Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Fatih “Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam”

Yayınlandı

tarihinde

Fatih ''Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam''

TRT’nin “Fatih; Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” belgeseli  tamamlandı. Belgesel bu akşam  ilk kez Aya İrini’de düzenlenecek özel bir  galada gösteriliyor.

Yaklaşık üç yıllık ön hazırlık ve çekim süreci sonunda tamamlanan “Fatih;  Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” belgeseli bu akşam Aya İrini’de yapılacak  bir gala ile ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Prof. Halil İnalcık, Doç. Mehmet  Kalpaklı, Prof. İlber Ortaylı, Prof. Cemal Kafadar, Prof. Çiğdem Kafesoğlu,  Prof. Gülru Necipoğlu, Prof. Semavi Eyice ve Prof. Feridun Emecan gibi isimlerin  sözlü kaynak olarak katkıda bulunduğu belgesel, özellikle Balkan coğrafyasında  ve Roma’da Fatih’in ayak izlerini takip ediyor. Belgeselin yönetmeni Kerime  Şenyücel’e belgeselin satır aralarını sorduk.

-Nasıl bir Fatih Sultan Mehmet portresi çiziyor  belgesel?

İlk kez Fatih’in kişiliği üzerinden dönemini anlamaya çalışan bir belgesel  hazırladık. Yeniçağ’ı başlatan bir hükümdarın döneminden nasıl etkilendiğini,  çocukluğundan ölümüne kadar sekiz bölüm halinde konu ettik. Fatih, ilk  imparatorluk kurucusu. İstanbul’un alınmasıyla Sultan-ı İklimi Rum olarak  anılmaya başlanıyor. Doğu Roma kayzeri oluyor. Zaten hedefi Roma’yı da alarak  Müslüman Roma İmparatorluğu’nu kurmak. Fatih’in İmparatorluk kurucusu vasfına  dikkat çekmek istedik.

-İnsanî özellikleri açısından hangi noktalara temas  ettiniz?

10 yaşında 6-7 dili konuşan, zeka yaşı oldukça yüksek, insani yönleriyle çok  önemli bir örnek. Onun yanında ilk kanunnameyi yapan hükümdar. Fatih’e kadar  Osmanlı padişahlarına kral diyorlar, Fatih’le birlikte imparator deniliyor.

-Belgeselde özel belgeler de görecek miyiz?

Fatih’le ilgili çok gidilmeyen kaynaklara gittik. Vatikan Kütüphanesi’nde  bulunan Fatih’le Papa arasındaki yazışmaları görüntüledik. Papa, Fatih Sultan  Mehmet’e, ‘Gel biz seninle birlik olalım, sen doğunun imparatorusun ben batının.  Sana karşı haçlı seferi de yapmayız ama bir şartımız var. Gel Hıristiyan ol,  vaftiz ol, sonra bizim önümüzde kimse duramaz’ diyor mektupta. Dolayısıyla bu  tip belgeleri ilk kez bir belgesel kamerasıyla kayıt altına almış olduk.  Balkanlar, Mora, İtalya, Vatikan’da Fatih’in ve o dönemin ayak izlerini takip  ettik.

-Belgeselin bilimsel altyapısında kimler var?

Bilkent Üniversitesi’nden Tarih bölümü başkanı Doç. Mehmet Kalpaklı  danışmanımız ve metin yazarımız. Tüm çalışmalar Halil İnalcık’ın çalışmaları  ışığında gerçekleştirildi.

Fatih’in torunu sette

TRT tarafından çekilen Fatih belgeselinde Fatih Sultan Mehmet’in 40’lı  yaşlarını 19. kuşaktan torunu Orhan Osmanoğlu canlandırıyor . Osmaoğlu,  izlenimlerini ‘Padişah olmak zormuş’ şeklinde anlatıyor. Belgeselin  yönetmenliğini ise Kerime Şenyücel üstleniyor.

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Gülcan Tezcan / stargazete.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Emin Alper Yeni Filmi “Balkaya” İçin Sete Giremeye Hazırlanıyor

Filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emin Alper

Ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan isim Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya”nın prodüksiyonuna temmuz ayı içerisinde başlayacak.

Daha önce Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi adından söz ettirmiş ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya“nın hazırlıklarına başladı. Temmuz ayı ile birlikte prodüksiyonuna başlaması planan filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Filmin başrollerini ise iki genç isim Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşıyor. Paşalı‘yı Netflix dizisi Aşk101’deki başarılı performansıyla tanıyoruz. Ekin Koç ise Bizim İçin Şampiyon filmiyle dikkat çekmişti. Filmde Paşalı ve Koç‘a Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik edecek.

Nadir Öperli‘nin yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını Nadide Argun van Uden yapacak.

Filmin konusu şu şekilde: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler