Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Evet Diyelim Güzelleşelim!

Yayınlandı

tarihinde

Beynimizi bir düşünceye sabitlersek, hayatımıza da o düşüncedeki olayları sabitlemiş oluyoruz. Nasıl mı?

“Hey, sen beyin! Ben yüksekten çok korkuyorum. Tamam mı? Bunu bil. “ dedikçe, karşımıza hep yüksek basamaklar, merdivenler, apartmanlar, asansörde kalıp yaşam mücadelesi vermeler gelir.

Bu bir sinema yazısı başlangıcı olması sebebiyle şimdi sinemaya bağlıyorum bu tezimi sayın okuyucu.

Filmimin adı : Yes Man

Jim Carry ‘nin yine süper oyunculuğuyla işi götürdüğü filmlerinden biri. Filmde her şeye kapalı, suratsız, yalnız bir adam olan Carl Allen,  bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir seminere gider. Bu seminer hayatını değiştirecek olayların başlangıcı haline gelir.

Seminerde “Hayattaki her şeye “Evet!” de” öğretisi vardır. Yani kulağa hoş gelmiyor biliyorum sevgili okuyucu, “Nasıl her şeye evet denir ki? “diyebilirsin. Burada benim yukarıda bahsettiğim beynimize gönderdiğimiz mesaj devreye giriyor.

“Hey , sen beyin! Bak ben her şeye evet diyeceğim. Önümdeki her şeyi kolaylaştırman gerekiyor. Öyle bi’ relax insan olacağım yani.”  diye tembihliyoruz beynimizi. İşte sonra her şey Carl’a olanlar da bunu ispatlıyor.*

Bir kere adam bu her şeye evet deme işine girmeseydi hayatının aşkıyla karşılaşamayacaktı. Alın size bir sebep.

İşinde terfi kazandı. Artık daha zengin.  Alın size ikinci bir sebep.

Yalnız, kötümser, evden işe bir adam olan Carl, şeker gibi, sosyal, gitar çalan,Korece öğrenen,kafasına estiği bir şehre seyahate giden bir insan haline geldi.

Filmlerde her şeye evet denmez ama sevgili okuyucu. Film böyle gitmez. İlla bir kırılma noktası vardır ki bu kırılma noktasına sevdiceğinin sözleri sebep oluyor: Ne yani sen her şeye evet dediğin için mi , bana da evet diyorsun?

Nasıl oldu, bu aşıklar barıştı mı, filmin sonunda adam “Başlarım evetinize de!” diyerek isyan mı etti, orasını izlerseniz öğrenirsiniz. Gülmek için, güzel bir aşk görmek için, oyunculuk görmek için izleyin derim. Ya bu film zaten 2008’de gösterimdeymiş, yeni şeyler izlemem lazım diyorsanız, bir kültür yarışmasında sorarlarsa Carl kimdi diye, karışmam.

Gelelim filmdeki güzel sahnelere. (Yalnız filmdeki kız da çok güzel.)

Her şeye evet diyen Carl, gitar öğrenmeye başlıyor. Bir gün yolda yürürken milletin telaşıyla, çığlıklarını duyuyor. Bakıyor ki bir adam, binanın yüksek bir penceresinden atlayacak. Ne yapıyor. Gidiyor yandaki cama. Alıyor eline bir gitar. Adama şarkı söylüyor. Adam da şarkıya eşlik ediyor. Adamı kurtarıyor böylelikle.

Şehrin büyük konser sahnelerinden birine sevgilisiyle gece gece hırsız gibi giriyorlar. Şarkı söylüyorlar. Romantik bir gece yani.

Sevdiği kızla kafasına esen bir şehre seyahate gidiyorlar. Bu durum böyle devam ediyor. Sonra FBI bunlardan şüpheleniyor ve sorguya alıyor. Böylece adamın “evetçi” olduğu anlaşılıyor. Kız da bunu öğrenince isyana bağlıyor: Benden uzak dur. Git kendini köprüden aşağı at!” diyor. Hemen sonraki sahnede bakıyoruz Carl köprünün üstünden atlıyor tabiî ki bange jamping olayına girmiş.

Carl’ın tavuk fabrikasında bayılması da çok iyiydi. Oyunculuk için bile seyredilir bu film.

Not:*Beynimize gönderdiğimiz mesajlar, zihin kontrolu olayları hakkında bilgim var, sevgili okuyucu. Boşa konuşmuyorum. Saygılar.

Nota not: Boşa konuşmuyorum ama sanki biraz yani film analizi gibi de bir şey yapmıyorum. Yazıyorum ve birkaç tuhaf cümle kuruyorum. Okursan eyvAllah.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler