Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Fatma Karanfil, Türk Sineması Buluşmalarının Konuğu Oldu

Yayınlandı

tarihinde

 Ekran resmi 2013-03-15, 00.23.45Sinema Derneği, Türk Sineması Buluşmaları’nın ikincisini düzenleyerek Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’i konuk etti. 

Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’in konuk olduğu Sinema Derneğinin düzenlediği Türk Sineması Buluşmaları programına Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay katıldı.  Türk Sineması Buluşmaları Programının ikincisine yediden yetmişe Eskişehir halkı, oda ve dernek temsilcileri katıldılar.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen buluşmada Sinema Derneği Başkanı Sibel Erenoğlu bir konuşma yaptı. Erenoğlu konuşmasına vefat eden tiyatro sanatçısı Metin Serezli’yi anarak başlayarak şöyle devam etti:

“Sinema sanatının düş bazları, büyük özverilerle gerçekleştirdikleri filmlerini yıllar boyu bize aktarmayı sürdürerek sinemayı ‘en etkili’ sanat dalına dönüştürmeyi başardılar.

Başlangıçta bilimsel bir buluş olan sinemanın, bu topraklara gelmesi fazla gecikmedi. Bir avuç inanmış, iyi niyetli, cefakâr sinemacının imkânsızlıklar içinde çalıştığı bir sinemaydı sinemamız. Sinemamız yönetmeniyle, oyuncularıyla, kamera arkasının cefakâr emekçileriyle büyük ustalarını da yaratır zaman içinde. Yakın zaman önce yitirdiğimiz ve hep saygıyla andığımız, Ö. Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Gani Turanlı, Metin Erksan gibi kamera arkasının büyük ustaları, sağlıklı uzun ömürler dilediğimiz, Memduh Ün, Ülkü Erakalın ve yaşayan yaşamayan yüzlerce oyuncularımız, büyük ustalarımız, kahramanlarımız.

Vefa Sineması

Yaşanan kimi talihsizlikler nedeniyle sıkça vefasızlığından söz edilen Türk sineması sanılanın, aksine aslında bir vefa sinemasıydı.

Sevgi, dostluk ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bir sektör olduğu gibi, bu erdemlerin, değerlerin de en güzel biçimde anlatıldığı filmler üretildi.

Bugün yaşayan birçok kuşak bu sinemadan beslendi; sevgiyi arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı Türk filmlerinde gördü. Birçoğumuz iyi insan olmayı, haksızlığa, kötülüğe karşı çıkmayı o filmlerden, o filmlerin kahramanlarından öğrendik. Nubar Terziyan’dan, Hulusi Kentmen’den, Şükriye Atav’dan, Ayhan Işıktan, isimleri saymakla bitmez öğrendik…

Bugün de burada Türk sinemasının Eskişehir’e, Eskişehirli bir büyük insana, önemli bir insana gösterdiği vefanın da dile getirilmesi için bir aradayız. Türk sinemasının önemli karakterlerinden ve bugün aramızda olan sinema ve tiyatro oyuncusu Fatma Karanfil’e hoş geldiniz, şeref verdiniz, diyoruz.

Konuşmasının ardından Fatma Karanfil’in özgeçmişi Sinema Derneği’nin hazırladığı bir vtr’de ilgiyle izlendi…  Ardından sunumunu Mehmet Sadık Bozkurt’un yaptığı Fatma Karanfil ile söyleşi kısmına geçildi. Karanfil sözlerine Eskişehir’e gelmekten ve topraklarının kokusunu duymaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu.

Eskişehirli Olmaktan Son Derece Gururlu ve Mutluyum

Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir…

Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim…

Ben Eskişehirli olmaktan Eskişehirli kadın olmaktan son derece gururlu ve mutluyum. 61 yaşına kadar bunu hiç unutmadım. Ben sınavı kazandığımda Odunpazarı’nda Hasan Karanfil’in kızı artist oldu” dediler. 50 yıldır sanatın içindeyim. Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim. Bazı insanlar sanatçıları çok rahat her şeyi yapan insanlar olarak görüyorlar. Aslında olay öyle değil. Bizler her şeye dikkat etmek, istikrarlı ve detaycı olmak zorundayız. Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir.” dedi.

16 yaşından 61 yaşına kadar her şeyi en detayıyla düşünerek yaptığını belirten Karanfil, film sektöründe bazı furyaların çıkması ile tekstil okumak için yurt dışına gittim. Gitmeden önce gazetecilere kötü furyadan dolayı sinemayı bıraktığımı açıkladım. Dediler ki Fatma Karanfil tezgahtar oldu. Hiç gocunmadım… Konuşmadım hep içime attım. Sonrasında da severek çalıştığım asıl mesleğimden uzak kaldığım için kanser oldum. Doktor bana size yaşama sözü veremem dediğinde “Orada durun” dedim. Kanseri yendim. Kendime bir söz vermiştim asıl yaşam ilacım olan sinemaya geri döndüm…” dedi.

