Festivalde Bugün

Genel

“Altın Lale Ulusal Yarışma”da yer alan Mavi Bisiklet 11.00’de Atlas Sineması’nda filmin yönetmeni Ümit Köreken’in katılımıyla;

Mavi Bisiklet
“Sinemada İnsan Hakları Yarışması”nda yer alan Kızıl Topraklar 11.00’de Fitaş Sinemaları Salon 4’de filmin yönetmeni Diego Martines Vignatti’nin katılımıyla;

“Sinema Onur Ödülleri” kapsamında gösterilen Atıf Yılmaz’ın 1963 yapımı filmi İki Gemi Yanyana 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda filmin oyuncularından Suzan Avcı’nın katılımıyla;

“NTV Belgesel Kuşağı” bölümünden Lampedusa’da Kış 11.00’de İtalyan Kültür Merkezi’nde filmin yönetmeni Jakob Brossmann’ın katılımıyla;

“Sinemada İnsan Hakları Yarışması”nda yer alan Harikalar Diyarı 11.00’de Rexx Sineması Salon 1’de filmin yönetmenlerinden Gregor Frei’nin katılımıyla;

“Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan Sütak 11.00’de Rexx Sineması Salon 5’de filmin yönetmeni Mirlan Abdykalykov’un katılımıyla;

“Altın Lale Uluslararası Yarışma” filmlerinden Şeytanlar 13.30’da Atlas Sineması’nda yönetmen Philippe Lesage’ın katılımıyla;

Bir Liderin Çocukluğu

“Altın Lale Uluslararası Yarışma” filmlerinden Bir Liderin Çocukluğu 16.00’da Rexx Sineması Salon 1’de filmin oyuncularından Stacy Martin’in katılımıyla;

“Sinemada İnsan Hakları Yarışması”nda  yer alan Yılanın Kucağında 13.30’da Fitaş Sinemaları Salon 4’de filmin yönetmeni Ciro Guerra ve yapımcısı Cristina Callego’nun katılımıyla;

Yılanın Kucağında

“Özel Gösterimler” filmlerinden Kapalı Gişe: Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı 13.30’da Beyoğlu Sineması’nda hazırlayanlar Şenay Aydemir, Evrim Kaya, Fırat Yücel ve Kaan Müjdeci’nin katılımıyla;

“Ulusal Belgesel Yarışması”nda yer alan Rafet’in Çocukları 13.30’de İtalyan Kültür Merkezi’nde, filmin yönetmenlerinden Mümin Barış, oyuncular Rafet Temur ve Adem Orta’nın katılımıyla;

“Dünya Festivallerinden” seçkisinde yer alan Denizdeki Ateş 16.00’da Fitaş Sinemaları Salon 4’de filmin yönetmeni Gianfranco Rosi’nin katılımıyla;

“Altın Lale Uluslararası Yarışma”da yer alan Susuzluk 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda filmin yönetmeni Svetla Tsotsorkova ve senaristi Svetoslav Ovcharov’un katılımıyla;

“Altın Lale Ulusal Yarışma”da yer alan Ana Yurdu 16.00’da Atlas Sineması’nda filmin yönetmeni Senem Tüzen’in katılımıyla;

“Ulusal Belgesel Yarışma”nda yer alan Ötekiler 19.00’da İtalyan Kültür Merkezi’nde filmin yönetmeni Ayşe Polat’ın katılımıyla;

“Altın Lale Uluslararası Yarışma” filmlerinden Aşk Birleşik Devletleri 21.30’da Atlas Sineması’nda yönetmen Tomasz Wasilewski’nin katılımıyla;

Dolanma

“Yeni Türkiye Sineması” bölümünden Dolanma 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda filmin yönetmeni Tunç Davut’un katılımıyla gösterilecektir.

Carlos Hagerman ile Sinema Dersi

Festivale Evimin Avlusu adlı filmle katılan Carlos Hagerman saat 10.00’da Aynalı Geçit’te bir sinema dersi verecek. Kurmaca, Gerçekten Ne Öğrenebilir: Belgesel Film Yapımında Estetik ve Anlatı Araçları başlıklı oturumda belgesel ve kurgunun arasındaki ince çizgi tartışılacak.

Türkiye’de dağıtım krizine çözümler

Beyoğlu Sineması’nda 13.30’da başlayacak Kapalı Gişe: Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı film gösteriminin ardından, Türkiye’de dağıtım krizinin tartışılacağı bir forum düzenlenecek. Forum, Cem Erciyes’in moderatörlüğünde, Yamaç Okur, Serkan Çakarer, Onur Ünlü, Torsten Frehse, Kaan Müjdeci, Evrim Kaya ve Şenay Aydemir’in katılımıyla gerçekleşecek.

Belgesel sinema üzerinden tarihsel dönüşümler

Belgesel Sinemacılar Gianfranco Rosi ve Jacob Brossmann, sinema yazarı ve akademisyen Melis Behlil ile Sinema tarihsel dönüşümlere nasıl cevap veriyor? isimli bir sohbet gerçekleştirecekler. Belgesel sinemanın savaşları, mülteci krizini ya da halk ayaklanmalarını nasıl sinemaya yansıttığının tartışılacağı bu sohbet, bugün 18.30’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up