Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Fatma Karanfil, Türk Sineması Buluşmalarının Konuğu Oldu

Yayınlandı

tarihinde

 Ekran resmi 2013-03-15, 00.23.45Sinema Derneği, Türk Sineması Buluşmaları’nın ikincisini düzenleyerek Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’i konuk etti. 

Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’in konuk olduğu Sinema Derneğinin düzenlediği Türk Sineması Buluşmaları programına Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay katıldı.  Türk Sineması Buluşmaları Programının ikincisine yediden yetmişe Eskişehir halkı, oda ve dernek temsilcileri katıldılar.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen buluşmada Sinema Derneği Başkanı Sibel Erenoğlu bir konuşma yaptı. Erenoğlu konuşmasına vefat eden tiyatro sanatçısı Metin Serezli’yi anarak başlayarak şöyle devam etti:

“Sinema sanatının düş bazları, büyük özverilerle gerçekleştirdikleri filmlerini yıllar boyu bize aktarmayı sürdürerek sinemayı ‘en etkili’ sanat dalına dönüştürmeyi başardılar.

Başlangıçta bilimsel bir buluş olan sinemanın, bu topraklara gelmesi fazla gecikmedi. Bir avuç inanmış, iyi niyetli, cefakâr sinemacının imkânsızlıklar içinde çalıştığı bir sinemaydı sinemamız. Sinemamız yönetmeniyle, oyuncularıyla, kamera arkasının cefakâr emekçileriyle büyük ustalarını da yaratır zaman içinde. Yakın zaman önce yitirdiğimiz ve hep saygıyla andığımız, Ö. Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Gani Turanlı, Metin Erksan gibi kamera arkasının büyük ustaları, sağlıklı uzun ömürler dilediğimiz, Memduh Ün, Ülkü Erakalın ve yaşayan yaşamayan yüzlerce oyuncularımız, büyük ustalarımız, kahramanlarımız.

Vefa Sineması

Yaşanan kimi talihsizlikler nedeniyle sıkça vefasızlığından söz edilen Türk sineması sanılanın, aksine aslında bir vefa sinemasıydı.

Sevgi, dostluk ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bir sektör olduğu gibi, bu erdemlerin, değerlerin de en güzel biçimde anlatıldığı filmler üretildi.

Bugün yaşayan birçok kuşak bu sinemadan beslendi; sevgiyi arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı Türk filmlerinde gördü. Birçoğumuz iyi insan olmayı, haksızlığa, kötülüğe karşı çıkmayı o filmlerden, o filmlerin kahramanlarından öğrendik. Nubar Terziyan’dan, Hulusi Kentmen’den, Şükriye Atav’dan, Ayhan Işıktan, isimleri saymakla bitmez öğrendik…

Bugün de burada Türk sinemasının Eskişehir’e, Eskişehirli bir büyük insana, önemli bir insana gösterdiği vefanın da dile getirilmesi için bir aradayız. Türk sinemasının önemli karakterlerinden ve bugün aramızda olan sinema ve tiyatro oyuncusu Fatma Karanfil’e hoş geldiniz, şeref verdiniz, diyoruz.

Konuşmasının ardından Fatma Karanfil’in özgeçmişi Sinema Derneği’nin hazırladığı bir vtr’de ilgiyle izlendi…  Ardından sunumunu Mehmet Sadık Bozkurt’un yaptığı Fatma Karanfil ile söyleşi kısmına geçildi. Karanfil sözlerine Eskişehir’e gelmekten ve topraklarının kokusunu duymaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu.

Eskişehirli Olmaktan Son Derece Gururlu ve Mutluyum

Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir…

Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim…

Ben Eskişehirli olmaktan Eskişehirli kadın olmaktan son derece gururlu ve mutluyum. 61 yaşına kadar bunu hiç unutmadım. Ben sınavı kazandığımda Odunpazarı’nda Hasan Karanfil’in kızı artist oldu” dediler. 50 yıldır sanatın içindeyim. Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim. Bazı insanlar sanatçıları çok rahat her şeyi yapan insanlar olarak görüyorlar. Aslında olay öyle değil. Bizler her şeye dikkat etmek, istikrarlı ve detaycı olmak zorundayız. Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir.” dedi.

