Bizimle İletişime Geçin

Liste

Federico Fellini’nin 10 İyi Filmi

Federico Fellini’nin 10 unutulmaz eseri.

Yayınlandı

tarihinde

İtalyan sinemasının ünlü senaristlerinden ve yönetmenlerinden olan Federico Fellini’nin 10 unutulmaz eserini sizler için derledik. İyi seyirler.

Beyaz Şeyh (1952) / IMDb 7,3

Filmde dramatik bir komediye şahit oluruz. Yeni evlenmiş çift balayı için Roma’ya gider. Damat bir yandan gelini ailesiyle tanıştırmak ister diğer yandan ise Vatikan’ı görmek niyetindedir. Ancak gelin hayranı olduğu foto roman kahramanı Beyaz Şeyh‘i görmek için otelden kaçar. Damat ailesine durumu belli etmeden gelini bulmalıdır.

Aylaklar (1953) / IMDb 8,0

İtalya-Fransa ortak yapımı bu dramatik komedi filmi, Fellini’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlar. Adriyatik Denizi kıyısındaki bir kasabada günlerini tembellikle geçiren 5 gencin hikayesini ele alır.

Sonsuz Sokaklar (1954) / IMDb 8,1

Anthony Quinn, Giulietta Masina gibi oyuncuların rol aldığı filmde ilginç yapısıyla Zampano ve palyaço Gelsomina’nın hüzünlü hikayesi anlatılır. Kimi görüşlere göre İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının bir örneğidir. İlk gösteriminin yapıldığı Venedik Film Festivali‘nde de Fellini’ye Gümüş Aslan ödülü verilmiştir.

Cabiria’nın Geceleri (1957) / IMDb 8,3

Daha önce Sonsuz Sokaklar filminde beraber çalıştığı, aynı zamanda eşi olan Giulietta Masina’nın Cannes ve San Sebastian Film Festivalleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldığı Fellini filmidir. Roma’nın kenar semtlerinde hayat kadınlığı yapan Cabiria’nın hikayesini işler.

Tatlı Hayat (1960) / IMDb 8,1

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan bu filmde, Marcello Rubini magazin sayfasında çalışmak üzere gazetesi tarafından Roma’ya gönderilir. İşi gereği sürekli eğlencelere katıldığı yeni hayat ilk başlarda ona zevkli gelse de zamanla yorulduğunu fark eder.

8½ (1963) / IMDb 8,1

Fellini’nin kendisinin yazıp yönettiği filmidir. Çekeceği yeni filmine konu bulamayan yönetmen Guido’nun garip hikayesine değinir.

Ruhların Giulietta’sı (1965)  / IMDb 7,7

Fellini’nin daha önceki filmlerinden hatırladığımız Giulietta Masina’ya Sekiz Buçuk’ta rol alan Sandra Milo eşlik eder. Kocası tarafından sürekli eziyet edilen orta yaşlı bir kadının hikayesi konu edilen film Fellini’nin ilk renkli yapımıdır ve Sekiz Buçuk filminin devamı olarak kabul edilir.

Satyricon (1969) / IMDb 6,9

Film fantastik türdedir. Romalı yazar Petronius’un eserine dayanarak çektiği filmde bir dönemin Roma’sına farklı bir bakış açısıyla bakılır. Fellini’nin diğer yapıtlarından farklı bir yerde durmaktadır.

Roma (1972) / IMDb 7,4

Biyografik bir eser olarak da değerlendirilen bir Fellini filmi. Kendi gençliğini, geçmişini ve Roma’yı panoramik bir turla aktardığı yapıtın müziklerini, birçok Fellini filminde olduğu gibi Nino Rota yapmıştır.

Amarcord (1973) / IMDb 8,0

Fellini bu filminde de doğup büyüdüğü Rimini’deki çocukluk ve ilk gençlik yıllarına eğilir. Aynı zamanda Mussolini dönemi ve yaklaşan 2. Dünya Savaşı öncesi İtalya’ya dair de izlenimleri yer almaktadır. Fellini’nin bu yapıtı o yıl, En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü de dahil olmak üzere 13 ödül kazanmıştır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

2021’in Öne Çıkan 10 Oyuncusu

IMDb açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve internet içerikleri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanı IMDb, 2021 yılı boyunca öne çıkan 10 oyuncuyu açıkladı. İşte 2021’de talihi dönen isimler karşsınızda.

 10. Elizabeth Olsen

9. Regé-Jean Page

8. Florence Pugh

7. Ana de Armas

6. Yvonne Strahovski

5. Anya Taylor-Joy

4. Alexandra Daddario

3. Jodie Comer

2. Ben Barnes

1. Lily James

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Erkek Oyuncu” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde heykelciğe ulaşması olası görünen isimler şu şekilde.

