Filistin’den Skype ile Londra’da Sahne Almak

Dünya

Aktris Maisa Abd Elhadi Londra Sahnesine İlk Çıkışına hazırlanıyor… Hem de memleketi Filistin topraklarından bile ayrılmadan.

Maisa Abd Elhadi gelcek ay Nazaret’ten Skype ile bağlanarak Hannah Khalil’in Arcola Tiyatrosu’danki yeni oyununda ‘sahne’ alacak.

Maisa Abd Elhadi

Abd Elhadi, 30, “68 Yıl’ın Sahneleri” (Scenes From 68* Years) adlı oyunda genç bir grafiti sanatçısını canlandırıyor. Yönetmen Chris White “68 Yıl’ın Sahneleri”nde iki sahnenin İngiltere’de yaşayan bir karakterin Skype yoluyla Filistin’deki kuzenleriyle görüşmesini gösterdiğinin altını çizer ve şöyle devam eder, “Sahneleri Skype’ı tiyatral şekilde kullanarak, dolayısıyla alternatif bir sahneleme ve ses seçeneğini adapte ederek oynayabilirdik. Fakat biz, buradaki fırsatı neden değerlendirmeyelim diye düşündük. Filistin’de pek çok aktör ve aktrisin varlığından haberdarız, finansal ve vize işlemleri yüzünden onları getirtmek imkânsız. Bu yüzden bu şekilde (Skype ile) Filistin’i oyuna taşımak ilginç geldi”.

Böylece 2011’de Dubai Film Festivali’nde en iyi aktris seçilen Abd Elhadi, Ingiltere’den katılan 6 kişilik oyuncu kadrosuna dâhil olmuştur. Oyun 1948’lerde Israil devletinin kurulmasına kadar uzanan, farklı yer ve zamanlar arası gidip gelen 30 sahneden oluşuyor. Oyun şimdiki modern devlet Israil’in kurulmasıyla birlikte ortaya çıkan çatışmaların ortasında insanların gündelik hayatlarına değiniyor. White’a göre oyun, “Çatışmaların ideolojik ve partizan taraflarına somut olarak yer vermeden insanların hayatlarına göz atmamızı sağlıyor”.

Abd Elhadi’ye göre, “Filistinli bir aktris olarak bu oyun benim düşüncelerimi yansıtıyor ve benim insanlarım ile ilgili dünyaya bir mesaj niteliğini taşıyor. Çok iyi bir deneyim olacak”.

Öncesinde seçmelere de online olarak katılmış Filistinli aktris, provalarda da yine bu şekilde yer alacak. Buna dair yönetmen White, Abd Elhadi’nin provaların ilk gününde Skype üzerinden birkaç saatlik katılım gösterdiğini böylece oyuncu kadrosuyla tanışma fırsatı bulduğunu dile getirdi ve sonraki provalar için yine online vakit ayıracağını belirtti.

Çeviri: Elif Şimşek

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up