Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Fatma Karanfil, Türk Sineması Buluşmalarının Konuğu Oldu

Yayınlandı

tarihinde

 Ekran resmi 2013-03-15, 00.23.45Sinema Derneği, Türk Sineması Buluşmaları’nın ikincisini düzenleyerek Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’i konuk etti. 

Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’in konuk olduğu Sinema Derneğinin düzenlediği Türk Sineması Buluşmaları programına Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay katıldı.  Türk Sineması Buluşmaları Programının ikincisine yediden yetmişe Eskişehir halkı, oda ve dernek temsilcileri katıldılar.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen buluşmada Sinema Derneği Başkanı Sibel Erenoğlu bir konuşma yaptı. Erenoğlu konuşmasına vefat eden tiyatro sanatçısı Metin Serezli’yi anarak başlayarak şöyle devam etti:

“Sinema sanatının düş bazları, büyük özverilerle gerçekleştirdikleri filmlerini yıllar boyu bize aktarmayı sürdürerek sinemayı ‘en etkili’ sanat dalına dönüştürmeyi başardılar.

Başlangıçta bilimsel bir buluş olan sinemanın, bu topraklara gelmesi fazla gecikmedi. Bir avuç inanmış, iyi niyetli, cefakâr sinemacının imkânsızlıklar içinde çalıştığı bir sinemaydı sinemamız. Sinemamız yönetmeniyle, oyuncularıyla, kamera arkasının cefakâr emekçileriyle büyük ustalarını da yaratır zaman içinde. Yakın zaman önce yitirdiğimiz ve hep saygıyla andığımız, Ö. Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Gani Turanlı, Metin Erksan gibi kamera arkasının büyük ustaları, sağlıklı uzun ömürler dilediğimiz, Memduh Ün, Ülkü Erakalın ve yaşayan yaşamayan yüzlerce oyuncularımız, büyük ustalarımız, kahramanlarımız.

Vefa Sineması

Yaşanan kimi talihsizlikler nedeniyle sıkça vefasızlığından söz edilen Türk sineması sanılanın, aksine aslında bir vefa sinemasıydı.

Sevgi, dostluk ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bir sektör olduğu gibi, bu erdemlerin, değerlerin de en güzel biçimde anlatıldığı filmler üretildi.

Bugün yaşayan birçok kuşak bu sinemadan beslendi; sevgiyi arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı Türk filmlerinde gördü. Birçoğumuz iyi insan olmayı, haksızlığa, kötülüğe karşı çıkmayı o filmlerden, o filmlerin kahramanlarından öğrendik. Nubar Terziyan’dan, Hulusi Kentmen’den, Şükriye Atav’dan, Ayhan Işıktan, isimleri saymakla bitmez öğrendik…

Bugün de burada Türk sinemasının Eskişehir’e, Eskişehirli bir büyük insana, önemli bir insana gösterdiği vefanın da dile getirilmesi için bir aradayız. Türk sinemasının önemli karakterlerinden ve bugün aramızda olan sinema ve tiyatro oyuncusu Fatma Karanfil’e hoş geldiniz, şeref verdiniz, diyoruz.

Konuşmasının ardından Fatma Karanfil’in özgeçmişi Sinema Derneği’nin hazırladığı bir vtr’de ilgiyle izlendi…  Ardından sunumunu Mehmet Sadık Bozkurt’un yaptığı Fatma Karanfil ile söyleşi kısmına geçildi. Karanfil sözlerine Eskişehir’e gelmekten ve topraklarının kokusunu duymaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu.

Eskişehirli Olmaktan Son Derece Gururlu ve Mutluyum

Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir…

Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim…

Ben Eskişehirli olmaktan Eskişehirli kadın olmaktan son derece gururlu ve mutluyum. 61 yaşına kadar bunu hiç unutmadım. Ben sınavı kazandığımda Odunpazarı’nda Hasan Karanfil’in kızı artist oldu” dediler. 50 yıldır sanatın içindeyim. Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim. Bazı insanlar sanatçıları çok rahat her şeyi yapan insanlar olarak görüyorlar. Aslında olay öyle değil. Bizler her şeye dikkat etmek, istikrarlı ve detaycı olmak zorundayız. Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir.” dedi.

16 yaşından 61 yaşına kadar her şeyi en detayıyla düşünerek yaptığını belirten Karanfil, film sektöründe bazı furyaların çıkması ile tekstil okumak için yurt dışına gittim. Gitmeden önce gazetecilere kötü furyadan dolayı sinemayı bıraktığımı açıkladım. Dediler ki Fatma Karanfil tezgahtar oldu. Hiç gocunmadım… Konuşmadım hep içime attım. Sonrasında da severek çalıştığım asıl mesleğimden uzak kaldığım için kanser oldum. Doktor bana size yaşama sözü veremem dediğinde “Orada durun” dedim. Kanseri yendim. Kendime bir söz vermiştim asıl yaşam ilacım olan sinemaya geri döndüm…” dedi.

