Bizimle İletişime Geçin

Manşet

“Fantasturka” havası İstanbul’a kadar geldi…

Yayınlandı

tarihinde

Türk Sineması, emek, vefa ve festival kelimeleri bir araya geldiğinde hemen yanında Gazeteci Yazar ve Sinema Eleştirmeni Ali Murat Güven ismini bulmak mümkün.

“Ankara İkinci El Kısa Metrajlı Film Festivali”ni sunan ekibin organizasyonu ve sinema yazarı Ali Murat Güven’in danışmanlığında 23-25 Eylül 2011 tarihleri arasında Ankara’da “Fantasturka” (Türk İşi Fantastik Filmler Festivali) adı ile çok önemli bir festival düzenlendi. Türk sinema tarihinin, geçmişte her biri çok büyük maddî ve manevî zorluklar eşliğinde çekilen bilim-kurgu, korku, gerilim, polisiye, western, kahramanlık fantazisi v.b. türlerdeki yapıtları arasından oluşturulmuş 30 dolayında uzun ve kısa metrajlı film izleyicilere sunuldu. Bu yapıtların en önemli ustaları da sevenleriyle buluştu.

HAYAT BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

Türk sinemasının Zagor’u Levent Çakır ve yönetmen Kunt Tulgar’ında aralarında bulunduğu bu önemli sanatçılarına “Hayat Boyu Başarı Ödülü” verildi. Çetin İnanç, Safa Önal ve Yılmaz Atadeniz gibi isimler ise söyleşileri ile festivale ayrı bir zenginlik kazandırdı. Geçirdiği bir rahatsızlık nedeni ile festivale katılamayan usta oyuncu Aytekin Akkaya’nın ödülünü vermek ise değerli gazeteci Ali Murat Güven için Ankara dönüşü yapması gereken ilk işti. Çünkü hem festival izleyicilerine söz vermiş hem de Fantasturka’yı onun aziz hatırasına ithaf ettiği (Aytekin Akkaya ismini duyunca Charles Bronson’dan bahsediyormuş gibi ondan daha fazla heyecanlanan) sinema tarihi araştırmacısı- yazarı, karikatürist ve kısa filmci Metin Demirhan’ın yapmak isteyip de çeşitli imkânsızlıklardan dolayı yapamadıklarını devam ettirmek adına bu bir gereklilikti.

AYTEKİN AKKAYA’DA UNUTULMADI

Aytekin Akkaya’nın ödülünün verildiği bu samimi toplantıya bizde davetliydik. Bu toplantıda ben ve genç editörlerimizden Sümeyye Ezer ile birlikte yönetmen Kunt Tulgar, duayen sinema yazarı Agâh Özgüç, oyuncu Levent Çakır, sinema yazarları Sadi Çilingir ve Utku Uluer de Akkaya’yı yalnız bırakmadı.

Unutulması çok zor olan günlerden biriydi benim için… Türk sineması adına o zamanki kısıtlı imkânlar ile neler yaptıklarını bu önemli isimlerin kendi ağızlarından dinledikten sonra yapılan eleştirilerin ne kadar haksız olduğunu müşahede etmiş oldum. Yönetmen Kunt Tulgar ise, yeniden tüm bu isimlerin bir arada olduğu ve başrollerinde önemli bir ismin yer alacağı bir filmin çekileceği müjdesini verdi. Başroldeki isim ise gerçekten herkese büyük sürpriz olacak nitelikte…

Hadi şimdi birazda o duayenlere kulak verelim;

ERZURUM’DA BAŞLAYAN BİR SERÜVEN

Oyuncu ve Avantür Aytekin Akkaya

Fantastik Türk Sineması’nın vazgeçilmez yüzlerinden biri olan, 1943 Erzurum doğumlu Aytekin Akkaya, 1964 yılında bir rastlantı sonucu sinemaya adım atmış. Erzurum’da çekilen bir filmin başrol oyuncusu, yapımcı firmayla anlaşamayıp daha işin başında seti terk edince, yönetmen tarafından keşfedilip ardarda iki filmde önemli roller üstlenmiş. Aktörlüğünü ilerletmek için geldiği İstanbul’da, İngiliz yönetmen Peter Collinson’un 1969 yılında büyük bölümünü Türkiye’de çektiği “Paralı Askerler” (You Can’t Win ‘em All) filminin Şan Tiyatrosu’ndaki yardımcı oyuncu seçmelerine katılmış ve başarılı olmuş. Bunun üzerine de dünyaca ünlü iki yıldız, Charles Bronson ve Tony Curtis’in hemen yanıbaşında, Ürgüp’ten başlayıp İstanbul’da sonlanan yaklaşık dört aylık bir çekim serüveni başlamış. O film bana batıda sinema sanatçısına verilen değeri ve gösterilen saygıyı öğretti diyen Akkaya, Yeşilçam’ın kült, fantasik filmlerinden biri olan Dünyayı Kurtaran Adam filmde ise Cüneyt Arkın ile başrolü paylaşmış.

“BİZ SİNEMANIN GAZİLERİYİZ”

100’e yakın filmde rol alan Aytekin Akkaya, “geçmişi biz sırtlayıp da bugünlere getirdik. Biz sinemanın gazileriyiz. Nasıl Kurtuluş Savaşı’nda mücadele ettiksek ve bugünleri rahat yaşamamız için canlarını ortaya koyan şehitlerimiz ile birlikte gazilerimiz bu savaşı kazanmamızda önemli bir rol oynadı ise  bizde o gazilerimiz gibi Türk sinemasının gazileriyiz. Vücudumda kırılmadık yer yok. Kime sorarsanız sorun öyle. O günlerde çekilen filmleri eleştiriyorlar. Ama bizde bugünkü imkanların hiçbiri yoktu. Şimdi setlerde teknik ve set malzemeleri, kostümler vb. ne ararsan var. Hani köylerde tarlaya giderken insanlar yüklerini omuzlarlar ya bizlerde aynen öyle setlere giderdik. İşin bitti hemen gitmek yok akşama kadar beklerdik. Kendi görevimiz olmadığı halde arkadaşımızın da sahnesi iyi olsun diye ellerimizi birleştirip kameramanı oturtur şaryo yapardık. Bir iki prova yapar filmi oynardık. Kasete girince dönüşü olmazdı. Şimdi stüdyoya geçilip negatif pozitif basılıyor. Montajda görüntüler önüne geliyor istediğini kesiyorsun. Bana bugünkü oyuncuları nasıl bulduğumu soruyorlar. Bugünkü teknik oyuncuları nasıl bulduğuna fırsat vermiyor ki…

Aytekin Akkaya’nın yer aldığı filmlerden bazıları;

Üç Dev Adam

Yalnız Adam,

Dünyayı Kurtaran Adam

Azrailin Beş Atlısı

Hakanlar Çarpışıyor

Aslanlar Kükreyince

Azrailin Beş Atlısı

SENİ ÇILGIN ADAM!

Oyuncu ve Avantür Levent Çakır

1950 Edirne doğumlu olan Levent Çakır, ilkokulu bitirdikten sonra bir cambaz gurubuna katılarak gösterilere çıkmayabaşlamış. Yeşilçam piyasasına, filmlerde tehlikeli sahneler dublörlüğü yaparak giren ve sonrasında ise küçük rollerle kendini tanıtan Çakır, bu arada foto romanlarda da oynamış. Zagor, Kızılmaske (Phantom) gibi çizgi roman uyarlamalarında canlandırdığı ünlü çizgi kahraman tiplemeleriyle, bu türü sevenlerin idolü olan oyuncu bu başarısı ile avantür, fantastik, macera filmlerinde baş rol oyunculuğuna yükselmiş.

100′ün üzerinde filmde rol alan Levent Çakır, yakın dönemde ise Kanal 7′de gösterildiği dönemde çok büyük bir ilgi gören ve bir kaç kez tekrarlanan “Kunduracı” filmde sergilediği imajla sevildi.

