Eurimages Fonu’ndan Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi Kuru Otlar Üstüne’ye Büyük Destek

Günün Haberi Manşet Türkiye

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”ye Avrupa Konseyi’nin Eurimages Fonu’ndan büyük destek geldi. 

Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan, 1989 yılından bu güne hiç durmadan her yıl Avrupalı sinemacılara fon sağlayan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında, usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne de bulunuyor.

Eurimages Fonu tarafından açıklanan verilere göre Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi de dahil olmak üzere 18‘i kurmaca, 11’i belgesel toplam 29 filme fon sağlandı.

Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde yeni filmi Kuru Otlar Üstüne ile “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü”nü alan yönetmen, Avrupa Konseyi’nin Eurimages Fonu‘ndan tam olarak 470 bin Euro desteği evine götürdü. Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan Kuru Otlar Üstüne‘nin çekimlerine, önümüzdeki yıl Türkiye’de başlanması planlanıyor.

Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketlerin yapımcılığını üstlendiği film, 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda; yer aldığı projelerde adından çokça söz ettirmeyi başarmış olan Merve DizdarDeniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up