Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

”Festivallere Film Yapmak Sinemamız için Tehdittir!”

Yayınlandı

tarihinde

Film Arası Dergisi’ne konuşan yönetmen Atalay Taşdiken, ‘Bu ülkede sadece festival için film yapan bir kafa var’ ifadesini kullandı. Taşdiken, ‘150 tane Nuri Bilge Ceylan kopyasına gerçekten ihtiyaç yok’ dedi.

festival

Aylık sinema dergisi Film Arası, son sayısında yönetmen Atalay Taşdiken’i konuk etti. Meryem isimli ikinci filmi ile 20 Eylül’de sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Taşdiken, Gülcan Tezcan’ın sorularını yanıtladı. Film festivallerine yönelik filmler çeken yönetmenleri eleştiren Taşdiken, ‘Bu ülkede sadece festival için film yapan bir kafa var’ ifadesini kullandı. Ünlü yönetmen, ‘150 tane Nuri Bilge Ceylan kopyasına gerçekten ihtiyaç yok’ dedi.

İşte Atalay Taşdiken’in Film Arası’na verdiği röportajdan bazı bölümler;

TÜRKİYE’DE FİLM YAPMAK KAHRAMANLIK

Birilerinin cesaretle bu film iş yapar ya da yapmaz kaygısını bir yana bırakıp, inandığı işleri yapması lazım. Bu çok kolay bir şey değil. Söz söylemek çok kolay ama Türkiye’de film çekmek aslında başlı başına kahramanlık öyküsü. Dolayısıyla herkes filmini çekerken mutlak surette o filmin geri dönüşüyle ilgili, gişesiyle ilgili, televizyon satışıyla ilgili, yapmak istediklerinin dışında şeyler yapmak zorunda kalıyor. Biraz onun için de bu anlamda öyküler anlatmakta geç kalınmış olabilir.

FESTİVAL İÇİN FİLM YAPAN BİR KAFA VAR

Evet, o da var. Sadece festival için film yapan bir kafa var, açıkçası. Özellikle son dönemde, sinema okumuş, sinemadan mezun olmuş öğrenciler nezdinde, “festivallerde film beğenilir” algısı oluştu maalesef. Onun da sinemamız için ciddi bir tehdit olduğunu düşünüyorum.

150 NURİ BİLGE CEYLAN KOPYASINA İHTİYAÇ YOK!

Türkiye’de bir tane Nuri Bilge Ceylan var. 150 tane Nuri Bilge Ceylan kopyasına gerçekten ihtiyaç yok. Hani iyi kopyalar da kabul edilebilir şeyler ama sadece festivallerde ödül almanın, söz edilmenin, uzun uzun planlar çekmekle olduğunu düşünen bir kafa ortaya çıktı son dönemde. Sinemaların salon bulamaması ne kadar büyük bir tehlike ise böyle bir bakışın da Türk sinemasında son birkaç yıldır ciddi bir tehlike olduğunu düşünüyorum.

MERYEM SADECE BİR KADIN HİKÂYESİ DEĞİLDİR

Meryem’in sadece bir kadın hikâyesi olarak sınırlandırılmasını doğru bulmuyorum. Bir Anadolu hikâyesidir. Kahramanları, kadınıyla erkeğiyle olabildiğince objektif değerlendirdiğim ve kentli bir gözle yaklaşmadan, onları anlamaya çalışarak işlemeye çalıştığım karakterlerin topyekûn bir hikâyesidir. Bütün olumsuzluklara rağmen temiz kalabilme, masum kalabilme savaşıdır. Çok saygı duyulası bir kahramandır benim gözümde. Umarım seyircinin gözünde de öyle olur. Özellikle bir kadın kahraman olduğu için seçmiş değilim. Benim için insandır.

Röportajın tamamı, Film Arası Dergisi’nin Eylül sayısında.

FilmArası

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Emin Alper Yeni Filmi “Balkaya” İçin Sete Giremeye Hazırlanıyor

Filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emin Alper

Ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan isim Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya”nın prodüksiyonuna temmuz ayı içerisinde başlayacak.

Daha önce Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi adından söz ettirmiş ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya“nın hazırlıklarına başladı. Temmuz ayı ile birlikte prodüksiyonuna başlaması planan filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Filmin başrollerini ise iki genç isim Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşıyor. Paşalı‘yı Netflix dizisi Aşk101’deki başarılı performansıyla tanıyoruz. Ekin Koç ise Bizim İçin Şampiyon filmiyle dikkat çekmişti. Filmde Paşalı ve Koç‘a Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik edecek.

Nadir Öperli‘nin yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını Nadide Argun van Uden yapacak.

Filmin konusu şu şekilde: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler