Film Arası Dergisi’nde Gündem Sinema Emekçileri

Türkiye

ayla-algan

Film Arası Dergisi, Mayıs sayısında sinemada işçi haklarını geniş bir dosyayla masaya yatırdı. Dosyaya konuşan usta oyuncu Ayla Algan ‘Herkes paçasını kurtarmaya çalışıyor ama bu iş bireysel çabalarla çözülmez’ dedi.

Aylık sinema dergisi Film Arası, ‘Sinemada İşçi Hakları ve İşçi Filmleri’ konulu Mayıs sayısıyla okurlarının karşısına çıktı. Dosya ve röportajlarıyla ses getiren dergi, ağırladığı isimler ve yer verdiği makalelerle konuyu etraflı biçimde masaya yatırdı. Kamera arkası emekçilerinin görüşleriyle katıldığı dosyanın röportaj konukları ise usta oyuncu Ayla Algan ve SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz.

AYLA ALGAN: HERKES KENDİ PAÇASINI KURTARMAYA ÇALIŞIYOR

Dosyaya konuşan usta oyuncu Ayla Algan, sinemadaki telif hakları ve işçi sorunlarının bireysel çabalarla çözülemeyeceğini ifade etti. Algan, şunları söyledi; “Bizde kolektif zihniyet yok. Herkes paçasını kurtarmaya çalışıyor. Antalya’ya gittiğimde öğrendim. Kemal Sunal’ın oğlu babasının filmlerinin tamamını satmış. Böyle bireysel davranılınca bu sorunları çözemezsiniz. Özgürlük insana yalnızlık getirir. Bunlar yalnız ve özgür ama mutlu değiller.”

HAK MÜCADELESİ BEDEL GEREKTİRİR

Film Arası’na konuşan Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) Başkanı Mehmet Güleryüz, işçi haklarının çözümü için bedel ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. Güleryüz, şunları söyledi: “Maalesef sinema ve dizi sektörünün büyük bir handikabı ödemelerin yapılmaması. Sonuçta bu profesyonel bir iş. Ekonomik bir değer yaratıyor. Bunların şu aşamada konuşulmaması bile lazım. Bir yardımcı yönetmen veya oyuncu tarafından emek veriliyor. Bu emeklerinin karşılığını tartışmadan alabilmeleri gerekiyor. Ama sistem hala oturmamışsa, demek ki ortada çok ciddi bir problem var. Bu sorunların çözülmesi için sendikaların güçlü olması lazım. Bir hak mücadelesi verilmesi lazım ve ister istemez bunların bedelleri de oluyor.”

İŞÇİSİN SEN İŞÇİ KAL!

Sinemada işçi haklarının ele alındığı dosyaya konuşan oyuncu ve kamera arkasından isimler, yaşanan sorunlara dair düşüncelerini paylaştı. Gökşen Aydemir’in hazırladığı dosyaya konuk olan usta oyuncu Yavuz Karakaş ile oyuncular Volkan Girgin, Muharrem Erdemir ve Ahmet Toklu, Akın Güngör, Hasan Tual, İnci Asal ve Emre Açıkkol, setlerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up