“Zagor” karakterini ortaya çıkaran ve çizgi romanını bütün dünyaya tanıtan ünlü İtalyan çizer Gallieno Ferri, yeni kuşak Zagor ressamlarından oluşan kalabalık bir illüstratör topluluğuyla birlikte, İstanbul’daki 29′uncu TÜYAP Kitap Fuarı’na katıldığında Levent Çakır ile da bir araya gelmiş. O anları anlatırken çok duygusallaşan Çakır, Ferri’nin ona sıkı sıkıya sarılıp “Seni çılgın adam! Çektiğin Zagor filmlerini ilk duyduğumdan beri, 30 küsur yıldır hep seninle tanışmayı istemişimdir” sözlerinden duyduğu mutluluğu da bizlerle paylaştı.

ZAGOR’U ÇEKERKEN…

Büyük bir aşk ve beden gücü ile kendimizi sinemaya adadık diyen emektar oyuncu, o günlerdeki imkansızlıkları gösteren bir sahneyi de şöyle anlatıyordu; Beni vince bağladılar. Belimin yarısı dışarıda, yarısı demirlerde. Kamera aşağıda sadece belimden yukarısını görüyor. Vinç aynı yerde dönüp duruyordu…

Levent Çakır’ın yer aldığı filmlerden bazıları; 

Zagor Kara Bela

Zagor Kara Korsanın Hazineleri

Kara Peçe

Maskeli Üçler

Selahattin Eyyubi

Tarkan Gümüş Eyer

İnsanlar Yaşadıkça

Osmanlı Kartalı

Bozkurtlar Geliyor

İstiklal: Söğütlü Hacer Ana

Kunduracı

BUGÜNKÜ TEKNİKLER İLE O GÜNKÜ FİLMLERİ ÇEKEMEZLER!

Senarist, yönetmen ve yapımcı Kunt Tulgar

1948-İzmit doğumlu olan Kunt Tulgar, beyazperdede ilk olarak henüz 4 yaşındayken, Orhan Atadeniz`in çektiği `Tarzan İstanbul`da` filmiyle boy göstermiş.

Bugünkü teknikler ile o günkü filmleri yine çekemezler. Çünkü orada özveri vardı. Süperman’ı çekersiniz çokta güzel uçar ama özveri yok diyen Tulgar, Türkiye’de Superman’i ise ilk uçuran isim.

Richard Donner’ın ilk “Superman”ini Türkiye’de yeniden çekmeyi kafasına koyan Kunt Tulgar,eşininde yardımlarıyla kumaşı Mahmutpaşa’dan alınan muhteşem bir Süpermen kostümü hazırlamış. Onu en çok Türk Süpermen’in uçma sahneleri zorlamış. Bu sorunu da yine eşinin küçük bir Barbie bebeğe (daha doğrusu Barbie’nin erkek arkadaşı olan “Ken” bebeklerinden birine) diktiği mini kostüm ve bir saç kurutma makinesiyle çözmüş. Üzerine muhtelif gökyüzü çekimlerinin yansıtıldığı bir aydinger kâğıdının önüne iple bağladıkları bebeğe saç kurutma makinesiyle hava vererek minik pelerininin dalgalanmasını sağlamış ve böylelikle de “uçan bir Süpermen görüntüsü” elde etmiş o filmde…

KAMERAMANIN KIRIK KOLU İLE FİNAL ÇEKTİK

O yıllardaki imkânsızlıklardan da bahseden Kant, bir filmde kameramanın kırık kolu ile final çektiklerini anlatıyor. Bazı ucuz kazançlar uğruna çeşitli entrikalar ile bir savaş sahnesine 500 bin dolar verip 500 dolar gibi gösterenlere de isyan ediyor. `Dünyayı Kurtaran Adam filminin özel efektlerini de yapmış olan Kant, Muhteşem Yüzyıl dizisinde Haçlı Savaşı filminin Hittin ordularının çekildiği yerin aynısının sahnelenmesine ise kızıyor.