10. Simon Rex (Red Rocket)

9. Peter Dinklage (Cyrano)

8. Javier Bardem (Being the Ricardos)

7. Oscar Isaac (The Card Counter)

6. Clifton Collins Jr (Jockey)

5. Leonardo DiCaprio (Don’t Look Up)

4. Denzel Washington (The Tragedy of Macbet)

3. Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

2. Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)

1. Will Smith (King Richard)

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Film” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Film kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde yarışması olası görünen yapımlar şu şekilde.

10. West Side Story (2021) Steven Spielberg

1957 yapımı müzikalin uyarlaması olan West Side Story, iki genç arasındaki yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan iki sokak çetesi arasındaki rekabeti konu ediyor.

9. Don’t Look Up (2021) Adam McKay

Don’t Look Up, dev bir göktaşının gezegeni altı ay içinde yok edeceği konusunda insanları uyarmak için çalışan iki gökbilimcinin hikayesini konu ediyor.

8. The Tragedy of Macbeth (2021) Joel Coen

Macbeth, üç kahin tarafından, İskoçya’nın kralı olacağına ikna edilen bir İskoç lorduna odaklanıyor. Bir İskoç lordu ile iletişim kuran üç kahin, ona İskoç kralı olacağını söyler. Bunun üzerine lord ve onun hırslı eşi, tacı ele geçirmek için harekete geçer.

7. Licorice Pizza (2021) Paul Thomas Anderson

1970’lerin San Fernando Vadisi’nde geçen Soggy Bottom, aynı zamanda başarılı bir çocuk oyuncu olan bir lise öğrencisinin hayatına odaklanıyor.

6. tick, tick…BOOM! (2021) Lin-Manuel Miranda

Jonathan Larson’ın otobiyografik oyununun beyaz perde uyarlaması olan “Tick Tick… Boom”, 1990’lı yılların New York’unda yaşayan ve müzikal besteler yapan Jon isimli bir adamın hikayesini konu ediniyor. Jon, sırf sahne sanatları üzerinde çalışabilmek için yanlış kariyer seçimi yapıp yapmadığı üzerine kendini sorgulamaya başlar…

5. Being the Ricardos (2021) Aaron Sorkin

Being the Ricardos, 1950’li yıllarda Amerikan televizyonlarının en çok izlenen ikililerinden Lucille Ball ve Desi Arnaz’ın hayat hikayesini konu ediyor. I Love Lucy televizyon dizisinin başrolünde yer alan komedyenler Lucille Ball ile Desi Arnaz’ın kariyer yolculuğunun yanı sıra özel yaşamlarına da odaklanılan filmde, çiftin kariyerlerinin ve ilişkilerinin nasıl sona erdiği de anlatılıyor.

4. Dune (2021) Denis Villeneuve

Uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanının televizyon ve beyaz perde haklarını satın alan Legendary Entertainment yapımı yeniden uyaramanın yönetmen koltuğunda Arrival, Sicario ve Blade Runner 2049 ile son yıllara damgasını vuran Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve oturuyor. Eric Roth’un senaryosunu üstleneceği filmin yapımcılığını ise Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter yapıyor.

3. The Power of the Dog (2021) Jane Campion

Thomas Savage’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Power of the Dog, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş, Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir. Zeki ve başarılı bir adam olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işine adayan, sessiz bir adam olan George ise sevgi dolu bir ruha sahiptir. İki kardeş yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur. Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur.

2. King Richard (2021) Reinaldo Marcus Green

Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar, tenis kortlarında birer yıldız haline gelen Venus Williams ve Serena Williams’ın babaları Richard Williams’ın, profesyonel hayatı ve kızları ile olan ilişkisini konu ediyor. Richard Williams, kızları Venus ve Serena’nın adını tarihe yazmak için elinden geleni yapan bir babadır. Richard’ın 78 sayfalık yoğun planı doğrultusunda Serena ve Venus, California’nın ihmal edilmiş tenis kortu Compton’da her türlü zorluğa karşı, yağmur çamur demeden antrenman yapar. Kızları için elinden geleni ardına koymayan babalarının sarsılmaz kararlılığı ve annelerinin dengeli bakış açısı sayesinde Serena ile Venus, tüm ön yargılara karşı meydan okur.

1. Belfast (2021) Kenneth Branagh

Belfast,1960’ların sonunda çalkantılı olaylar yaşayan bir çocuk ve işçi sınıfı ailesinin hayatına odaklanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler