Fantastik Bir Hayal Kırıklığı

Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

8 yıl önce, son nefesini henüz ikinci bölümünde veren Fantastic Four, altı ısıtılıp yeniden perdeye uyarlandı. Biraz daha ergenleştirilen karakterlerin akrabalığı ortadan kaldırıldı; hikaye ise başa sarıldı.

Chronicle gibi güzel bir işe imza atan Josh Trank’in yönettiği Fantastic Four, geçmişe, kahramanların çocukluklarına inip ilk gençlik yıllarına kadar uzanıyor. Reed Richards nam-ı değer Mr. Fantastic’in ‘icat çıkarıp’ kendisinin ve 3 arkadaşının başını yaktığı macera, Richard’ın boyutlar arasındaki ışınlanmayı bulmasıyla başlıyor. İcat, büyük ağabeylerin verdiği destekle geliştirilince iki dünya arasında bir geçit açılıyor. Sonrası malum, 4 arkadaş her nasılsa maruz kaldıkları kozmik ışınlar nedeniyle farklı özelliklere sahip birer kahraman oluyor (hiçbirinin yatalak olduğunu görmedik zaten). Kahraman olur da antikahraman olmaz mı, yaşasın kötülük diyen bir başka kardeşimiz öfkesini şiddete dönüştürüp dünyayı yok etmek gibi bir girişime imza atıyor.

fantastik-dörtlü-

Kadromuz genç, Mark Whalber’gin oynadığı Shooter’da yıldızı parlayan Kate Mara, 4’lünün ‘kadın kısmısını’, Michael B. Jordan ‘siyahını’, Jamie Bell ‘en sertini’ ve Whiplash’in yetenekli bateristi rolü ile gönülleri fetheden Milles Teller ise grubun ‘beynini’ oynuyor. Teller, Whiplash’in kaymağını yiyor. Bundan önce de ergen fantastiği Divergent-Uyumsuz’da şöhretin kredisinin bir kısmını harcamıştı. Kısacası oyunculuklar süperkulade vasat. Tek dikkat çeken isim, karizmatik sesiyle Reg E. Cathey. Cathey, Dr. Franklin Storm rolüyle ‘fırtına’ koparıyor.

Adı fantastik, kendisi ise oldukça sıradan bir hikayenin hem en baştan anlatılması hem de beklenen aksiyonun bir türlü gelmeyişi bu türü sevenler için tam bir hayal kırıklığı. Spiderman, Superman gibi yeniden çevrimler listesine giren Fantastic Four, karakterlerini gençleştirerek filmi ‘çocuk’ izleyicileri kandırma girişiminde bulunuyor. İki yıl sonra devam filminin de geleceği (yine Josh Trank yönetecek) bilgisi sevinç yerine karamsarlığa sürükledi beni ve tüm fantastik severleri.

Seyirciye değil gişeye oynayan, yok efendim X-Men’in stüdyolarında yapıldı, gibisinden postere taşınan sözde referanslarla salona çağrıda bulunan; ama vaat seviyesinde kalan bu tarz filmlerden gına geldi. İşi ehline verip tez elden heba edilen bu filmlerin hak ettiği seviyeye gelmesini umut ederek yazımı noktalıyorum.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up