!f İstanbul Çalkantılı Başladı

Manşet Türkiye
!f İstanbul Çalkantılı Başladı

!f İstanbul çalkantılı başladı. Merakla beklenen kısa film Son Şnitzel eser işletme belgesi olmadığı için festival programından çıkarıldı.

Başrollerinde Haluk Bilginer ve Serkan Keskin’in oynadığı ve yönetmenliğini İsmet Kurtuluş ile Kaan Arıcı’nın yaptığı 22 dakikalık filmin bugün (16 Şubat 2017’de) seyirciyle buluşması bekleniyordu.

Filmin yönetmenleri sosyal medya üzerinden bir açıklama paylaştı. Açıklamada İstanbul Telif ve Sinema Müdürlüğü’ne yaptıkları eser işletme belgesi başvurusuna 10 Şubat tarihinde Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından verilen yanıtta bazı sahnelerin çıkarılmasının istendiği iddia edildi. Talebi reddeden yönetmenler eser işletme belgesinini de alamadıklarını açıkladı.

Çıkarılması istenen sahnelerin hangileri olduğuna veya neden çıkarılması istendiğine dair bir bilgi verilmedi. Ancak ilk bakışta bu hamle sansürü işaret ediyor. Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu‘nun bu konuya ilişkin açıklaması ise merakla bekleniyor.

Bugüne kadar böyle bir olayın yaşanmadığını da hatırlatmakta fayda var, zira daha önce eser işletme belgesi almayan filmler baştan reddedilirken ilk kez bazı sahnelerin değiştirilmesi talep ediliyor. Daha önce de (2015 yılında) Bakur isimli film eser işletme belgesi olmadığı için İstanbul Film Festivali’nde gösterilmemişti.

serkan-keskin-the-last-schnitzel

Başrollerinde Haluk Bilginer ve Serkan Keskin var.

Son Şinitzel filminin konusu:

Çok uzak bir gelecekte, dünyada yaşam sona ermektedir ve Birleşmiş Milletler “Dünyayı Terk Edin Mars’taki Kolonilere Yerleşin’ çağrısı yapar. Büyük Türki Devleti’nin başkanı son bir şnitzel yemeden dünyadan ayrılmayacağını söyler ve yaverinden şnitzel ister. Ancak bu pek mümkün değildir, zira son tavuk 200 yıl önce görülmüştür.

Fragman için tıklayın.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up