‘Film Arası’ Bu Ay Kadınların!

Manşet Türkiye

Film Arası Sinema Dergisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, özel bir sayı hazırladı. Mart ayında yayımlanacak sayıda kadın oyuncu, yönetmen, senarist ve set çalışanları, sinemada kadın olmayı ve kadın sorunlarını anlattı.

Ömer Lütfi Akad için hazırladığı özel sayı ile büyük ilgi gören Film Arası Sinema Dergisi, 6 ay aradan sonra yayımlayacağı ikinci özel sayısını kadın sinemacılara ayırdı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Türk Sinemasında Kadın Kimliği’ üst başlığı ile hazırlanan dergide çok sayıda kadın oyuncu, yönetmen, senarist ve set çalışanı, sinemada kadın olmayı ve kadın sorunlarını konuştu.

ÜNLÜ OYUNCULAR SİNEMANIN KADINLARINI KONUŞTU

Dergide sinemamızın önemli isimlerinden kadın oyuncularla yapılan özel röportajlar dikkat çekiyor. Ünlü oyuncular Ayşen Gruda, Cansu Dere, Hale Soygazi, Hülya Koçyiğit, Özgün Namal, Şebnem Sönmez ve Yeşim Ceren Bozoğlu, Türk Sineması’ndaki kadın olgusunu değerlendirirken, yeni kuşak kadın yönetmenlerden İlksen Başarır ve Bingöl Elmas ise, sinemadaki kadın varlığına kadın yönetmen penceresinden bakış attı.

SETTEKİ KADINLAR KONUŞTU

Ünlü seslendirme sanatçısı Ani İpekaya’nın seslendirmeci kimliğiyle katıldığı Film Arası Dergisi Türk Sineması’nda Kadın Özel Sayısı, bu konuda kaleme alınmış çok sayıda önemli makaleyle sinemadaki kadın kavramını mercek altına alıyor. Her muhtelif konuların masaya yatırıldığı Sinema Maclisi’nin Mart ayı konukları ise setteki kadınlar oldu. Film Arası’na konuşan Senarist Hazel Selin Ünsal, Yardımcı Yönetmen Evren Karabıyık, Yönetmen Gül Güzelkaya, Kostüm Yapımcısı Fadim Üçbaş, Sanat Yönetmeni Natali Yeres Sarı, Kameraman Meryem Yavuz, Senarist Leyla Özalp, Belgesel Yönetmeni Güliz Sağlam, TV Yapımcısı Binnur Feyizli ve Asistan, Prodüksiyon Sorumlusu Pınar Dökmen, sinema ve dizi setlerinde kadın olmanın zorluklarını anlattı.

Film Arası Dergisi, “Türk Sinemasında Kadın Özel Sayısı” ile 8 Mart’ta Türkiye genelinde sinemaseverlerle buluşacak.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up