‘Fetih 1453’ filminin çekimlerinde sona doğru

Türkiye

‘Fetih 1453’ filminin çekimleri, önceki gün donanma gemilerinin karadan yürütülme sahnesiyle devam etti. Faruk Aksoy, “İstanbul’u âdeta yeniden fethettik” dedi!

Fetih 1453

Çekimleri iki yıldır devam eden ‘Fetih 1453’ isimli filmde sona yaklaşıldı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy’un üstlendiği film, görkemli savaş sahneleriyle adından söz ettireceğe benziyor. Önceki gün Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sırasında donanma gemilerini karadan yürüttüğü sahnelerin çekimleri yapıldı. 17 milyon dolarlık bütçesi ile Türkiye’nin en pahalı yapımı olan ‘Fetih 1453’teki bu sahnenin çekimleri için; 28 metre uzunluğunda 14 ton ağırlığında, gerçeğiyle aynı ebatlarda dört tane donanma gemisi yapıldı. Bir senede yapılan gemilerin yürütülme sahnesi ise bir ayda çekildi.

700 Figüran Rol Aldı

700 figüranın rol aldığı filmde gemiler, tanesi üç kişi tarafından zorlukla kaldırılan kütükler üzerinde yürütüldü. Yönetmen Faruk Aksoy, bir kilometre uzunluğundaki kütükleri döşerken çok zorlandıklarını söyledi. Fatih Sultan Mehmet’in sisli bir gecede Okmeydanı’ndan Haliç’e yağlı kazıklar üzerinde indirdiği donanma gemilerinin sahneleri gerçeğine sadık kalınarak, tarih danışmanlarının görüşü alınarak çekildi.

Şubatta Vizyonda!

Fetih sahnelerinin çekimi sırasında İstanbul’u âdeta yeniden fethettiklerini söyleyen yönetmen Aksoy, filmin tanıtımlarının Eylül ayında sinemaseverlerle buluşacağını açıkladı. Merakla beklenen film de, 2012 yılının Şubat ayında gösterime girecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

1 Yorum

  1. 40 YAŞINDAYIM AT BİNMESİNİ BİLİYORUM BÖYLE BİR FİLİMDE ÜCRET ALMADAN OYNAMAK İSTERİM BU BENİM İÇİN BÜYÜK BİR HEDİYE OLUR.ALLAHA EMANET OLUN

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up