Fatmagül’ün Suçu Ne Almanya’da Yeniden Çekilecek

Diziler Manşet Türkiye

Alman bir yapım şirketi olan Bantry Bay, Fatmagül’ün Suçu Ne dizisinin, Almanca yapım ve yayın haklarını satın aldı. Bu durum Türk televizyon dizilerinin küresel bir alana yayıldığının en belirgin işareti olarak yorumlanabilir.
fatmagul-logo-kopia

Ay Yapım tarafından çekilen Fatmagül’ün Suçu Ne, Vedat Türkali’nin eserinden uyarlanmıştı. Dizi, Türk televizyon tarihine geçecek kadar büyüklükte reyting rekorları kırmıştı. Ayrıca dizi, dublajlı hali ile özellikle Latin Amerika’da çok büyük bir hayran kitlesine sahip oldu.

Münih’te kurulmuş olan Bantry Bay, 2014 yılında ITV Germany’nin ve önde gelen isimlerinden Jan Kromschroder ve Jan Mojito’nun yönettiği Beta Film tarafından kuruldu. ‘Red Band Society’nin alman adaptasyonunu, orijinal İspanyol formatını “Polseres Vermelles” esas alarak yaptılar ve dizi ülkede bir hit oldu.
Anlaşmaya aracı olan, Eccho Rights’ın yönetim müdürü Fredrik af Malmborg, “Fatmagül, hazır yapım olarak küresel başarısını çoktan kanıtladı ve biz Almanya’daki ilk tekrar yapımı üstlendiğimiz için çok memnunuz” dedi ve ekledi: “Birinci sınıf bir yapımcının dümeni alıp, senaryoya nasıl yaklaşacağını görmek için can atıyoruz.”
Eccho Rights, Stockholm, İstanbul ve Hong-Kong’da ayakları olan bir dağıtım şirketi olarak, dünyanın farklı yerlerinde başka “Fatmagül” anlaşmaları yaptıklarını iddia ediyor.
Nisan ayında Eccho, popüler bir psikolojik gerilim dizisi olan The End’in Hollanda adaptasyonuna ön ayak olmuştu ve bu, bir Türk dizisinin ilk batılı adaptasyonu olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Variety

Çeviri: Dilara Ekşi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up