Eye of İstanbul’a Washington’dan Ödül

Etkinlikler Türkiye

Binnur Karaevli’nin yazıp yönettiği Ara Güler’in hayatını ve fotoğraflarla İstanbul’un değişen çehresini anlatan The Eye of Istanbul Washington DC’nin en önemli film festivallerinden olan DC Bağımsız Film Festivali’nde Best of Fest ödülüne layık görüldü.

İstanbul’un ve Türkiyenin 60 yıllık tarihinin belgeleyen yapım Ara Güler hakkındaki ilk uzun metraj yapım olma özelliğini taşıyor. Güler’in arşivinin geleceğini de sorgulayan The Eye of Istanbul, akıcı üslubu, muazzam görselleri ve Güler’in ve onu tanıyanların ağzından anlatılıyor olması ile öne çıkarken ilk dünya gösterimi de US Navy Memorial Sinema Salonu’nda gerçekleşti.

ARA GULER 30.tif

87 yaşında olan Güler’in 2015 yazında İstanbul’da gerçekleşen bir sergisinden yola çıkan film, sergi için fotoğraf seçerken, onların hikayeleri ile yaşamından kesitleri gösteriyor. Güler’i anlatan filmin Avrupa prömiyeri 17 Mart’ta Selanik Belgesel Festivali’nde, Los Angeles gösterimi ise 5 Mayıs’da SEE Film Festivali’nde olacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up