Exodus Filmi Yasaklandı

Dünya Manşet

Ridley Scott´ın yönetmenliğini yaptığı Exodus: Tanrılar ve Krallar filmi, Hz. Musa´nın hayatının önemli dönüm noktalarını konu ediniyor. İngiliz aktör Christian Bale’in baş rolünde yer aldığı film ülkemizde de halen gösterimde. Ancak film şu günlerde yasaklanması ile gündemde.

exodus-gods-kings

Exodus: Tanrılar ve Krallar, Fas’ta daha önce izin verilmiş, ancak gösterime girmesine bir gün kala yasak getirilmişti. Bunun hemen ardından film Mısır’da da bir açıklamayla birlikte yasaklandı.

Mısır’daki yasak kararını alan sansür kurulu ise filmde tarihi hatalar olduğunu belirtti. Kurul, Piramitleri Yahudilerin inşa ettiği ve Kızıl denizin Musa Peygamber’in mucizesiyle değil, bir depremle yarılarak, Yahudilerin Mısır’dan kaçmasına imkan anıdığı yönündeki senaryonun “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

Fas nedenini açıklamadı

Fas’tan ise yasakla ilgili bir açıklama gelmedi. Filmlerle ilgili düzenleyici kurum olan Fas Sinema Merkezi’nin gece ülke genelinde sinema salonlarını arayarak yasağı tebliğ ettiği belirtiliyor. Yasağa uymayan sinemaların kapatılacağı uyarısının yapıldığı kaydediliyor. Bazı Müslümanlar, peygamberlerin resmedilmesine karşı çıkıyor. Ancak yasakta bu eleştirilerin etkili olup olmadığı bilinmiyor. Filmde Musa Peygamber’i İngiliz aktör Christian Bale canlandırıyor.

BBC Türkçe

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up