Fatma Karanfil, Türk Sineması Buluşmalarının Konuğu Oldu

Türkiye

 Ekran resmi 2013-03-15, 00.23.45Sinema Derneği, Türk Sineması Buluşmaları’nın ikincisini düzenleyerek Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’i konuk etti. 

Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil’in konuk olduğu Sinema Derneğinin düzenlediği Türk Sineması Buluşmaları programına Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay katıldı.  Türk Sineması Buluşmaları Programının ikincisine yediden yetmişe Eskişehir halkı, oda ve dernek temsilcileri katıldılar.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen buluşmada Sinema Derneği Başkanı Sibel Erenoğlu bir konuşma yaptı. Erenoğlu konuşmasına vefat eden tiyatro sanatçısı Metin Serezli’yi anarak başlayarak şöyle devam etti:

“Sinema sanatının düş bazları, büyük özverilerle gerçekleştirdikleri filmlerini yıllar boyu bize aktarmayı sürdürerek sinemayı ‘en etkili’ sanat dalına dönüştürmeyi başardılar.

Başlangıçta bilimsel bir buluş olan sinemanın, bu topraklara gelmesi fazla gecikmedi. Bir avuç inanmış, iyi niyetli, cefakâr sinemacının imkânsızlıklar içinde çalıştığı bir sinemaydı sinemamız. Sinemamız yönetmeniyle, oyuncularıyla, kamera arkasının cefakâr emekçileriyle büyük ustalarını da yaratır zaman içinde. Yakın zaman önce yitirdiğimiz ve hep saygıyla andığımız, Ö. Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Gani Turanlı, Metin Erksan gibi kamera arkasının büyük ustaları, sağlıklı uzun ömürler dilediğimiz, Memduh Ün, Ülkü Erakalın ve yaşayan yaşamayan yüzlerce oyuncularımız, büyük ustalarımız, kahramanlarımız.

Vefa Sineması

Yaşanan kimi talihsizlikler nedeniyle sıkça vefasızlığından söz edilen Türk sineması sanılanın, aksine aslında bir vefa sinemasıydı.

Sevgi, dostluk ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bir sektör olduğu gibi, bu erdemlerin, değerlerin de en güzel biçimde anlatıldığı filmler üretildi.

Bugün yaşayan birçok kuşak bu sinemadan beslendi; sevgiyi arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı Türk filmlerinde gördü. Birçoğumuz iyi insan olmayı, haksızlığa, kötülüğe karşı çıkmayı o filmlerden, o filmlerin kahramanlarından öğrendik. Nubar Terziyan’dan, Hulusi Kentmen’den, Şükriye Atav’dan, Ayhan Işıktan, isimleri saymakla bitmez öğrendik…

Bugün de burada Türk sinemasının Eskişehir’e, Eskişehirli bir büyük insana, önemli bir insana gösterdiği vefanın da dile getirilmesi için bir aradayız. Türk sinemasının önemli karakterlerinden ve bugün aramızda olan sinema ve tiyatro oyuncusu Fatma Karanfil’e hoş geldiniz, şeref verdiniz, diyoruz.

Konuşmasının ardından Fatma Karanfil’in özgeçmişi Sinema Derneği’nin hazırladığı bir vtr’de ilgiyle izlendi…  Ardından sunumunu Mehmet Sadık Bozkurt’un yaptığı Fatma Karanfil ile söyleşi kısmına geçildi. Karanfil sözlerine Eskişehir’e gelmekten ve topraklarının kokusunu duymaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu.

Eskişehirli Olmaktan Son Derece Gururlu ve Mutluyum

Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir…

Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim…

Ben Eskişehirli olmaktan Eskişehirli kadın olmaktan son derece gururlu ve mutluyum. 61 yaşına kadar bunu hiç unutmadım. Ben sınavı kazandığımda Odunpazarı’nda Hasan Karanfil’in kızı artist oldu” dediler. 50 yıldır sanatın içindeyim. Her yaptığım işte ve hayatımda Eskişehirli olmayı hiç unutmadım. Çünkü Eskişehirli kadınları temsil etmekteyim. Bazı insanlar sanatçıları çok rahat her şeyi yapan insanlar olarak görüyorlar. Aslında olay öyle değil. Bizler her şeye dikkat etmek, istikrarlı ve detaycı olmak zorundayız. Dikkatlilik, detaycılık ve istikrarlılık bizim mesleğimizin gereğidir.” dedi.

16 yaşından 61 yaşına kadar her şeyi en detayıyla düşünerek yaptığını belirten Karanfil, film sektöründe bazı furyaların çıkması ile tekstil okumak için yurt dışına gittim. Gitmeden önce gazetecilere kötü furyadan dolayı sinemayı bıraktığımı açıkladım. Dediler ki Fatma Karanfil tezgahtar oldu. Hiç gocunmadım… Konuşmadım hep içime attım. Sonrasında da severek çalıştığım asıl mesleğimden uzak kaldığım için kanser oldum. Doktor bana size yaşama sözü veremem dediğinde “Orada durun” dedim. Kanseri yendim. Kendime bir söz vermiştim asıl yaşam ilacım olan sinemaya geri döndüm…” dedi.

Karanfil, Sinema Derneği’nin konuğu olarak Eskişehir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu, öncelikle Sinema Derneği Başkanı Sayın Sibel Erenoğlu’na, derneğin bugünkü  faaliyetini desteklediklerini öğrendiğim, Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Ahmet Ataç’a, Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Burhan Sakallı’ya (Odunpazarı’na verdiği emekler için ayrıca teşekkür ediyorum.), Ticaret Odası Başkanı Sayın Harun Karacan’a ve Eskişehirspor Kulüp Başkanı Sayın Halil Ünal’a teşekkürlerimi iletiyorum. Eskişehirspor’u en iyi yere taşıyacaklarını inanıyorum. “dedi.

Eskişehir’deki evinde dua etti…

 Sinema Derneği’nin Türk Sineması Buluşmaları kapsamında konuk ettiği Eskişehirli Sinema Oyuncusu Fatma Karanfil, Eskişehir’de ilk olarak, oturdukları evini ziyaret etti. Kurşunlu Camii karşındaki evlerine giderek kapısını çaldı. Evde oturanlar tarafından mutlulukla karşılanan Karanfil, odasına giderek dua etti.   Çocukluğun geçtiği evini ve sokaklarını hüzün ve mutluluğu bir arada yaşarak ziyaret etti.

Eskişehirliler Karanfil’le birlikte cep telefonları ile bol bol fotoğraflar çektirdiler…

2000 yılından bu yana Aşkı Memnu, Çocuklar Duymasın, Huzur Sokağı dizilerinde rol alan Karanfil, Eskişehirlilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

Sinefesto | Özlem Kaya

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up