Yönetmen Kunt Tulgar’ın çektiği filmlerden bazıları;

Tarzan Korkusuz Adam 1974

Süpermen Dönüyor 1979

Ejderin İntikamı 1984

Kurtlar Geceyi Sever 1988

Kır Çiçekleri 1997

SİNEMADA MASUMİYET KALMADI

Toplantıya katılan ve alanının duayen isimlerinden olan Sinema Yazarı ve Tarihçisi Agâh Özgüç’e de Türk dizilerini nasıl bulduğunu sorduk;

1964 yılında o dönem sadece 1800 nüfuslu olan İstanbul’da 34 milyon insanın sinemaya gittiğini anlatan Agâh Özgüç, bugünse aynı durumun söz konusu olmadığını belirterek insanların kitap okumamasından, kendini geliştirmemesinden yakınıyor. O zaman 10 bin kitap basılıyordu şimdi 1000- 2000 bin basılıyor diyen Özgüç, günümüzde sinemada da masumiyetin kalmadığını söylüyor.

YAŞAMAYAN BİR İNSAN YAŞANIRLIĞI SİNEMAYA TAŞIYAMAZ

Şimdiki dizilerde 90 dakikalık filmin 60 dakikasında soluğumuz kesiliyor diyen duayen sinema yazarı sözlerini ise şöyle sürdürüyor; “Biz sinema yapamıyoruz. (Tabi bireysel olanlar farklı… Nuri Bilge Ceylan gibi.) Bu bir yerde yetenek meselesi. Hadi Türk sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden olan Metin Erksan’ın Acı Hayat’ını  yeniden yapsınlar. Mümkün değil… Yönetmenler ilgisiz konularda film yapıyor. Örneğin; Bir yönetmen 12 Eylül filmi yapacaksa onu her açıdan araştırması gerekiyor. Yaşamayan bir insan yaşanırlığı sinemaya taşıyamaz. Alt yapı yok. Sonra küfürbaz bir sinema yaşıyoruz. Tamam, bunu gerektiren filmler olabiliyor. Mesela; Gemide filmi vardı. O insanlar öyle konuşup yaşadıkları için böyle yapılması normal. Ama maalesef Recep İvedik kültürü bu konuda nerelere geldiğimizi gösteriyor. İnsanları uyutuyorlar. Televizyon dizileri afyon oldu. Zaten ben televizyonda dizi film izlemem. Sinema yada DVD’de izlerim.

Aytekin Akkaya’nın ödülü Agâh Özgüç tarafından kendisine verildi.

 BİR ÖMÜR SİNEMAYA HİZMET ETMİŞ BİR İSİM…

Fantasturka’ya büyük emekleri geçen Sinema Yazarı Ali Murat Güven ise toplantıda kısa bir konuşma yaptı. Ankara’da Kızılırmak sinemasında 4 tane sinema öğrencisi ile Türk sinema tarihinde kıymeti daha sonra çok daha iyi anlaşılacak olan bir etkinliğe imza attıklarını söyleyen Güven sözlerine şöyle devam etti;

Orada bulunmayı en çok hak eden isimlerden biri Aytekin Akkaya’ydı. Geçirdiği küçük bir operasyon nedeni ile aramızda olamadı. Ancak, adını 3 gün boyunca filmlerde, söyleşilerde, sohbetlerde (Çetin İnanç’tan Kunt Tulgar’a Levent Çakır’dan Sefa Önal’a kadar) andık. Mayıs 2012’de Fanatik filminde destekleri ile İstanbul’da düzenlenecek olan kendisini de kırmızı halıların üzerinde yürüteceğimiz daha büyük bir festivalde bunun acısını çıkaracağız. Ancak ben Ankara’da seyircinin önünde söz verdim. Gider gitmez ödülünü teslim edeceğim diye. Bir ömür sinemaya hizmet eden, 200’e yakın filme imza atan, serüven sinemasında karanlık salonlarda bizlere unutulmaz maceralar yaşatan bu isme (verilen ödülle) bir nebze de olsa kendisini ne kadar sevdiğimizi göstermek istedik.

Sevgili okul arkadaşım Metin Demirhan’ın yapmak istediği ama imkansızlıklar nedeni ile yapamadıklarını gerçekleştirmek için bundan sonrada yolumuza aynı kararlılık ile devam edeceğiz.

Haber: Arzu ERDOĞRAL
Fotoğraflar: Sümeyye EZER

 On5yirmi5.com

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Şairlerin Hayatını Beyaz Perdeye Taşıyan Filmler

Şairleri anlatan şiir gibi filmler…

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali (2012)

Filmde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliğinin yanı sıra sevdaları, fikir dünyası ve onu faili meçhule götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri de ele alınıyor.

Sylvia (2003) IMDb 6,3

Yıl 1956, İngiltere. İleride tanınan bir şair ve yazar olarak ün salacak olan Sylvia Plath, şair Ted Hughes ile tanışır. Cambridge’de şairin dizelerinden yansıyan zekasından etkilenip henüz tanışmadan önce aşık olmuştur ona. Ted de tanıştıkları zaman aşık olur. Evlenirler. Sylvia çok geçmeden kocasının dizelerine, kalemine, yakışıklılığı ile birleşen başarısına vurulan, etkisi altında kalan başka kadınların da varlığının farkına varır. Bir zaman sonra Sylvia, kocasının profesyonelliğinin gölgesinde var olma çatışmasına düşer. Yazma kariyerindeki ilerleyişi Ted’inki kadar doğal ve içgüdüsel gelişememektedir. Acı ve öfke duyguları arasında yazdığı yarı otobiyografik bir roman ve az sayıda şiirleri ile kariyerine imzasını atmıştır.

Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb 7,8

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir.

Parlak Yıldız (2009) IMDb 6,9

Filmde şair Keats’ın yaşamına dokunuyoruz. Yıl 1818 ve Londra dışında eşsiz doğa manzaralı bir yerdeyiz. O vakitler henüz yirmi üç yaşında olan şair, genç komşusu Fanny Brawne ile gizli bir ilişki sürdürmektedir. Aralarındaki aşk giderek kök salıp güçlenirken üstesinden gelinmesi gereken engeller ile karşı karşıdırlar. Öncelikle Fanny’nin annesi bu engellerden biridir. Öte yandan Keats’in bir hastalığı vardır. Buna bir de Keats’in en yakın arkadaşı Brown eklenince işler iyice zorlaşır. 

Mavi Gözlü Dev (2007) IMDb 6,7

 Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir.

Lope (2010) IMDb 6,0

Trajedi ve komediyi harmanlayarak İspanyol sinemasında yeni bir devir başlatan, Lope de Vega’nın hayatını konu alan bir film.

Tutkunun Şairleri (1995) IMDb 6,6

Fransız şairler Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine’nin hayatından kesitler sunan, 1995 yapımı biyografik filmde iki şairin hayatından kesitler sunuluyor. Paul Verlaine evlidir fakat karısının kendi şair ruhundan anlamadığını düşünür. O sıralarda evinden kaçarak şehre gelen, kendisine önceden şiirlerini yollayarak zekasına hayran bırakan genç ve idealist Rimbaud’u evinde ağırlar. Rimbaud’un haşarı ve rahatsız edici tavırları ev sakinleri tarafından hoş karşılanmaz fakat bu durum Verlaine için geçerli değildir. Rimbaud’un gizemine kapılan Verlaine için Rimbaud devri başlar. Aynı dili konuşan bu iki insanın arasındaki ilişki sadece şair iki arkadaş ilişkisi olmaktan çıkacak ve tüm hayatlarını değiştirecek bir yol izleyecektir.

Postacı (1994) IMDb 7,7

Sıradan bir İtalyan postacı, ünlü bir şairin mektuplarını taşırken şiir sevmeyi öğrenir. Bu durumu Beatrice adındaki güzeli etkilemek için kullanacaktır. Mektupların sahibi Pablo Neruda’dır. Onun gönderilerinden sorumlu postacı Mario, kısa sürede kendisi ile bir bağ kurar. Ondan aldığı destekle Mario, kendi içindeki cevheri açığa çıkartmayı öğrenir. Ardından da aşka davet zamanı gelir. 

Sayat Nova (1969) IMDb 7,7

Ermeni ozan Sayat Nova’nın hayatını ele alan film, sanatçının ünlü şiirleri eşliğinde Nova’nın yaşamının önemli dönüm noktalarını işliyor. Sofiko Chiaureli’nin altı farklı rolde izleyici karşısına çıktığı filmde Nova’nın bilinmeyen, gölgede kalmış eserleri de ölümsüzleşiyor. 

