Bizimle İletişime Geçin

TV'de Sinema

Fatih: ”Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” Belgeseli TV’de İlk Kez TRT Belgesel’de

Yayınlandı

tarihinde

Fatih Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam

Fatih: ”Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” Belgeseli TV’de ilk kez Bu Akşam  TRT Belgesel ekranlarında izleyicilerin karşına çıkıyor.

TRT uzun soluklu bir Fatih Sultan Mehmed Belgeseli hazırladı.. Belgeselin Yönetmeni Kerime Senyücel üstlendi.

FATİH projesinin ana yaklaşımı,  Fatih’in kişiliğiyle bir hükümdar olarak, dönemini nasıl etkilediği ve döneminden nasıl etkilendiği… Ne Doğu’nun  ne de Batı’nın Fatih’e yaklaşımı temel alınmadı. Büyük İskender ve Sezar gibi hükümdarları örnek alan ve Roma’ya kadar uzanan bir Müslüman İmparatorluğu kurmayı hedefleyen Fatih Sultan Mehmed, siyasi kimliğinin yanında filozof, şair ve sanatçı  kimliğiyle de ele alındı.

Belgeselin, sadece Türkiye’de değil yurt dışında da gösterimi hedefleniyor. Filmin İstanbul çekimleri, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yedikule Zindanları gibi tarihi mekanlarda dramatik ve belgesel çekimleriyle tamamlandı.. Bursa Edirne ve Manisa’da çekimler yapıldı. Fatihin Balkan ve Mora seferlerinin ayak izleri sürüldü. İtalya ve Venedik’te çekimler yapıldı.

Fragmanı İzlemek için Tıklayın!

Yurt içi ve yurt dışı Fatih yazma eserler koleksiyonları başta Topkapı Sarayı olmak üzere tarandı.

Bilkent Üniversitesi kitaplığında da özellikle Halil İnalcık kütüphanesi bölümünde Prof. Mehmet Kalpaklı yönetiminde Fatih Sultan Mehmet biblioğrafyası çalışması yapıldı.

Fatih Sultan Mehmed’in izinde Balkanlar ve Yunanistan çekimler yapıldı.

Ön araştırma kapsamında :

Yazılı,sözlü,görsel kaynaklarla bağlantı kuruldu.Ortak yapım olanakları araştırıldı.

Bu çerçevede sözlü kaynaklardan :

Prof. Dr. Halil İnalcık – Bilkent Üniversitesi

Doç Dr. Mehmet Kalpaklı-Bilkent Tarih Bölümü Başkanı

Prof Dr. İlber Ortaylı – Tarihçi

Prof. Dr Cemal Kafadar – Harvard Üniversitesi – Osmanlı Tarihi Uzmanı

Prof. Dr. Dr. Çiğdem Kafesoğlu – Boğaziçi Üniversitesi – Tarihçi

Prof. Dr Gülru  Necipoğlu – Harvard – Sanat tarihçi

Prof. Dr. Semavi Eyice – Bizans ve Osmanlı uzmanı – Sanat tarihçi

Prof.Dr. – Feridun Emecan – İstanbul Üniversitesi – Edebiyat Fakültesi

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın – ISAM

Doç. Dr. Haluk Dursun – Tarihçi

Prof.Dr.Muhammed Nur Doğan (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü) ile konuşuldu, röpörtajlar çekildi.

Fatih Dönemi tarih yazarları Tursun beyu, Kritovulos, Dükas, Angeliello da kaynak olarak kullanıldı.

Belgeselin yapım aşamalarında TRTnin zengin arşivinden de yararlanıldı.Süleymaniye ,Topkapı Sarayı,Manisa ,Edirne ve Bursa Yazma eserler Kütüphanelerinde, Fatih Millet Kütüphanesinde çekimler yapıldı.

Vatikan Kütüphanesinde ve Venedik Marciana Kütüphanesinden alınan özel izinle çekimler yapıldı.

Dramatik Belgesel  52X1  8X30 olarak HD (High definition: Yüksek çözünürlüklü) formatında arşiv, röpörtaj dramatik bölümler mekan çekimleri ve 3D animasyonla gerçekleştirildi.

Dramatik bölümlerde 12 yaşında Fatihi küçük oyuncu Ege Akal; genç Fatih’i İsmal Demirci; hayatının son dönemindeki Fatih’i de II. Abdülhamid’in torunu Orhan Osmanoğlu canlandırıyor. Osmanoğlu ailesinin tarihinde en önemli hükümdarı canlandırmaktan; bu konuda TRT’ye katkı vermekten mutlu olduğunu söyledi. Fatih’in hayatında çok önemli rolü olan Çandarlı Halil Paşa’yı da Oktay Dener canlandırdı.II Murad rolünde Mehmet Emre Aslantürk rol aldı.

Belgeselin sunuculuğunu ve seslendirmesini Savaş Karakaş yapıyor.

Özgün müzik Fahir Atakoğluna ait…

Fatih: ”Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” Belgeseli bu akşam 19:00’da TV’de ilk kez TRT Belgesel ekranlarında izleyicilerin karşına çıkıyor.

Yayın Akışı:

15 Kasım 2013 Cuma, 18:00, Fatih “Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” Belgeseli Gala Yayını

15 Kasım 2013 Cuma, 19:00, Fatih “Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam”

Fatih ''Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam'' Belgesel Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

8 Aralık 2021 Çarşamba akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

8 Aralık 2021 Çarşamba akşamı televizyon filmleri.

Kurşun (Exit Wounds) – Beyaz TV Saat: 19.30

Dürüst bir polis olan Orin, görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığı için şehrin en kötü bölgesine sürülür. Burada bir yeraltı uyuşturucu çetesini fark eden Orin, dönen dolapları ortaya çıkarmak için bir sivilden yardım alır.

Öldürme Arzusu (Death Wish) – Show TV Saat: 20.00

Başarılı bir travma cerrahı olan Paul, kendini diğer insanların hayatını kurtarmaya adamıştır. Stresli işi dışında ise sevgi dolu bir aile babasıdır. Fakat bu düzen bir trajedi ile değişir. Evine düzenlenen saldırı sonrası eşi ölür, kızı ise komada yaşam mücadelesi vermeye başlar. Bu olaydan sonra Paul, mesleki yeteneğini kullanarak bambaşka bir insana dönüşür. Ne pahasına olursa olsun intikamını almaya kararlıdır.

Görevimiz Tehlike (Mission: Impossible) – TRT 1 Saat: 20.00

CIA benzeri bir gizli servisin ekip lideri Ethan Hunt, Prag’da gerçekleştirdikleri bir operasyonun ters gitmesi sonucu ihanetle suçlanır ve kendini temize çıkarabilmek için kaçar. Tek şansı, gerçek köstebeği bulmak ve planları ortaya çıkarmaktır. Bunun için Hunt ve güvendiği arkadaşlarından oluşan ekibi, CIA’nın merkezindeki yüksek güvenlikle korunan bir bilgisayar sistemine girmek zorundadır. Film, 1960’ların aynı isimli çok popüler televizyon dizisinden uyarlanmış.

Öldür Komutu (Kill Command) – Beyaz TV Saat: 21.30

Askeri alanda yapılmaya karar verilen sıra dışı bir deney için ıssız bir ada tercih edilir. Amaç burada yapılacak olan robotlara yapay zeka takviyesi yapılmasıdır ve bu sayede robotlar bir çok kullanım alanında görev alacaklardır. Ancak her şeyin yolunda gittiği deneylerde yapılacak olan teknik bir hata yüzünden robotlar bir anda kontrolden çıkacak ve deney yapılan ortamdaki insanları ve sonrasında yönetimdeki kişileri öldüreceklerdir. Robotların bir an önce durdurulması gerekirken gelişen olaylardan sayesinde insanlar ile robotlar arasında var olma yok olma mücadelesi başlamış olacaktır.

Soluk – TRT 2 Saat: 22.00

Ölümün birleştirdiği üç farklı karakterin hikayesine konuk olacağımız “Soluk”, bu akşam 22.00’de TRT 2’de.

Çinli Satıcı (China Salesman) – Show TV Saat: 22.15

Dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilinen Çin, mobil iletişim çağının hemen başında muazzam bir iç savaşın eşiğinden döner. Ülkenin mobil iletişim ihalesi için başvuran şirketlerin temsilcileri birer birer kaçırılıp, altyapıyı kuracak olan Amerikalı ortaklar da işin içine dahil olunca hem global hem de domestik ölçekte savaşın eşiğine gelinir.

Bir Nefes Yeter – Kanal D Saat: 23.45

Yaman, içten içe mutsuz ve kayıp bir adamdır. Ancak günün birinde her şey değişiverir. Yaman beklemediği bir anda, sıcakkanlı, iyimser, güzeller güzeli Nefes’le tanışır. Güzel kızla yolları göl kıyısında yer alan küçük bir kasabada kesişir. Kimi zaman karanlık gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalan Yaman ve Nefes’in hayatı bir araya geldiklerinde bambaşka bir hal alır.