Karanfil, Sinema Derneği’nin konuğu olarak Eskişehir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu, öncelikle Sinema Derneği Başkanı Sayın Sibel Erenoğlu’na, derneğin bugünkü  faaliyetini desteklediklerini öğrendiğim, Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Ahmet Ataç’a, Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Burhan Sakallı’ya (Odunpazarı’na verdiği emekler için ayrıca teşekkür ediyorum.), Ticaret Odası Başkanı Sayın Harun Karacan’a ve Eskişehirspor Kulüp Başkanı Sayın Halil Ünal’a teşekkürlerimi iletiyorum. Eskişehirspor’u en iyi yere taşıyacaklarını inanıyorum. “dedi.

Eskişehir’deki evinde dua etti…

 Sinema Derneği’nin Türk Sineması Buluşmaları kapsamında konuk ettiği Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil, Eskişehir’de ilk olarak, oturdukları evini ziyaret etti. Kurşunlu Camii karşındaki evlerine giderek kapısını çaldı. Evde oturanlar tarafından mutlulukla karşılanan Karanfil, odasına giderek dua etti.   Çocukluğun geçtiği evini ve sokaklarını hüzün ve mutluluğu bir arada yaşarak ziyaret etti.

Eskişehirliler Karanfil’le birlikte cep telefonları ile bol bol fotoğraflar çektirdiler…

2000 yılından bu yana Aşkı Memnu, Çocuklar Duymasın, Huzur Sokağı dizilerinde rol alan Karanfil, Eskişehirlilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Uncharted” 11 Şubat’ta Sinemalarda

Filmin başrolünde Tom Holland bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uncharted

11 Şubat’ta sinemalardaki yerini alacak Tom Holland’lı “Uncharted” filmi; Türkçe altyazı, Türkçe dublaj ve IMAX seçenekleriyle seyirciyle buluşacak.

Video oyun serisi “Uncharted“ın aynı isimli sinema filmi için geri sayım başladı. Yıldız isimleri bir araya toplayan filmin oyuncu kadrosunda Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophia Ali ve Tati Gabrielle gibi isimler bulunuyor.

Yönetmen koltuğunda daha önce Zombieland, Venom gibi yapımların arkasındaki sinemacı Ruben Fleischer‘ın oturduğu filmin senaryosunu; Rafe Judkins, Art Marcum ve Matt Holloway birlikte kaleme aldı.

11 Şubat‘ta Türkçe altyazı, Türkçe dublaj ve IMAX seçenekleriyle sinemalardaki yerini alacak Uncharted filminin yapımcıları arasında ise Charles Roven, Avi Arad ve Alex Gartner bulunuyor.

Filmin konusu: Akıllı hırsız Nathan Drake (Tom Holland) 500 yıl önce Ferdinand Magellan’ın kaybettiği bir serveti kurtarmak için deneyimli hazine avcısı Victor “Sully” Sullivan (Mark Wahlberg) tarafından işe alınır. İkili için bir soygun olarak başlayan iş, kendisinin ve ailesinin gerçek varisler olduğuna inanan acımasız Moncada’dan (Antonio Banderas) önce ödüle ulaşmak için dünya çapında bir yarışa dönüşür. Nate ve Sully ip uçlarını deşifre edip dünyanın en eski gizemlerinden birini çözebilirlerse, 5 milyar dolarlık hazineyi ve hatta Nate’in uzun süredir Kayıp kardeşini de bulabilirler…ama ancak birlikte çalışmayı öğrenebilirlerse.

Okumaya Devam Et

Türkiye

TRT Ortak Yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren”in KKTC Özel Gösterimi Gerçekleştirildi

Gişe birincisi filmin KKTC özel gösterimi yapıldı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Trabzon Maçka’da teröristlerin kurduğu pusuda şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in yaşam öyküsünü anlatan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren” filminin KKTC özel gösterimi yapıldı.

Vizyona girdiği 1 Ocak gününden itibaren gişe rekorları kıran ve pandemi döneminde en çok izlenen film olan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren”in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti özel gösterimi başkent Lefkoşa’da gerçekleştirildi.