Howl (2010) IMDb 6,7

1957 yılının San Francisco’sunda genç şair Allen Ginsberg, yıllar boyunca en fazla okunan ve tartışılan şiire imza atar: Howl .Filmde tıpkı bu performatif şiir gibi üç parçadan oluşur: Allen Ginsberg’in gençlik dönemlerinden kesitler, şairin kendi sesi ile bir araya gelir. Howl şiirini Chicago davası’nda okuyan Ginsberg’e tepkiler bir diğer bölümü oluşturur.

BONUS

Yedi Güzel Adam

Hikayesi 1950 ve 1970’li yılların Kahramanmaraş’ında geçen dizi; yakın edebiyat tarihimize damgasını vuran şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaeddin Özdenören’in hayatını konu alıyor.

HazırlayanMehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et

Liste

Bruce Willis ve 10 Performansı

66. yaşına özel Bruce Willis’in 10 iyi performansını sizler için derledik.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

1988 yapımı Zor Ölüm (Die Hard) filmindeki performansı ile Hollywood’un vazgeçilmez aktörleri arasına girmeyi başarmış olan Bruce Willis, 1985 yılında yer aldığı Mavi Ay dizisi ile Altın Küre ödüllerinde ‘Müzikal veya Komedi Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu‘ ödülünü alırken 1987 Emmy ödüllerinde ‘Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Başrol Oyuncusu‘ ödülünü kucakladı.

66. yaşını kutlayan Bruce Willis’in 10 iyi performansını sizler için listeledik. İyi seyirler.

Altıncı His (1999) The Sixth Sense IMDb 8,1

Bruce Willis’in oyunculuğuyla dikkat çeken, 1999 yapımı psikolojik korku filmidir. Ölüleri görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini iddia eden sorunlu, içine kapanık bir çocuk ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun hikâyesini anlatır.

Glass (2019) IMDb 6,7

James McAvoy ve Anya Taylor-Joy’un başrolünü üstlendiği Parçalanmış ile Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’ın başrollerini üstlendiği Ölümsüz filmlerini birleştiren yapım, Parçalanmış üçlemesinin devam halkası. Filmde, aşırı güçlü ve zarar görmeme yeteneğine sahip olan David Dunn, Kevin Wendell Crumb’ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan The Beast’in peşine düşüyor. Bu kovalamaca sırasında, kemiklerinin narinliğini şeytani zekası ile dengeleyen Mr. Glass’ın gölgesi de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Glass’ın bildiği kimi sırlar iki adam için de kritik düzeyde önem kazanıyor. Aynı psikiyatri kliniğinde tedavi gören üç adam, birbirlerinden bambaşka karakterlerde olmalarına rağmen, “süper kahraman olduklarına inanan insanlar” üzerine uzmanlaşmış olan bir psikiyatrın bakımında tedavi için psikiyatri merkezine yatırılıyor. Ancak Mr. Glass ve Crumb’ın bir araya gelişi, kaçınılmaz olarak bir firar ile sonuçlanıyor. Onları durdurabilecek tek kişi olan Dunn da arkalarından firar ederek ikilinin peşine düşüyor.

Ucuz Roman (1994) Pulp Fiction IMDb 8,9

Ucuz Roman’da Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

12 Maymun (1995) Twelve Monkeys IMDb 8,0

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.
12 Maymun, zamanda yolculuk temalı filmlerin arasında en önemli olanlardan biri. 

Zor Ölüm (1988) Die Hard IMDb 8,2

Zor Ölüm’de Noel gecesi New York polis departmanı dedektifi John McClane günden güne uzaklaştığı karısı Holly’le arasını düzeltmek ve tekrar barışmak için Los Angeles’a gelir. Holly şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır ve McClane bu binaya doğru yola çıkar. McClane plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada bir grup Alman terörist binayı kuşatarakk içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişii McClane’dir. Şimdi McClane’e düşen görev içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmak olacaktır.

Günah Şehri (2005) Sin City IMDb 8,0

Frank Miller’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanan film; kendini bir hilkat garibesi olarak düşünen buna karşın oldukça güçlü hatta yenilmez bir sokak savaşçısı olan gizli romantik Marv, özel dedektif Dwight, çabalarının yetersiz kalacağını bilse de, pislik yuvası haline dönmüş olan şehri temizlemeye çalışan idealist, gözü pek polis memuru Hartigan ve onların maceralarını anlatıyor.

Olaylar asıl ismi Basin olan fakat her türlü suçun vaka-i adliyeden sayılması nedeniyle “Günah Şehri” diye anılan hayali bir mekanda geçmektedir. Marv ve Dwight alışageldiğimiz “kahraman” tiplemelerine tam olarak uymasalar da alıştığımız gibi kötü adamlara karşı amansız bir savaş vermekteler. Hartigan ise bataklıkta açan bir çiçek misali dürüst ve namuslu birisidir. Bu üç kahraman, gücünü farklı kuvvetlerden almaktadır. Marv intikam, Dwight merhamet ve aşk, Hartigan ise dürüstlük.

Şanslı Slevin (2006) Lucky Number Slevin IMDb 7,7

Slevin’in hayatı hiç iyi gitmemektedir: Yaşadığı binanın mühürlenmesine karar verilmiştir; bir soyguncuya kimliğini kaptırmıştır; ve kız arkadaşını başka bir erkekle yakalamıştır. Los Angeles’tan ve sorunlarından bir süreliğine kurtulmak için arkadaşı Nick Fisher’ın New York’taki dairesinin anahtarını alır. Ama kötü talihi peşini bırakmayacak, işler daha da sarpa saracaktır.

Haham ve Patron New York’un yer altı suç dünyasının iki saygın ve korku uyandıran mafya babasıdır. Bir zamanlar ortak olan iki adam şimdi birbirlerinin en büyük düşmanıdırlar ve operasyonlarını aynı caddede karşılıklı malikanelerinden yürütmektedirler. Ellerinde tuttukları güce rağmen, paranoyanın esiridirler ve son 20 yılda kalelerinden bir kez olsun çıkmamıştırlar.

Ölümsüz (2000) Unbreakable IMDb 7,3

Tüm yolcuların hayatlarını kaybettiği büyük tren kazasından kurtulabilen tek kişi David Dunn olur. İşin daha da ilginç yanı Dunn’ın tek bir çizik bile almadan bu kazayı atlatmış olmasıdır. Bu mucizevi durum tüm insanların ilgisini çeker, en başta da bir çizgi roman müptelası ve koleksiyoncusu olan Elijah Price’ın… Price David Dunn’la tanışmak ister ve bu amacına ulaştığında ona bu kazayla ve bu gibi kazalardan nasıl kurtulduğuyla ilgili gizemli bir teoriden bahseder. Dunn’a başlarda gerçek dışı gelen bu teori zamanla kendini keşfetmeye giden yolun ilk adımı olacaktır.

5. Güç (1997) The Fifth Element IMDb 7,7

23. yüzyılda New York. Dünya yok olmanın eşiğindedir. Her 5000 yılda bir geri dönerek yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır. Bunu başaracak tek kişi eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas’tır. Ancak onun ilgilenmesi gereken mükemmel güzellikte bir yaratık vardır.

Armageddon (1998) IMDb 6,7

 Birleşik Devletler Hükümeti, bizden dünyayı kurtarmamızı istiyor. İtirazı olan?”

Dünyayı yok edecek büyüklükte bir göktaşını yok etmek için bir grup sondajcı gök taşına doğru tehlikeli bir yolculuk yaparak onu yok etmeye çalışırlar.

Mavi Ay (Dizi 1985 – 1989) Moonlighting IMDb 7,6

Maddie Hayes ile eğlenceli dedektif David Addison’ın maceralarını anlatan Mavi Ay, 1985 ile 1989 yılları arasında ABC’de 65 bölüm olarak yayınlanmıştır. ABD yapımıcı Mavi Ay, sürekli çekişen ancak birbirlerine aşık iki karakterin dedektiflik hikayelerini konu almaktadır.

Okumaya Devam Et

Liste

Sağlık Çalışanlarının Hayatımızdaki Önemini Anlatan 10 Güzel Film

Tıp Bayramı kutlu olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Biyografiden dramaya; sizi sürükleyecek, sonuna geldiğinizde sağlık çalışanlarına teşekkür etmek isteyeceğiniz filmler listesi sizlerle. Tıp Bayramı kutlu olsun. İyi seyirler.

Doktor (1991) The Doctor IMDb 7,0  

Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.

Doktor Ölüm (2010) You Don’t Know Jack IMDb 7,6

Gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanan ve televizyon kanalı HBO tarafından çekilen film, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, ‘ölüm meleği’ lakaplı meşhur Doktor Jack Kevorkian’ın hayatını anlatıyor.

Tanrıyı Oynayanlar (2004) Something the Lord Made IMDb 8,2

Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesi. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc’un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas’ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

Patch Adams (1998) IMDb 6,8

İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in (Monica Potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

Article 99 (1992) IMDb 6,1

Veteran Hastanesi’ndeki bir grup doktor, umutsuz bir durumla uğraşmak zorundaydı: çok fazla hasta ve yetersiz yatak kapasitesi. Doktorların sorunlarının asıl sebebi, hastane yönetiminin kemer sıkma politikasıdır. Doktorlar ise ellerinden gelen en iyi şekilde hizmet etmeye karar verirler, bu yönetimin kurallarına karşı gelme ve izinsiz işlemler gerçekleştirme anlamına gelse bile.

Aklım Karıştı (1999) Girl, Interrupted IMDb 7,3

Yaşamına kast etme,günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak ‘Claymoore’ adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı genç Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanıdan, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

Yetenekli Eller: Ben Carson Hikayesi (2009) Gifted Hands: The Ben Carson Story IMDb 7,7

Dr. Ben Carson, işinde oldukça yetenekli bir cerrahtır. Kendisine gelen son vaka, onun bu yeteneğini kanıtlamasında bir kez daha etken olacaktır. Dr. Carson’un bu yeteneğini nasıl kazandığı, geçmişindeki zorlu mücadelede saklıdır.

Zeka (2001) Wit IMDb 8,0

1998’de Pulitzer ödülü kazanmış bir tiyatro oyunundan uyarlanan tv filmi, kendisine konulan kanser teşhisinin ardından, hayatı sorgulamaya başlayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Edebiyat Profesörü olan Vivian Bearing; koyulan kanser teşhisinin ardından, hayatını gözden geçirirken, önceliklerini de yeniden değerlendiriyor.

Uyanışlar (1990) Awakenings IMDb 7,8

Oliver Sacks’ın kendi hayatını kaleme aldığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, ömrünü bilime adayan asosyal bir doktorun, icat ettiği bir ilaç sayesinde değiştirdiği yaşamları anlatır. Nörolog Malcolm Sayer, yeni çalışmaya başladığı bir hastanede, daha önce görmediği tarzda bir hastalığa sahip bir grup hastayla karşılaşır. Bu insanlar uzun yıllardır hareket etmeden yatağa bağlı bir şekilde uyku modundadırlar. Doktor Malcolm bir konferans esnasında tanıtılan bir ilacın bu hastalığı da iyileştirebileceğini düşünür ve bu hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur.

Fil Adam (1980) The Elephant Man IMDb 8,1

Fil Adam, gerçek bir hayat öyküsünü anlatıyor. 1880’ler Londra’sındayız. Şehrin sokaklarından süzülen kasvet ve karamsarlık, arka sokaklarda olup bitenleri belli eder nitelikte. Doktor Treves, isli sokaklarda gezindiği esnada gezici bir sirke rastlıyor. Önündeki kalabalıktan anlaşıldığı üzere içeride normal olmayan bir gösteri var. Ve bu normal olmayan gösterinin kahramanı, doğuştan engelli olan John Merrick. Annesi Merrick’e hamileyken bir fil tarafından saldırıya uğradığı söylenir bu sirkte. Doktor Treves ise hızlı bir hamleyle tedavi altına almak ister bu fil görünümlü adamı ve istediği gibi de olur. Her haliyle ürkütücü olan fil adamın bu korkunç görünümünün altında, gönlünde yatanlar ise zamanla dökülmeye başlar.

Okumaya Devam Et

Popüler