Esaret Üzerine Çekilmiş 10 Güzel Film

Liste Manşet

 

Rıfat Can Cihangir hazırladı…

Bir İdam Mahkumu Kaçtı

Bir İdam Mahkumu Kaçtı (1956)
Un condamné à mort s’est échappé ou Le vent souffle où il veut IMDb 8.2

1943 yılının Fransa’sında Teğmen Fontaine , Gestapo tarafından yakalanarak Montluc kalesine hapsedilir. Kaçışını planlayan teğmen, ölüme mahkum edildiğini öğrenince bu planı erteler. Daha önce Almanlarla çalışmış olduğu bilinen bir başka mahkum, Fontaine’le aynı hücreye hapsedilir. Fontaine kaçışını gerçekleştirebilmek için ya onu öldürecek ya da güvenecektir.

___

Delik

Delik (1960) Le trou IMDb 8.5

Karısını öldürmeye teşebbüsten hüküm giymiş Claude Gaspard, bir başka hücreye nakledildiğinde, yeni geldiği bu hücredeki mahkumların bir kaçış planı olduğunu öğrenir. Sonrasında, Claude Gaspard’ın davasının düştüğü ve 5 yıla mahkum edildiği öğrenilir; ancak kaçış planı işlemektedir.

___

A Clockwork Orange

Otomatik Portakal (1971) A Clockwork Orange IMDb 8.3

İnsani tüm değerlerin yok olmaya yüz tuttuğu, yakın bir gelecekte çevrelerine saçtıkları korku ve dehşetle bilinen bir çete, art arda suçlar işleyerek bir korku imparatorluğu yaratırlar. Bu çetenin lideri Alex, işlerin çığırından çıktığı bir olayda yakalanır ve hüküm giyer. Normal şartlarda, hapse mahkum edilmesi gerekilen Alex, farklı bir mahkumiyet yaşayarak; hükümetle ortak yürütülen bilimsel bir araştırmanın zoraki kobayı olur. Şiddet ve suç psikolojisinin en güzel örneklerinden birinin resmedildiği film; dahi yönetmen Stanley Kubrick imzasını taşımakta.

___

Kelebek

Kelebek (1973) Papillon IMDb 8.0

Papillon lakaplı; Henri Charrére işlemediği bir suç sebebiyle, hapse mahkum edilir. Bu mahkumiyeti yaşamak için gönderildiği hapishane ise kaçmanın mümkün olmadığı konuşulan ve konunun halk tarafından mite çevrildiği, ünlü bir hapishanedir.

Papillon, mahkumiyet süresince tanıştığı ve arkadaş olduğu Louis Dega ile imkansız olduğu düşünülen bir kaçış planı yapar.

___

Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli (1994) The Shawshank Redemption IMDb 9.3

Andy Dufresne karısını öldürmek suçlamasıyla yargılanan, başarılı bir bankacıdır. En büyük handikabı ise karısını öldürüp öldürmediğini hatırlamamaktadır. Dufresne için bu andan itibaren zorlu bir mahkumiyet hayatı başlar. Yıllardır İMDB en iyi 100 film listesinin bir numaralı filmi olan Esaretin Bedeli, bu anlamda izleyebileceğiniz en iyi yapımlardan.

___

İhtiyar Delikanlı

İhtiyar Delikanlı (2003) Oldeuboi IMDb 8.4

2004 yılında sinemada yayınlandığında büyük yankı uyandıran Oldboy, farklı kurgu yapısı dersin ve sürpriz senaryosu ile eşine benzerine az rastlanılır yapımlardan. 2004 Cannes Film Festivali’nde Tarantino’nun jüriliğinde büyük ödülün farklı bir filme gitmesi; Tarantino tarafından tepkiyle karşılanıp sansasyona neden olmuştu.

____

Adalet Peşinde

Adalet Peşinde (2009) Law Abiding Citizen IMDb 7.4

Karısı ve kızı gözleri önünde öldürülen bir adam, hayatının bu anından sonra, tüm yaşamını ve enerjisini alacağı intikama programlar. Bu plan öylesine ince ayrıntılarla bezeli ve aynı zamanda bürokratiktir ki; izleyene adalet, insan, suç gibi konularda farklı bakış açıları getirir.

__

Zindan Adası

Zindan Adası (2010) Shutter Island IMDb 8.1

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin elinden çıkmış film, izleyene adeta bir psikanalist raporu sunar gibi, ince bir işçilikle hazırlanmıştır. Oscarlı aktör Leonardo DiCaprio’nun başrolünü üstlendiği film, cinnet geçirip ailesini öldürdüğü düşünülen bir polis memurunun; avcıyken av pozisyonuna gelişini benzersizce aktarır. Hitchcock izleri taşıyan kurgusuyla, gerilimi sonuna kadar derin hissedeceğiniz film, sürpriz sonuyla herkesin kafasını karıştırsa da, başarılı bir yapım olarak, tarihte yerini korumaya devam ediyor.

___

Django Unchained

Zincirsiz (2012) Django Unchained IMDb 8.5

Amerika İç Savaşı’ndan 2 sene öncesinde, Güney bölgesinde geçen film, Köle Django’nun Alman asıllı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesiyle başlıyor. Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşılığında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır fakat ikilinin yolları ayrılmaz. Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler.

Avlanma hünerini her geçen gün geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır: köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve onu kurtarmak. Bu hedef onları kötü şöhretli Candyland çiftliğine ve çiftliğin sahibi Calvin Candie’ye götürecektir.

___

12 Yıllık Esaret

12 Yıllık Esaret (2013) 12 Years a Slave IMDb 8.1

12 Yıllık Esaret, 2013 İngiliz-Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmidir. Film New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. Film Northup’un 1853 yılında aynı isimle yazdığı Twelve Years a Slave isimli anılarına dayanılarak sinemaya uyarlanmıştır. Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır. Northup’un anılarının ilk bilimsel baskısı, 1968 yılında Sue Eakin ve Joseph Logsdon’un eş editörlüğünde gerekli izinler alınmasının ardından redakte edilerek, doğruluğu kanıtlandıktan sonra basılmıştır.

Film Steve McQueen’in yönettiği üçüncü uzun metrajlı filmdir. Filmin başrolünde Chiwetel Ejiofor rol almış ve Solomon’u canlandırmıştır. Ayrıca filmin yapımcısı Brad Pitt’ir.

___

Alkatraz Kuşçusu

Bonus: Alkatraz Kuşçusu (1962) Birdman of Alcatraz IMDb 7.8

Robert Stroud müebbet hapse mahkum edilir. Birgün kaldığı hücreye yaralı bir kuş gelir ve onu tedavi eder. Zamanla kuşlar konusunda uzmanlaşan Stroud, artık kuşlar konusunda bir eksper olmuştur. Hapishanede zor şartlarda yaşayan Stroud kuşlara daha fazla ilgi göstermeye başlar. Alcatraz’a nakledilen Stroud, burada da kuşlara olan ilgisinden vazgeçmeyecektir.

twitter:@rcancihangir

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up