16 yaşından 61 yaşına kadar her şeyi en detayıyla düşünerek yaptığını belirten Karanfil, film sektöründe bazı furyaların çıkması ile tekstil okumak için yurt dışına gittim. Gitmeden önce gazetecilere kötü furyadan dolayı sinemayı bıraktığımı açıkladım. Dediler ki Fatma Karanfil tezgahtar oldu. Hiç gocunmadım… Konuşmadım hep içime attım. Sonrasında da severek çalıştığım asıl mesleğimden uzak kaldığım için kanser oldum. Doktor bana size yaşama sözü veremem dediğinde “Orada durun” dedim. Kanseri yendim. Kendime bir söz vermiştim asıl yaşam ilacım olan sinemaya geri döndüm…” dedi.

Karanfil, Sinema Derneği’nin konuğu olarak Eskişehir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu, öncelikle Sinema Derneği Başkanı Sayın Sibel Erenoğlu’na, derneğin bugünkü  faaliyetini desteklediklerini öğrendiğim, Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Ahmet Ataç’a, Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Burhan Sakallı’ya (Odunpazarı’na verdiği emekler için ayrıca teşekkür ediyorum.), Ticaret Odası Başkanı Sayın Harun Karacan’a ve Eskişehirspor Kulüp Başkanı Sayın Halil Ünal’a teşekkürlerimi iletiyorum. Eskişehirspor’u en iyi yere taşıyacaklarını inanıyorum. “dedi.

Eskişehir’deki evinde dua etti…

 Sinema Derneği’nin Türk Sineması Buluşmaları kapsamında konuk ettiği Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil, Eskişehir’de ilk olarak, oturdukları evini ziyaret etti. Kurşunlu Camii karşındaki evlerine giderek kapısını çaldı. Evde oturanlar tarafından mutlulukla karşılanan Karanfil, odasına giderek dua etti.   Çocukluğun geçtiği evini ve sokaklarını hüzün ve mutluluğu bir arada yaşarak ziyaret etti.

Eskişehirliler Karanfil’le birlikte cep telefonları ile bol bol fotoğraflar çektirdiler…

2000 yılından bu yana Aşkı Memnu, Çocuklar Duymasın, Huzur Sokağı dizilerinde rol alan Karanfil, Eskişehirlilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

TRT Ortak Yapımı “Gölgeler İçinde” Bugünden İtibaren Sinemalarda

Erdem Tepegöz’ün ikinci uzun metrajlı filmi bugünden itibaren vizyonda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya prömiyerini 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’de yapan ve festivalden “Jüri Özel Ödülü” ile dönen TRT Ortak Yapımı  “Gölgeler İçinde” filmi bugün vizyona giriyor.

Erdem Tepegöz’ün yazıp yönettiği bilim kurgu türündeki TRT Ortak Yapımı “Gölgeler İçinde” bugün vizyona giriyor. Başrolünde Homeland ve Prison Break gibi Hollywood projeleriyle tanınan Numan Acar’ın yanı sıra Vedat Erincin, Ahmet Melih Yılmaz, Emrullah Çakay, Muharrem Bayrak ve Selin Kavak gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı film, bugün seyircisiyle buluşuyor.

Ulusal ve uluslararası festivallerinden “Gölgeler İçinde”ye büyük ilgi

Türkiye prömiyerini 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştiren film, festivalden “Film-Yön En İyi Yönetmen” ve SİYAD “En İyi Film” ödülleri başta olmak üzere toplam 5 ödülle dönmüştü.

