerman’ın sarf ettiği bu hoş geldin cümlesidir. Ve bu daha bir başlangıçtır. ‘Banyomdaki paspas bile benim için senden daha değerli’ gibi hakaretler ile havada uçuşan kağıt ağırlıklarının hedefi olan Guy, süregelen bir aşağılanmanın muhatabıdır. Ancak diğer yandan ‘Şayet bir toplantıya sensiz başlayamıyorsa, gitmeye değer tek toplantı budur’ gibi geçerli bir mantığı da içeren incelikleri de öğrenmeye başlar.
Tam her şey yukarı doğru bir ivme kazanmışken ve Guy nihayet biraz saygı göstermeye başladığını düşündüğü anda, paramparça olacağı bir yumruk yer. Artık ödeşme vakti gelmiştir…

___

Genç Sherlock

Sherlock, Jr. (1924)

Sherlock, bir sinema salonunda film oynatıcısıdır ama hayal dünyasında yaşar… Esas hayali sıkı bir dedektif olmaktır ve tabii bir de sevdiği kızla evlenmek.. Ama beş parasızdır ve bu biraz zor gözükür.. Derken dedektif olma fırsatı eline geçer…  Ama gerçek hayatta değil rüyada… Çünkü Sherlock oynattığı bir gangster filminin içerisine girerek oradaki dedektif olmuştur…

Buster Keaton’un filmleri geometriden, pandomimden, biçimden çok beslenir… (General filmindeki tren vb. sahneler gibi..) Bu sessiz filmde de aynı geometrik ustalık başarıyla kullanılmış… Takım elbiseli kötü adamlardan kaçarken bindiği motor sahnesi harikadır… Motorla kaçarken öyle sahneler kullanılmış ki gerçekten o zamana göre bir nimet olmuştur mutlaka. Gene bir kulübede Sherlock’u kıstırır kötü adamlar, o da kadın kılığına girerek arka pencereden sıvışır…

Film, Time Dergisi’ne göre tüm zamanların en iyi 100 filminden biridir…

____

Adaptation.

Adaptation (2002)

Charlie Kaufman, dönemin en meşhur kitaplarından biri olan The Orchid Thief’ı Hollywood için senaryolaştırmaya çabalamaktadır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bir türlü senaryosunda yeni adımlar atamamakta, attığı her adımda da daha fazla tıkanmaktadır. Yaşadığı tüm bu sıkıntılı süreç ona yetmiyormuş gibi bir de son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çabalayan ikiz kardeşiyle didinmektedir. Geçen her gün Charlie’nin biraz daha kaybolmasına ve kendi başını belaya sokmasına yol açacaktır.

_____

The Disaster Artist

Bonus: The Disaster Artist (2017)

Film yapmanın sevinci ve deliliği üzerine keyifli bir saygı duruşu niteliğinde olan The Disaster Artist, eksantrik sinemacı Tommy Wiseau ve onun en iyi arkadaşı olan aktör Greg Sestero’nun çılgın maceralarını anlatıyor. Bu iki sevimli haylaz adam, Los Angeles’a taşınır ve kendi uzun metraj filmlerini çekerek Hollywood rüyasını yaşamaya çalışır. Kendilerini unutulmaz derecede komik ve tahmin edilemez bir prodüksiyonun içinde bulan bu ikili, sinema tarihinin en kötü şöhretli, tuhaf ve bir o kadar da sevilen filmlerinden olan The Room’a imza atar.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up