Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Festival Jüriden Tam Not Aldı

Yayınlandı

tarihinde

2. Malatya Uluslararası Film Festivali ikinci gün etkinlikleri kapsamında 21 uzun film, 5 kısa film ve bir belgesel izleyiciyle; Bora Gökşingöl ile Kurmaca Filmde Kurgu Atölyesi de katılımcılarıyla buluştu.Gösterimlerde festivalin ana teması olan “göç” filmleri öne çıktı. Festival ikinci gününde jüriden tam not aldı.


“Festival çok profesyonel insanların ellerinde”
2. Malatya Uluslararası Film Festivali ilk günden göz doldurdu. Daha önce Cannes ve Moskova film festivallerinde de jüri üyelikleri yapmış bu yıl da festivalin Uluslararası Uzun Film Yarışması’nda jüri üyesi olan İran doğumlu Fransız sinema eleştirmeni Shahla Nahid açılış ve henüz ilk gün gösterimleri gerçekleşmişken festival ile ilgili umut verici değerlendirmelerde bulundu. Malatya’da olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Nahid organizasyon ve yönetim ile ilgili beğenisini dile getirerek “Festivalin henüz ikinci yılı, devamı olacaktır. Bu çok profesyonel insanların ellerinde bir festival” dedi.

Festival Danışmanı Alin Taşçıyan da festivalin henüz “öğrenme aşamasında” olduğunu ve bu öğrenme aşamasını iyi bir derece ile atlatacağını ve festivalin izleyicisinden “güzel bir karne” alacağını umduğunu söyledi.

Kısa, uzun; tekmili birden “göç” filmleri
İkinci gün gösterimlerinde festivalin ana temasını oluşturan “göç” filmleri öne çıktı. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda gerçekleştirilen “Gurbet Elde Elli Yıl Kısa Film Seçkisi” adlı toplu kısa film gösterimi kapsamında Derya, Elma ve Yumurta, Kontes Sophia Hatun, Sınırdışı ve Yabancı adlı yapımlar izleyiciyle buluştu. Kısa filmlerin yanı sıra yine göç temalı Yurtdışı Turnesi, Yedek Memleket, Geri Dönmeyi Unuttuk ve Misafir İşçi Babam gibi uzun filmler de festival sinemaları olan Yeşil Sinema, Malatya Park Avşar Sinemaları’nda Malatyalı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Ayrıca yine Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda Karşı Yaka Memleket başlığı altında Dostluğu Hatırlamak Belgeseli’nin gösterimi yapıldı.

Günün yıldızı “Gelecek Uzun Sürer”
Günün en fazla ilgi çeken etkinliği ise yönetmen Özcan Alper’in 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nden 4 ödülle dönen “Gelecek Uzun Sürer” filminin festival galası idi. Güneydoğu’da 1990’larda yaşananları, ağıtlar üzerine tez yazan bir sosyoloji öğrencisinin yolculuğu üzerinden anlatan filme Malatyalı izleyiciler büyük ilgi gösterdi. Gösterim sonrasında izleyiciler, yönetmen Özcan Alper, filmin kurgucularından Thomas Balkenhol ve filmin müziklerini yapan Mustafa Biber ile söyleşme fırsatı buldu.
“Fas halkı Malatyalılara çok benziyor”

Günün diğer bir önemli etkinliği de festivalin Uluslararası Uzun Film Yarışması’nda yer alan Cami-The Mosque filminin galasıydı. Cami-The Mosque, filmin yönetmeni Daoud Anoulad Syad’ın bir önceki filmin setinde inşa ettiği caminin bölgedeki köylüler tarafından gerçek bir ibadethane olarak algılamasından ve çekim ekibi tatildeyken binayı gerçek bir ibadethaneye çevirmelerinden, ekip geri dönüp filmi çektikten sonra da setteki bu “cami” nin yıkılmasına izin vermeyerek ibadethane olarak kullanmaya devam etmelerinden yola çıkılarak oluşturulmuş kurmaca bir film.

Filmin gösteriminin ardından yapılan söyleşide Yönetmen Daoud Anoulad Syad, Fas halkının ve Malatya halkının yakın olduğunu, kendisini evinde hissettiğini belirtirken filminin Malatya izleyicisi ile buluşmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

“İşimiz yönetmene hizmet etmek”
Festivalin Malatyalı sinemaseverler için “eğitim” anlamında en önemli bölümlerinden biri olan sinema atölyelerinin bugünkü etkinliği, “Bora Gökşingöl ile Kurmaca Filmde Kurgu Atölyesi” ise Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fahri Kayahan Salonu’nda düzenlenen atölyeye çok sayıda genç sinema meraklısı katıldı. 2001 yılından beri kurgucu ve renk uzmanı olarak çalışan; “Üç Maymun” (Nuri Bilge Ceylan, 2008), “Karanlıktakiler” (Çağan Irmak, 2009), “Vavien” (Yağmur Taylan ve Durul Taylan, 2009), “Bir Zamanlar Anadolu’da” (Nuri Bilge Ceylan, 2011), “Dedemin İnsanları” (Çağan Irmak, 2011) gibi Türkiye’de ve uluslararası alanda birçok ödül almış filmlerin kurgusunu yapan Gökşingöl atölye çalışmasında kurgunun düşünsel altyapısından, sektördeki yerinden ve mesleki kariyerinden başlayarak kurmaca film kurgusunda değişik teknikleri kendi deneyimleri üzerinden katılımcılarla paylaştı.

Atölye çalışması sırasında kurgusunu yaptığı filmlerden örnekler ile kurgucunun görevleri ve uzun bir filmin sinemada gösterime girene kadar geçirdiği yapım sonrası süreci anlatan Gökşingöl çalıştığı çeşitli yönetmenlerin tarzlarından örnekler de vererek “meslektaşlarım” dediği katılımcılara “mesleğin zorluklarını” ve “püf noktalarını” anlattı. Kurgunun sadece montaj demek olmadığını söyleyen Gökşingöl “Kurgu yaratıcı bir süreçtir. Siz sadece plan bağlamıyorsunuz, montajcı değilsiniz; ancak yönetmen de değilsiniz. Yönetmene hizmet eden, yol gösteren kişisiniz. Bunun için önce tüm senaryoyu okumalı, hâkim olmalı sonra da tüm çekimleri izlemeli ve bunlar üzerinden öneriler geliştirmelisiniz. Böylece yönetmene en doğru alternatifleri sunup, faydalı olabilirsiniz” diyerek katılımcılara tavsiyelerde bulundu. Türkiye’de kurgu ile ilgili en büyük yanlışın kurgunun sadece görüntü ile ilişkilendirilmesi olduğunu söyleyen Gökşingöl, “Kurgu artık ses ve müzikle de alakalı. Filmin ses tasarımı kurguda başlıyor. O yüzden bir kurgucunun artık her şeyden haberdar olması, etrafındaki her şeyi görmesi, duyması gerekiyor” dedi.

sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler