!f İstanbul Programı Açıklandı

Festivaller Manşet

Bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nin programı açıklandı.

16 Şubat’ta başlayacak festival Barry Jenkins imzalı açılış filminin “Moonlight / Ay Işığı” ile açılacak. Festivalde bu yıl 14 kategori bulunuyor. Keş!f, Aşk ve Başka Bir Dünya, Oyun, !f Kült, Gökkuşağı, Galalar, !f Müzik, Sanat Hayat İçindir!, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller, Ev, Karanlık & Köşeli, Özel Gösterimler, Türkiye’den Kısalar ve !f Yarın bu yılın kategorilerini oluşturuyor.

 • !f İstanbul’un ilk yılından itibaren en merakla beklenen bölümlerinden birisi olmayı başaran; ilk veya ikinci filmlerini yapmış olan yeni auteur’leri keşfetmeye adanmış uluslararası yarışma ‘Keş!f’ bu yıl 10. yaşını kutluyor. Festivalin bu seçkisinde Akher Ayam El Madina, Anashim Shehem Lo Anı, Córki Dancingu, Dao Khanong, El Futuro Perfecto, Icaros: A Vision, Lantouri, Le Parc ve Maudit Poutine filmleri seyircilerle buluşacak.
 • Galalar bölümünde Their Finest, Welcome to Norway, Moonlight, Tanna, T2 Trainspotting, Sausage Party, Planetarium, My Entire High School Sinking into the Sea, The Red Turtle, Everybody Wants Some!!, Koca Dünya, The Man Called Ove, Christine, Certain Women, Buster’s Mal Heart, Billy Lynn’s Long Halftime Walk ve Aquarius Türkiye’deki ilk gösterimlerini yapacak.
 • Bu yılın Aşk & Başka Bi’ Dünya seçkisinde 7 yapım yer alıyor. Aşk & Başka Bi’ Dünya’da !f seyircileri Gacı Gibi, Death in the Terminal, Nawet Nie Wiesz, Jak Bardzo Cie Kocham, The War Show, Rat Film, Une Jeune Fille De 90 Ans ve Whose Country? filmlerini izleyebilecek.

!f istanbul

 • !f Müzik‘te efsanevi The Rolling Stones’un 2016 turnelerinin son ayağı olan Havana konserinin perde arkasını anlatan “The Rolling Stones Olé Olé Olé!: A Trip Across Latin America/The Rolling Stones: Latin Amerika’da Bir Yolculuk Hikâyesi”, “Amy” belgeselinin yönetmeni Asaf Kapadia’nın yapımcıları arasında olduğu ve daha önce görülmemiş arşiv görüntülerine dayanan, ikonik İngiliz rock grubu Oasis’in inanılması güç yükselişini konu alan “Supersonic”, gelmiş geçmiş en ünlü rock fotoğrafçısı, şair ve saykedelik kâşif Mick Rock’ın hayatına ve anılarına daldığımız, David Bowie, Syd Barrett, Queen, Lou Reed ve Iggy Pop gibi arkadaşlarının artık ikonlaşmış fotoğraflarının nasıl çekildiğinin hikâyesini de dinlediğimiz “Shot! The Psycho-Spiritual Mantra Of Rock Klik! Rock’ın Ruhani Mantrası”, dünyaca ünlü müzisyen İlhan Erşahin tarafından East Village’da kurulan ve New York’un müzik kültürünü etkilemiş aynı adlı underground caz kulübünün hikâyesini anlatan “Nublu”, iki genç DJ, Anoosh ve Arash’ın ilham verici hikâyeleri “Raving Iran” ve 80’lerin sonlarında melodik metal tınılarıyla ve şaşaalı giyimleriyle Japonya’da müzikal bir devrim başlatan kült müzik grubu X Japan’ın müzikleri kadar sıradışı hikâyelerini perdeye taşıyan  “We Are X/Biz X’iz” sinemaseverlerle buluşacak.
 • Oyun” bölümünde Aloys, The Love Witch, The Giant, Window Horses ve The Fits özellikle dikkat çekiyor.

 

 • Gökkuşağı seçkisinde Below Her Mouth, Lovesong, King Cobra, The Pass  ve The Queen of Ireland filmleri seyircilerle buluşacak.
 • Festivalin büyük ilgi gören “Sanat Hayat İçindir!” bölümü, bu yıl da merakla beklenen sanatçı belgesellerini bir araya getiriyor.  21. yüzyılın en iyi filmi seçilen “Mulholland Drive” gibi klasiklerin yaratıcısı David Lynch’in hayatına dair bugüne dek yapılmış en kapsamlı belgesel olan “David Lynch: The Art Life/David Lynch: Yaşama Sanatı”, performans sanatının en ünlü isimlerinden Marina Abramović’in kişisel şifa ve ilham arayışı içinde Brezilya’da kutsal ritüellerin peşine düşmesi ve bu yolculuğun yaratıcı sürecini nasıl da açığa çıkardığını konu alan “The Space in Between: Marina Abramović and Brazil/Marina Abramović Araf’ta”, Afroamerikan yazar ve şair Maya Angelou hakkında yapılmış ilk film olan “Maya Angelou And Still I Rise/Maya Angelou: Yine de Ayağa Kalkarım”, Vogue İtalya’nın efsanevi şef editörü Franca Sozzani’nin oğlunun gözünden ilham verici portresini sunan “Franca: Chaos and Creation/Franca: Kaos ve Kreasyon” ve Ai Weiwei gibi isimlerin de bulunduğu bir çok sanatçıya ilham veren kadın aktivist Ye Haiyan’ın mücadelesini konu alan “Hooligan Sparrow/Holigan Serçe” bölümün merak uyandıran filmlerini oluşturuyor.

 • İsmini John Berger’den alan Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller seçkisinde All These Sleepless Nights, Fraud, The Challenge, Lovetrue, Untitled gibi yapımlar seyircilerin karşısına çıkacak.
 • !f her sene sinemanın değişik yerlerinde gezindiği Özel Gösterimler’de bu yıl Ceux Qui Font Les Révolutions À Moitié N’ont Fait Que Se Creuser Un Tombeau, Dawson City: Frozen Time, Shadow World seyircilerin karşısına çıkacak.
 • Geçmişi, bugünü ve yarını yeni anlatım yöntemleriyle ele almaya çalışan !f Yarın seçkisi bu sene itibariyle ilk yılını kutlayacak.
 • !f’in klasikleşen ‘kült’ gösterimleri kapsamında bu yıl Twin Peaks: Fire Walk With Me, Trainspotting ve Multiple Maniacs seyircilerin karşısına çıkacak.
 • Karanlık & Köşeli’yle !f’çiler geceyarısı nöbetlerine davetli! Anti Porno, Prevenge, The Eyes of My Mother, The Transfiguration, The Darkest Universe ve Disutorakushon Beibîzu seyircilerini bekliyor.
 • Denizlerimizden, müziğimizden, hayallerimizden, hallerimizden tadımlık kesitler sunan Ev bölümünde Genco, Ismyrne, Lüfer, Güreş, Midnight Return: The Story Of Billy Hayes And Turkey, Not Everyday is Spring seyircilerin karşısına çıkacak.

16-26 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 2-5 Mart 2017 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri 3-5 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 17-19 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak. Bu yıl da festival biletleri biletix’ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek.

!f İstanbul’un diğer seanslar için bilet ücretleri ise şöyle:

İstanbul

Hafta içi gündüz gösterimleri (19:00 öncesi tüm seanslar)

Tam: 10 TL Öğrenci: 2 TL

Hafta içi 19:00 seansı ve sonrası ile hafta sonu tüm gün

Tam: 20 TL Öğrenci: 17 TL

21:30 – 22:00 seansları

Tam & Öğrenci: 22 TL

Ankara ve İzmir

(19:00 öncesi tüm seanslar)

Tam: 10 TL Öğrenci: 2 TL

Hafta içi 19:00 seansı ve sonrası ile hafta sonu tüm gün

Tam: 19 TL Öğrenci: 16 TL

21:30 – 22:00 seansları

Tam & Öğrenci: 20 TL

Detaylı bilgi için tıklayın…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up