Karanfil, Sinema Derneği’nin konuğu olarak Eskişehir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu, öncelikle Sinema Derneği Başkanı Sayın Sibel Erenoğlu’na, derneğin bugünkü  faaliyetini desteklediklerini öğrendiğim, Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Ahmet Ataç’a, Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Burhan Sakallı’ya (Odunpazarı’na verdiği emekler için ayrıca teşekkür ediyorum.), Ticaret Odası Başkanı Sayın Harun Karacan’a ve Eskişehirspor Kulüp Başkanı Sayın Halil Ünal’a teşekkürlerimi iletiyorum. Eskişehirspor’u en iyi yere taşıyacaklarını inanıyorum. “dedi.

Eskişehir’deki evinde dua etti…

 Sinema Derneği’nin Türk Sineması Buluşmaları kapsamında konuk ettiği Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil, Eskişehir’de ilk olarak, oturdukları evini ziyaret etti. Kurşunlu Camii karşındaki evlerine giderek kapısını çaldı. Evde oturanlar tarafından mutlulukla karşılanan Karanfil, odasına giderek dua etti.   Çocukluğun geçtiği evini ve sokaklarını hüzün ve mutluluğu bir arada yaşarak ziyaret etti.

Eskişehirliler Karanfil’le birlikte cep telefonları ile bol bol fotoğraflar çektirdiler…

2000 yılından bu yana Aşkı Memnu, Çocuklar Duymasın, Huzur Sokağı dizilerinde rol alan Karanfil, Eskişehirlilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Oscar Töreni Canlı Yayınla TRT 2’de

Oscar TRT 2’de izlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar Töreni

Sinema dünyasının en prestijli organizasyonu olan Oscar Ödülleri Töreni, 25 Nisan’ı 26 Nisan’a bağlayan gece canlı yayınla TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenlenen Oscar ödülleri, bu yıl 93. kez sahiplerini bulacak. Los Angeles’taki Union Station ve Dolby Theatre’da eş zamanlı olarak düzenlenecek ödül töreni, canlı yayınla Türkiye’nin kültür sanat kanalı TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerle buluşacak.

Pandemi nedeniyle iki ay ertelenen 93. Oscar Ödülleri töreni, bu sene fiziki katılımla gerçekleşecek. 23 dalda ödüllerin verileceği gecede; Altın Küre ve BAFTA ödüllerinde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülen, Chloe Zhao imzalı Nomadland; David Fincher imzalı Mank ve oyuncu kadrosuyla adından söz ettiren ve 6 dalda Oscar’a aday gösterilen The Trial of the Chicago 7 filmleri dikkat çekiyor.

TRT Ortak Yapımı olan, Jasmila Zbanic imzalı Quo Vadis, Aida? filminin de ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışacağı töreni, TRT 2 stüdyosunda sinema eleştirmenleri Alin Taşçıyan, Mehmet Açar ve Akademi Üyesi Zeynep Atakan yorumlayacak.

TRT 2’de 26 Nisan gecesi 01.30’da Oscar’a Doğru özel yayını ile başlayacak olan gece, 03.00’te 93. Oscar Töreni’yle devam edecek.

93. Akademi Ödülleri, Türkiye saatiyle 03.00’te canlı yayınla TRT 2’de ekrana gelecek.

Okumaya Devam Et

Türkiye

93. Oscar Ödül Töreni TRT 2’de İzlenecek

Tören TRT 2 ekranlarına gelecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni

Bu sene 25 Nisan tarihinde 93. sü düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, TRT 2 ekranlarından seyredilebilecek.

Sinema dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan Oscar Ödül Töreni‘nin 25 Nisan 2021 tarihinde düzenleneceği geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Heyecanla beklenen tarih yaklaşırken bu sene 93. kez düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, ülkemizde TRT ekranlarında seyirciyle buluşacak. Henüz resmi olarak bir açıklama gelmemiş olsa dahi TRT 2‘nin haftalık yayın akışında 25 Nisan’ı 26 Nisan’a bağlayan pazar gecesi 01.30’da Oscar’a Doğru programı ile 03.00’da 93. Oscar Ödül Töreni‘nin yer aldığı görünüyor.

COVID-19 salgını gereği uygun protokoller ile seyirci katılımıyla düzenlenecek olan 93. Oscar Ödül Töreni, Los Angeles şehir merkezindeki Union istasyonunda düzenlenecek. Oscar Ödülleri’nde kazananları açıklayacak olan isimler arasında ise Harrison Ford, Brad Pitt, Halle Berry, Reese Witherspoon, Don Cheadle, Renee Zellweger, Regina King, Joaquin Phoenix, Rita Moreno, Laura Dern, Zendaya, Angela Bassett, Bryan Cranston ve Marlee Matlin gibi yıldız isimler bulunuyor.

TRT 2‘de ekranlara gelecek 93. Oscar Ödül Töreni‘nin tam aday listesine ise buradan uluşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Popüler