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

7 Aralık 2021 Salı akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

7 Aralık 2021 Salı akşamı televizyon filmleri.

Kuzey Operasyonu (Operation Chromite) – Beyaz TV Saat: 19.30

Amerikalı General Douglas MacArthur, sekiz Kore İrtibat Bürosu üyesini X-Ray Operasyonu adında çok gizli bir görev için Kuzey Kore’ye gönderir. Bu aslında CIA ve askeri birliklerin birlikte yürüttükleri bir görevin paravanıdır.

Transformers 3: Ayın Karanlık Yüzü (Transformers: Dark of the Moon) – Kanal D Saat: 20.00 ve 23.00

Yıl 1961, insanlığın uzaya adım atışından 8 yıl önce bir Cybertron uzay gemisi büyük savaştan kaçarak Ay’ın karanlık yüzüne inmiştir. Sentinel Prime’ın kullandığı bu gemi, Cybertronlar için hayati önem taşıyan bir teknolojiyi taşıyordur. Dünyada ise insanlığın uzaya çıkma macerası başlamıştır o sıralarda. Günümüze geldiğimizde ise, bir görev sırasında işte bu çok gizemli Cybertron gemisini keşfeden Optimus Prime, insanların yıllardır bu konuda Autobot’lara yalan söylediğini anlar ve hayal kırıklığına uğrar. Bu gemiye ve içinde saklanan teknolojiye Decepticonlar’dan önce ulaşmak ve sırrını keşfetmek için büyük bir yarış başlamıştır artık.

Kaçış (Abduction) – Beyaz TV Saat: 21.30

Nathan Harper, hep başka birinin hayatını yaşadığını hissetmiştir. Bir gün çocukluk resmini, kayıp kişilerin resimlerinin yayınlandığı bir internet sitesinde görünce Nathan’ın kabusu gerçek olur. Anne ve baba diye bildiği insanların gerçek ailesi olmadığını ve yaşamının da akla hayale sığmayacak kadar gizemli ve tehlikeli bir gerçeğin üstünü örtmek için uydurulmuş bir yalan olduğunu anlar. Nathan, gerçek kimliğini bulmaya çalışırken, profesyonel katillerin hedefi haline gelir ve hayatta güvenebileceği tek kişi olan komşusu Karen ile kaçmak zorunda kalır.

Adliye (Ordinary Justice) – TRT 2 Saat: 22.00

Davası süren bir zanlının, adliye koridorlarında bekleyen iki kızını konu edinen “Ordinary Justice” (Adliye), bu akşam 22.00’de TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Aralık 2021 Pazartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Aralık 2021 Pazartesi akşamı televizyon filmleri.

Vizontele – Star TV Saat: 20.00 ve 22.30

1974 yılında her yerden ve herşeyden uzak, güzel ama güzelliğini kimseye göstermeyen Türkiye’nin doğusunda bir kasaba. Devlet tarafından görevlendiren TRT heyeti bu kabasaya bir televizyon ve verici getirir, vericiyi kurmaz, sadece teslim eder ve geri döner. O güne kadar TV’nin ne olduğunu tam olarak bilmeyen kasaba halkı bu yeni aygıt hakkında çeşitli şeyler uydurur. Kimine göre; uzağı yakın edecek, oraya mutluluk getirecektir, kimine göre Şeytan icadı bir şeydir. Televizyonun nasıl çalışacağı ise ayrı bir sorundur. Belediye başkanı Nazmi Doğan ve kasaba deli diye tanınan radyocu Emin bu giderek çatallaşan ve beklenmedik sorulara yol açan televizyon daha doğrusu Vizontele macaresının baş kahramanı olurlar. Sonunda televizyon uzağı yakın eder ama galiba hesaplanmayan bir şey olur. Televizyon yakını da uzak eyler.

Büyük Gözler (Big Eyes) – TRT 2 Saat: 22.00

Büyük gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini anlatan, Tim Burton imzalı “Big Eyes” (Büyük Gözler), bu akşam 22.00’de TRT 2’de.

Bende Kal – Kanal D Saat: 23.45

Babasından kalan berber dükkanını işleten, müşterilerine tıraş sonrası yaptığı masajlarıyla ünlü Fikret için her şey yolundadır. Ancak bir gün dükkanına gelen pazarlamacı Taner, tüm düzenini alt üst eder. Taner’in zoruyla otomatik bir masaj cihazı alan Fikret, kazara ünlü mafya babası Altan’ın ölümüne neden olur. Arkadaşlarıyla cesedi ortadan kaldırmak için buldukları çözüm ise, onları Adana’da bambaşka bir maceraya sürükleyecektir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler