Festivalin mi Var Derdin Var!

Genel

Yaptığı röportajlarla sinema gündemini belirleyen aylık sinema dergisi Film Arası, Kasım sayısında büyük bir değişimle okurlarının karşısına çıktı. Beş yıllık yayın yolculuğunda kapak röportajlarıyla öne çıkan, bu aydan itibaren kapağına özel dosyalarla devam edecek. İlk kapak dosyası olarak Türkiye’de film festivalleri temasını seçen Film Arası yazı, araştırma ve konuklarıyla film festivallerini kapsamlı biçimde masaya yatırdı.

Film Arasi 43

AZİZE TAN: FESTİVAL YAPMA ADABI DEĞİŞTİ

Çok sayıda yazı ve görüşün yer aldığı dosyaya konuşan İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan ‘Türkiye’de festival yapma adabı değişti’ dedi.  Dosyanın diğer konuğu olan sinema yazarı Ali Ulvi Uyanık, sinema yazarlarının festivallerle ilgili tartışmalarda tüm hesapların dışında olmaları gerektiğini söyledi. Dosyada Kamil Engin ‘Yerel Yönetimler ve Festivaller’, Serdar Akbıyık ‘Jüriler Üzerinden Hesaplaşanlar’, Cengis Asiltürk ‘Festivaller Peşinde Arayışlar’ başlıklı yazılarıyla yer aldı. Festival dosyasın ayrıca Ahmet Boyacıoğlu, Kerem Akça, Mehmet Ali Aslan ve Kadir Beycioğlu da görüşleriyle katılarak Türkiye’deki festivallere yönelik eleştirilerini dile getirdiler.

DOĞANIN GAZABI; BALIK

Film Arası Dergisi’nin Kasım ayı vizyon bölümde Barış Bıçak, Derviş Zaim’in son filmini Doğanın Gazabı; Balık’ başlığıyla yazdı. Ahmet Deydin’in ‘Hay Way Zaman’ belgeselini ele aldığı bölümde, Levent Tanıl da ‘Yargıç’ filmini okurlar için değerlendirdi.

SOVYET SİNEMASINDA BİR ‘ZVYAGİNTSEV’

Bu sayıda Ali Can Sekmeç Belgin Doruk’u, Rıza Oylum Sovyet sinemasının özgün yönetmenlerinden Zzvyagintsev’i, Fatih Yürür ise David Fincher’i yazdı. Dergiye bu ay katılan isimlerden Güven Adıgüzel, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmiyle adını ölümsüzleştiren Ahmet Uluçay’ı konuk ederken Ege Görgün ve Gökhan Yorgancıgil de köşelerinden okura seslendi.

Film Arası Dergisi, 43. durağına ulaştığı Kasım sayısıyla tüm Türkiye genelinde satış noktalarında.

Film Arası

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up