Federico Fellini’nin 10 İyi Filmi

Liste Manşet
İtalyan sinemasının ünlü senaristlerinden ve yönetmenlerinden olan Federico Fellini’nin 10 unutulmaz eserini sizler için derledik. İyi seyirler.

Beyaz Şeyh (1952) / IMDb 7,3

Filmde dramatik bir komediye şahit oluruz. Yeni evlenmiş çift balayı için Roma’ya gider. Damat bir yandan gelini ailesiyle tanıştırmak ister diğer yandan ise Vatikan’ı görmek niyetindedir. Ancak gelin hayranı olduğu foto roman kahramanı Beyaz Şeyh‘i görmek için otelden kaçar. Damat ailesine durumu belli etmeden gelini bulmalıdır.

Aylaklar (1953) / IMDb 8,0

İtalya-Fransa ortak yapımı bu dramatik komedi filmi, Fellini’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlar. Adriyatik Denizi kıyısındaki bir kasabada günlerini tembellikle geçiren 5 gencin hikayesini ele alır.

Sonsuz Sokaklar (1954) / IMDb 8,1

Anthony Quinn, Giulietta Masina gibi oyuncuların rol aldığı filmde ilginç yapısıyla Zampano ve palyaço Gelsomina’nın hüzünlü hikayesi anlatılır. Kimi görüşlere göre İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının bir örneğidir. İlk gösteriminin yapıldığı Venedik Film Festivali‘nde de Fellini’ye Gümüş Aslan ödülü verilmiştir.

Cabiria’nın Geceleri (1957) / IMDb 8,3

Daha önce Sonsuz Sokaklar filminde beraber çalıştığı, aynı zamanda eşi olan Giulietta Masina’nın Cannes ve San Sebastian Film Festivalleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldığı Fellini filmidir. Roma’nın kenar semtlerinde hayat kadınlığı yapan Cabiria’nın hikayesini işler.

Tatlı Hayat (1960) / IMDb 8,1

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan bu filmde, Marcello Rubini magazin sayfasında çalışmak üzere gazetesi tarafından Roma’ya gönderilir. İşi gereği sürekli eğlencelere katıldığı yeni hayat ilk başlarda ona zevkli gelse de zamanla yorulduğunu fark eder.

8½ (1963) / IMDb 8,1

Fellini’nin kendisinin yazıp yönettiği filmidir. Çekeceği yeni filmine konu bulamayan yönetmen Guido’nun garip hikayesine değinir.

Ruhların Giulietta’sı (1965)  / IMDb 7,7

Fellini’nin daha önceki filmlerinden hatırladığımız Giulietta Masina’ya Sekiz Buçuk’ta rol alan Sandra Milo eşlik eder. Kocası tarafından sürekli eziyet edilen orta yaşlı bir kadının hikayesi konu edilen film Fellini’nin ilk renkli yapımıdır ve Sekiz Buçuk filminin devamı olarak kabul edilir.

Satyricon (1969) / IMDb 6,9

Film fantastik türdedir. Romalı yazar Petronius’un eserine dayanarak çektiği filmde bir dönemin Roma’sına farklı bir bakış açısıyla bakılır. Fellini’nin diğer yapıtlarından farklı bir yerde durmaktadır.

Roma (1972) / IMDb 7,4

Biyografik bir eser olarak da değerlendirilen bir Fellini filmi. Kendi gençliğini, geçmişini ve Roma’yı panoramik bir turla aktardığı yapıtın müziklerini, birçok Fellini filminde olduğu gibi Nino Rota yapmıştır.

Amarcord (1973) / IMDb 8,0

Fellini bu filminde de doğup büyüdüğü Rimini’deki çocukluk ve ilk gençlik yıllarına eğilir. Aynı zamanda Mussolini dönemi ve yaklaşan 2. Dünya Savaşı öncesi İtalya’ya dair de izlenimleri yer almaktadır. Fellini’nin bu yapıtı o yıl, En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü de dahil olmak üzere 13 ödül kazanmıştır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up