Festivaller arasında

Genel

Yazın da yürürlükte olan ancak genelde ticari sinemanın yavanlığıyla geçen vizyon filmlerinin yanında, sinemanın daha bir ciddiyetle boy gösterdiği festivallere göz atmak anlamlı olabilir. Batı dünyasının bilinen festivallerinin dışında özellikle kültürel iklimimize yakın coğrafyalarda oluşagelen organizasyonlar dikkatimizi celbedecektir. Bunlardan, hazırlıkları süregitmekte olan Avrasya Film Festivali, 19-24 Eylül tarihleri arasında Kazakistan’da düzenlenecek. Daha önceleri Almatı’da düzenlenen festival son yıllarda başkent Astana’ya alınmıştı. Aralıklarla yapılan festival yakın zamanlarda Ortaasya sinemasına yoğunlaşmıştı. Bu yıl yeralacak 7.’sindeyse Bağımsız Devletler Topluluğu ile Avrupa ülkelerinin de filmleri gösterilecek. Bu kararın sebeplerinden biri, Kırgızistan ve Tacikistan’da geçen yıl hiç uzun metraj filmin çekilmemiş olması. Özbek sinemasında filmler üretilmekte ancak bunlar daha çok ticari film formatında. Yarışmalı bölümde 12 film perdeye yansıyacak, bunlardan ikisi Kazak sinemasından. Kazakistan’da bir yıl içinde 20 kadar film çekilmiş. Juliette Binoche’un konuk olarak katılacağı festivalin uluslararası yarışma jüri başkanlığını ise Kim Ki-Duk yürütecek.

Kazakistan’da bir diğer önemli sinema faaliyeti olan Uluslararası Şaken Yıldızları Film Festivali 11-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. Bu yıl 9.’su yapılan festivalin mekanı her zaman olduğu gibi eski başkent Almatı’ydı. Kazakistan, yıllar önce Özbekistan, Taşkent’te düzenlenen film festivali öncülüğünü üstlenmiş görünüyor. Sovyetler Birliği zamanında oldukça öne çıkan ve siyasi kaygılarla üçüncü dünya sinemalarını biraraya getiren Uluslararası Taşkent Film Festivali, Sovyetler’in parçalanmasından sonra gitgide ehemmiyetini kaybetti ve nihayete erdi. 1968’te başlayan ve iki yılda bir düzenlenen festivalin yoğunlaştığı filmler, Asya, Afrika ve Latin Amerika sinemalarındandı. Geleneksel olarak 1988’e kadar gelen festival, son kez 12.siyle 1997’de yapıldı.

Yakın coğrafyamızın bir diğer önemli film festivali Tataristan, Kazan’da günyüzüne çıkıyor. 6-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak festivalin adı, Uluslararası Müslüman Film Festivali olarak tescillenmiş durumda. Önceleri Altın Minber Film Festivali olarak düzenlenen organizasyon, meydana gelen yönetim değişikliğiyle geçen seneden beri bu başlık altında yeralıyor. Adında ‘müslüman’ geçse de, “medeniyetler diyaloğu” temasını esas alan festival bütün ülke sinemalarına açık ve insanlığın ortak manevi değerlerinin beyazperdede neşvünema bulmasını gözetiyor.

Saraybosna’da 17.’si düzenlenen film festivalinin tarihleri 22-30 Temmuz. Oldukça profesyonelce yapılan bu festivalin daha çok Avrupa sineması, bağımsız Amerikan sineması ve diğer yörelerden festival ruhu taşıyan yapımlara yoğunlaşıyor ve programında birçok yan faaliyete yer veriyor. Sıcak yaz günlerinde yapılması hasebiyle açık hava gösterilerinin de yeraldığı festivalde, film market, CineLink, yetenek kampüsü gibi farklı sinemasal keyfiyetler de sözkonusu oluyor.

Bakü’de düzenlenen Şark-Garp Film Festivali’yle beraber, sinemanın envai çeşit etkinliğinin yeraldığı İran’ı bu arada unutmamak gerek. Her yıl Şubat ayı başında Tahran’da düzenlenen Fecr Film Festivali’nin 2012’de 30.’su seyirci karşısına çıkacak.

İhsan Kabil / Star Gazetesi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up