Antalya’dan hemen sonra Türkiye’deki festival yolculuğuna 8. Boğaziçi Film Festivali’nde devam eden “Gölgeler İçinde”, jüri tarafından “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” (Hayk Kirakosyan) ödüllerine layık görülmüştü. Fantaspoa Uluslararası Fantastik Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” (Numan Acar), Los Angeles’ta düzenlenen South East European Film Festivali’nde ise “En İyi Sinematografi” ödüllerini kazanan film, ulusal ve uluslararası arenadaki çeşitli festivallerde toplam 10 ödülün sahibi oldu.

Çekimleri Gürcistan’da hala aktif olan bir maden kasabasında beş haftada tamamlanan film, ilkel bir teknolojiyle yönetilen fabrikadaki işçilerin sistemi sorgulamasıyla yaşadığı değişimi anlatıyor. Bilim kurgu ve fantastik film festivalleri ile beraber toplam 20 ülkede seyirciyle buluşma şansı yakalayan “Gölgeler İçinde”, yönetmen Erdem Tepegöz’ün ikinci uzun metrajlı filmi.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 24 Eylül 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 10 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Gölgeler İçinde

Zamansız ve mekansız distopik bir hikayeden oluşan bilim-kurgu türündeki filmde, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan sadık maden işçisi, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlar ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşir.

Fragman için tıklayın.

Bir Nefes Daha

Esra Saydam ile birlikte çektiği Deniz Seviyesi filmiyle adından söz ettiren Nisan Dağ’ın ikinci uzun metraj filmi Bir Nefes Daha, İstanbul’un çetin mahallelerinden birinde yaşayan genç bir rapçinin, müzik hayallerine koşarken bir yandan da bonzai bağımlılığıyla verdiği savaşı anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Me Nokta Ali

Me Nokta Ali, nüfus müdürlüğü çalışanının ismini yanlış yazmasıyla bu farklı adına kavuşan Me Nokta Ali’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Darlin’

Darlin’, hastanede bulunduktan sonra kilisenin koruması altına alınan genç bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Louvre Müzesi’nde Bir Gece: (Leonardo da Vinci A Night at the Louvre: Leonardo da Vinci)

Louvre Müzesi’nde Bir Gece, müze tarafından küratörlüğü yapılan Leonardo Da Vinci sergisini özel rehberli bir tur olarak beyazperdeye taşıyor.

Fragman için tıklayın.

Âkif

Âkif filmi, Mehmet Âkif Ersoy’un İstiklâl Marşı’nı yazarken yaşadıklarını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Fecr

Fecr, tesadüfen rastladıkları bir kamp yerinde garip olaylar yaşayan bir ailenin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

İyi Olan Kazansın (War With Grandpa)

Tim Hill’in yönettiği War with Grandpa, eşini kaybettikten sonra kızının evine taşıyan Ed ile evlerinin düzenin değişmesinden hoşlanmayan torunu Peter arasındaki tatlı sert çekişmeyi anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Kolej Rüyası: Lise Günlükleri

Film, bir grup lise öğrencisinin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Korku Kapanı: Başlangıç (Wrong Turn)

Wrong Turn, Apalaş Patikası’nda yürüyüşe çıkan bir grup arkadaşın, asırlardır bu topraklarda izole bir şekilde yaşayan bir halkla karşılaşmaları sonrası gelişenleri anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan Filmi “Ahlat Ağacı” 28 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 28 Eylül Salı akşamı KüçükÇiftlik Park’ta sinemaseverleri prömiyeri 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzalı “Ahlat Ağacı” ile buluşturacak. Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin’in rol aldığı film, Sinan adlı baş karakterin etrafını kuşatan değer yargılarıyla mücadelesini konu alıyor. Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati 21.00 olan etkinliğin biletleri Biletix’te!

Püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmlerini izleyiciyle buluşturan KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 28 Eylül 2021 Salı akşamı Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filmine ev sahipliği yapacak. Prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren “Ahlat Ağacı”, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastıracak parayı bulma adına memleketine dönen, ailesiyle ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşme sürecine giren Sinan’ın hikâyesini konu ediniyor.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabiliyor.  

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler