EuropaCorp’u Yatırım Fonu Satın Alıyor

Avrupa Sineması

Amerika merkezli bir yatırım fonu olan Vine Alternative Investments, Luc Besson’un son dönemde finansal sorunlar yaşayan film şirketi EuropaCorp’un hisselerinin büyük bölümünü satın almaya hazırlanıyor.

Luc Besson‘un kurucusu olduğu, bir zamanlar Fransa’nın en büyük film stüdyosu olarak görülen EuropaCorp, finansal olarak sıkıntılı günlerden geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda The Transporter, Taken ve Lucy gibi gişede başarı yakalayan aksiyon filmlerine imza atan stüdyo, son dönemdeki filmleriyle bu başarıyı tekrarlamakta sıkıntı çekiyor. Nitekim Besson’un kısa süre önce vizyona giren son filmi Anna da gişede beklentilerin çok altında kalmasından dolayı şirketin borç batağına sürüklenmesinin haberi de beraberinde geldi.

Variety’nin haberine göre EuropaCorp’un borçlandığı şirketler arasında yer alan Vine Alternative Investments, şirketin hisselerinin önemli bir bölümünü satın alarak EuropCorp’u devralmaya hazırlanıyor. İçinde bulunduğu finansal sıkıntılara çözüm yolu arayan stüdyo, Vine ile görüşmelere başlandığını doğrularken, henüz görüşmeler devam ettiği için anlaşmanın detayları hakkında herhangi bir bilgi paylaşmaktan kaçındı.

Şirkete yakın kaynaklar tarafından paylaşılan bilgilere göre stüdyonun Vine’a borcu yaklaşık 80 milyon dolar olduğu biliniyor. Bu yeni anlaşmanın gerçekleşmesi hâlinde Vine bu borcu yatırıma çevirecek. Böylece hisselerin önemli bir bölümünü satın alarak şirkette söz sahibi hâline gelecek. Şu anda EuropaCorp’un en büyük hissedarları Besson’un yatırım şirketi olan Frontline (38%) ve Çin merkezli Fundamental (28%). Ancak yeni anlaşmayla birlikte bu durum değişecek gibi görünüyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up