Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Filistin’den Skype ile Londra’da Sahne Almak

Bir tiyatro oyununda online olarak başrol oynanır mı? Evet!

Yayınlandı

tarihinde

Aktris Maisa Abd Elhadi Londra Sahnesine İlk Çıkışına hazırlanıyor… Hem de memleketi Filistin topraklarından bile ayrılmadan.

Maisa Abd Elhadi gelcek ay Nazaret’ten Skype ile bağlanarak Hannah Khalil’in Arcola Tiyatrosu’danki yeni oyununda ‘sahne’ alacak.

Maisa Abd Elhadi

Abd Elhadi, 30, “68 Yıl’ın Sahneleri” (Scenes From 68* Years) adlı oyunda genç bir grafiti sanatçısını canlandırıyor. Yönetmen Chris White “68 Yıl’ın Sahneleri”nde iki sahnenin İngiltere’de yaşayan bir karakterin Skype yoluyla Filistin’deki kuzenleriyle görüşmesini gösterdiğinin altını çizer ve şöyle devam eder, “Sahneleri Skype’ı tiyatral şekilde kullanarak, dolayısıyla alternatif bir sahneleme ve ses seçeneğini adapte ederek oynayabilirdik. Fakat biz, buradaki fırsatı neden değerlendirmeyelim diye düşündük. Filistin’de pek çok aktör ve aktrisin varlığından haberdarız, finansal ve vize işlemleri yüzünden onları getirtmek imkânsız. Bu yüzden bu şekilde (Skype ile) Filistin’i oyuna taşımak ilginç geldi”.

Böylece 2011’de Dubai Film Festivali’nde en iyi aktris seçilen Abd Elhadi, Ingiltere’den katılan 6 kişilik oyuncu kadrosuna dâhil olmuştur. Oyun 1948’lerde Israil devletinin kurulmasına kadar uzanan, farklı yer ve zamanlar arası gidip gelen 30 sahneden oluşuyor. Oyun şimdiki modern devlet Israil’in kurulmasıyla birlikte ortaya çıkan çatışmaların ortasında insanların gündelik hayatlarına değiniyor. White’a göre oyun, “Çatışmaların ideolojik ve partizan taraflarına somut olarak yer vermeden insanların hayatlarına göz atmamızı sağlıyor”.

Abd Elhadi’ye göre, “Filistinli bir aktris olarak bu oyun benim düşüncelerimi yansıtıyor ve benim insanlarım ile ilgili dünyaya bir mesaj niteliğini taşıyor. Çok iyi bir deneyim olacak”.

Öncesinde seçmelere de online olarak katılmış Filistinli aktris, provalarda da yine bu şekilde yer alacak. Buna dair yönetmen White, Abd Elhadi’nin provaların ilk gününde Skype üzerinden birkaç saatlik katılım gösterdiğini böylece oyuncu kadrosuyla tanışma fırsatı bulduğunu dile getirdi ve sonraki provalar için yine online vakit ayıracağını belirtti.

Çeviri: Elif Şimşek

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler