Eylül, Montreal Film Festivali’nde

Festivaller

Fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu’nun ilk uzun metraj filmi Eylül, 18 – 28 Ağustos 2011 tarihleri arasında düzenlenen 35. Montreal Dünya Film Festivali’nin İlk Filmler Dünya Yarışması’nda gösteriliyor.

Eylül filmi 18. Altın Koza Film Festivali'nde izleyiciyle buluşacak.

 

Filmin dünya prömiyeri de 25 Ağustosta festivaldeki ilk gösterimiyle Montreal’de gerçekleştirilecek. Eylül ayrıca 17 – 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek, 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapacak. Yusuf adında genç bir adamın hüzünlü hikâyesini konu alan filmin başrollerinde Turgay Aydın, Görkem Yeltan ve Elena Polyanskaya yer alıyor.

Cemil Ağacıkoğlu kimdir?

Cemil Ağacıkoğlu, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında başladığı resimle görsel sanatlara adımını attı. 1990 yılında fotoğrafçılığa başladı. 1995 yılında Artist of FIAP, 1998 yılında Excellence of FIAP unvanlarını aldı. 2000 Dünya Kupası’nda İsviçre’de siyah-beyaz dalında birincilik ödülü, 2002 Dünya Kupası’nda İtalya’da üçüncülük ödülü aldı. Bunların dışında sayısız ulusal ve uluslararası yarışmada ödüller aldı. Dokuz kişisel sergi açtı.

Cemil Ağacıkoğlu

 

Profesyonel moda fotoğrafçılığının yanında, 1997 yılında ilk kısa filmini çekti. Sonrasında çektiği Polis, İp, It was White, I am Ivan ve Kapak adlı kısa filmleri yurtiçinde ve yurtdışında birçok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı.

 

Eylül

Gösterim Tarihi: Belirlenmedi

Yapım: Arti Film

Yapımcı: Türker Korkmaz

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senaryo: Cemil Ağacıkoğlu

Görüntü Yönetmeni: Ali Olcay Gözkaya

Müzik: Doğan Duru

Ses Tasarımı: Burak Topalakçı

Kurgu: Taner Sarf

Sanat Yönetmeni: Eda Tutuk

Yardımcı Yönetmen: Polat Korkmazel

Ses: Murat Şenürkmez

Oyuncu Seçimi: Şafak Binay

Oyuncular: Turgay Aydın (Yusuf), Görkem Yeltan (Aslı), Elena Polyanskaya (Elena), Ayten Uncuoğlu (Aslı’nın Annesi), Mete Dönmezer (Aslı’nın Dayısı), Serkan Keskin (Namık)

Film Hakkında:

Yusuf’un karısı Aslı (25) akciğer hastalığı yüzünden hastaneye yatırılmıştır. Bu içine kapanık kadın, kanser şüphesiyle ağır bir kötümserlik yaşıyordur. Aslı’nın ölüm korkusu ve yalnızlık duygusu öyle derindir ki kocası Yusuf’u kendi derdine ortak etmeyerek onu da başka bir yalnızlığa iter. Genç karı-koca, hastalık süreciyle birlikte birbirinden yavaş yavaş kopmaya başlar. Aralarındaki derin bağa rağmen birbirlerine ulaşamıyor gibidirler.

Tam bu noktada Aslı’nın hastane odasını paylaştığı Elena (22) çıkar karşımıza. Elena ülkesinden uzakta yaşam mücadelesi veren, acımasız insanların eline düşmüş, talihsiz bir kadındır. Zaten hastaneye yatış sebebi, birlikte olduğu adam tarafından şiddet gördüğü içindir. Aslı ile hastanede geçirdiği iki günden sonra, kendi yoluna devam eden Elena, bir iki günden sonra Yusuf’un tekrar karşısına çıkar. Çok güç durumda kalmıştır ve Yusuf’tan başka arayacak kimsesi yoktur. Yusuf Elena’ya yardımcı olur. Elena ise yaşadığı onca acı olaydan sonra Yusuf gibi sakin, nazik ve duyarlı birisine tutunmakta bulur çareyi. Elena’nın Yusuf’a yönelişi bir noktadan sonra tam anlamıyla bir zorunluluktur artık.

Elena ile Yusuf arasındaki bu kaçınılmaz yakınlaşma, derin bir suçluluk duygusunun oluşmaya başladığı andır. Başka bir gözle çapkınlık, gönül macerası diye nitelendirilebilecek bu hikaye, aslında bir erkek yalnızlığının, tekdüze bir yaşamın derinliksiz yansımasıdır.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up