“Esaret Günlüğü” 3. ve 4. Bölüm Hafta Sonu Yayında

Manşet TV'de Sinema

Belgesel dizinin bu hafta sonu yayınlanacak bölümünde esirlerin Mısır ve Hindistan’da yaşadıkları konu ediliyor.

İngilizler, Birinci Dünya Savaşı’nda esir aldıkları Türk askerlerinin çoğunu Mısır’daki kamplara götürdüler. Esirler ya çöl güneşi altında yürütülüyor ya da üstü açık vagonlarda kamplara taşınıyordu. Esirler, kamplara gelir gelmez geniş bir avluya alınıyor, üniformaları çıkartıldıktan sonra dezenfekte ediliyorlardı. Esirlerin 15 günde bir mektup yazma hakkı vardı ancak bu mektuplar sansürden geçmeden gönderilmiyordu. Çoğuna ya hiç mektup gelmiyor veya çok az geliyordu.  Mısır’daki kamplarda uzun yıllar kalan Türk savaş esirleri, günlerini sosyal ve kültürel faaliyetlerle geçiriyorlardı. Kamplarda milli günler ve dini bayramlar hep birlikte coşkuyla kutlanıyordu. Mısır’daki kamplarda Türk savaş esirleri arasında dizanteri, verem, sıtma trahom gibi birçok hastalık yaygındı. Ancak bu hastalıklardan birisi, çok sayıda esirin hayatına mal oldu. Diğer esir kamplarında pek görülmeyen bu hastalığın adı “Pellagra”ydı. B3 vitamini eksikliğinden kaynaklanan bu hastalık yaklaşık 4 bin esirin hayatına mal olmuştu. Mısır’daki kamplarda esaret hayatı geçiren 100 binden fazla Türk esirinden bir bölümü bir daha vatana dönemedi, ailelerine kavuşamadı.

İngilizler, Irak cephesinden aldıkları Türk esirlerini uzak diyarlardaki sömürgelerine gönderdi. Bunlardan biri, Güney Asya’nın büyük ve kalabalık ülkesi Hindistan’dı.
Esirler, bir süre Irak’taki geçici kamplarda tutuluyor, daha sonra Umman Denizi üzerinden Hindistan’a gönderiliyordu. Gemilerden indirilen esirler, trenlere doldurularak Hindistan içlerindeki kamplara götürülüyordu. Esirlerin kaldığı binalar taş ve briketten inşa edilmişti. Esir subayların kampın içinde serbestçe gezinmelerine ve zaman zaman da şehre çıkıp dolaşmalarına izin veriliyordu. Ancak erlerin yerel halkla temasları yasaktı. Esirlerin en fazla şikâyeti haberleşme konusundaydı. Birçoğu ailelerinden haber alamıyordu. Esirler alışık olmadıkları  iklim şartları ile karşı karşıya idi.  Aşırı derecede yakıcı ve kavurucu sıcaklar, yoğun ve yüksek derecede nem ve dinmeyen yağmurlar!.. Hindistan’daki kamplarda yüzlerce savaş esiri, esaret şartlarına uyum sağlayamayarak hayatını kaybetti. Her biri törenle defnediliyor, mezarlarının başına, adları, birlik ve esaret numaralarını belirten levhalar dikiliyordu.

“Esaret Günlüğü” belgeselinin 3. ve 4. bölümleri 01 Aralık 2012 cumartesi günü saat 18.10 da, tekrarı 02 Aralık 2012 Pazar günü saat 14.10 NTV de yayınlanacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up