Filmin KKTC özel gösterimine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan ve çok sayıda davetli katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Şehitler bizim şehitlerimizdir”

Gösterim öncesi basın mensuplarına açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs’ın terörle mücadele kapsamında yaşadıklarını hatırlattı, canını feda edenlere minnetlerini sunduğunu ifade etti. Tatar şöyle konuştu: “KKTC’de Rum, Yunanlı ve EOKA’ya karşı şehit düşen, kendi hayatlarını feda eden on binlerce şehidimizin yanı sıra Türkiye’nin terör örgütüne karşı verdiği mücadelesinde şehit düşenler de tabii ki bizlerin şehitleridir. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum, tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum ve her zaman Türk Cumhuriyeti’yle birlikte verdiğimiz mücadelenin milletimiz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha paylaşıyorum.”

Başbakan Sucuoğlu: “Katkı koyan herkese teşekkür ederiz”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, filmin Kuzey Kıbrıs’ta gösterilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sucuoğlu, filmin önemine dikkat çekti: “KKTC’de bu filmin özellikle bizlerle, vatandaşlarla, KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Türklerle paylaşılması da ayrıca önemli bir durum. Dolayısıyla ben katkı koyan herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükelçi Başçeri: “Minnetle anıyoruz”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, vatanı uğruna canını feda eden kahramanları minnetle andığını söyledi. Büyükelçi, Türk Milletinin huzur, birlik ve beraberlikle yaşamaya devam edeceğini vurgulayarak, “Bunun için çalışan tüm güvenlik güçlerimizi de minnetle hatırlıyorum” dedi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Öymez: “TRT olarak kahramanlarımızın isimlerini yaşatmaya gayret ediyoruz.”

TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez TRT’nin tarih boyunca kahramanların isimlerini yaşatmaya çalıştığını ifade ederek şöyle konuştu; “TRT olarak şehitlerimizin, mücadelemizin, tarih boyunca kahramanlarımızın isimlerini yaşatmaya, mücadelelerini dünyaya, Türkiye’ye duyurmaya gayret ediyoruz. Kesişme; İyi ki Varsın Eren filmimiz, Eren Bülbül kardeşimizin ve Ferhat Gedik Başçavuşumuzun, kahramanca yaptıkları mücadelenin Türk toplumuna, yeni nesillere, Genel Müdürümüz Sayın Sobacı’nın ifadesiyle ‘kalp hafızasına nakşetme’ çalışmasıydı. Gösterime başladığımız yaklaşık 20 günde elde ettiğimiz sonuçlar Türk milletinin de bu filmi bağrına bastığını, Eren’in ve Ferhat Başçavuş’un kahramansı hikayelerini özümsediklerini gösteriyor.”

Hava şartları nedeniyle katılamayan oyuncular video mesaj gönderdi

Türkiye’deki olumsuz hava şartları nedeniyle özel gösterime katılamayan film oyuncuları da izleyicilere video mesaj ile seslendi. Oyuncuların mesajı katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Türkiye, Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Norveç, Danimarka, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Belçika ve Azerbaycan’da bini aşkın sinema salonunda vizyona giren film sinemaseverlerden tam not aldı. Tüm Türkiye’de vizyona girdiği ilk hafta sonu gişe rekoru kıran, yurt dışında da yine büyük yankı uyandıran film, 1 buçuk milyon izlemeye yaklaşarak pandemi döneminde en çok izlenen Türk filmi oldu.  

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

İran Film Haftası 4 Şubat’ta Başlıyor

Filmlerin tamamı ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İran Film Haftası

Tamamı ücretsiz gösterimlerden oluşacak sekiz filmi seçkisinde bulunduran “İran Film Haftası”, 4 Şubat’ta başlıyor.

4-7 Şubat tarihleri arasında İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İran Film Haftası etkinliği yapılacak. 8 filmin gösterileceği etkinlik, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği tarafından organize ediliyor.

Gösterimler Ücretsiz

Filmlerin ücretsiz gösterileceği etkinlikte, son dönemin ödüllü ve İran’da büyük gişe başarısı yakalamış yapımları yer alıyor. Programda; Kiyumers Pur Ahmed’in “Ayakkabılarım Nerede?”, Behruz Afkhami’nin “Azerşahduht, Perviz ve Diğerleri”, İbrahim Hatemikia’nin “Bodyguard”, Narges Abyar’ın “Künye 143”, Reza Mirkarimi’nin “Bu Kadar Basit” ve “Bir Küp Şeker”, Maziar Miri’nin “Resim Havuzu” ve “Sara ve Ayda” filmleri sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

İran Sineması Paneli

İran Film Haftası kapsamında 5 Şubat Cumartesi 15.00’te İran sineması üstüne bir panel de düzenlenecek. İran’dan gelen yönetmen Maziar Miri ve oyuncu Fereshteh Sadre Orafaee’nin konuşmacı olacağı panelin moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal yapacak.

Adres
İBB Ali Emiri Kültür Merkezi, Hırka-i Şerif, Akşemsettin Cd. No:66, 34134 Fatih/İstanbul

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler