Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Erzurum’da Festival Zamanı!

Yayınlandı

tarihinde

8. Uluslararası Dadaş Film Festivali, 16-20 Mayıs 2013 tarihleri arasında sinemaseverlere “Merhaba” diyecek.

dadaş

Festival kapsamında Türk sinemasının yanı sıra Avrupa sinemasından da birçok film ve oyuncu izleyiciyle buluşacak.
Bu yıl 8’incisi düzenlenen festivalin öyküsü 1950’li yıllara dayanıyor. Gürpınar Ailesi, 1950’lilerin sonlarında Erzurum’da Gürpınar Sineması’nı kurdu. Ardından da 1960’ların başında İstanbul’da Dadaş Film Şirketi’ne hayat verdi.
Dadaş Film Şirketi, kısa zaman içerisinde Hudutların Kanunu, Kızılırmak, Karakoyun, Eşref Paşalı, Kozanoğlu, Yedi Dağın Aslanı ve Kovboy Ali gibi birçok ödüllü filme imza attı.
1999 yılından beri Nil Gürpınar’ın yönetiminde olan şirket, belgesel filmler ve Dadaş Film Festivali ile çalışmalarına devam ediyor.

 

PROGRAM

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri:
*Gözetleme Kulesi(2012) Yön:Pelin Esmer
*Lal Gece (2012)Yön: Reis Çelik
*Tepenin Ardı (2012)Yön: Emin Alper
*Ateşin Düştüğü Yer (2012)Yön: İsmail Güneş
*Rüzgarlar (2012) Yön: Selim Evci

Ulusal Özel Gösterim Filmleri:

*Pazarları Hiç Sevmem (2012) Yön: Rezzan Tanyeli
*Evim Sensin (2012)Yön: Özcan Deniz

Uluslar arası Özel Gösterim Filmleri:

*Citizen Kane – Orson Wales (1941)
*All The President’s  (1976)

Ulusal Belgesel Filmler:

*Sabah Yıldızı “Sabahattin Ali” Belgeseli (2012) Yön:Metin Avdaç
*Keşfin Kıyısında “Kargamış ve Ilısu Barajı” Yön: Ahmet Hızarcı
*İstanbul Hayali Yön:Perihan Bayraktar

Uluslar arası Uzun Metraj Filmler:

*For A Moment Freedom (2008) – Arash T. Riahi –Avusturya
*We can do that (2008) – Giulio Manfredonia – İtalya
*The Sun Inside (2012) – Paolo Bianchini – İtalya
*Blank Pond (2011) – Will Sharpe, Tom Kingsley – İngiltere
*Searching For Sugarman (2012) – Malik Bendjelloul – İngiltere
*Ceux qui restent (2007) –Anne Le Ny – Fransa
*2 jours a Paris (2007) – Julie Delpy – Fransa
*Pumping Ercan /  (2012) – Peter Kunzel, Frank J.Muller, Michael Reithmeier – Almanya
*Das Lebender Anderen (2006) – Florian Henckel Von Donnersmarck – Almanya
*Politiki Kouzina (2003) – Tassos Boulmetis – Yunan
*Ta Glyka Oneria Tou Moustapha (2010) – Angelos Abazoglou – Yunan
*Jose e Pilar (2010) – Miguel Gonçalves Mendes – Portekiz
*Fados (2007) – Carlos Saura – Portekiz

Uluslar arası Kısa Metraj Filmler:

*Awfully Deep / Feci Derin (2010) Daniel Florencio
*Sörfçüler / Surfers (2010) Julien Lucas
*Tuhaf Tesadüfler / A Curious Conjunction of Coincidences (2011)
*Elektrik Kesintisi / Black Out (2011) Daniele Riccioni
*Luciano /Luciano (2011) Dani de la Orden, Cyprien Clement- Delmas
*Kartpostal / The Postcard (2009) Stefan Le Lay
*Dirkjan Kuralları / Dirkjan Rules (2011) Willfred Ottenheijm, Remco Polman
*Bir Alt Kat / Next Floor (2008) Denis Villeneuve
*Koruma/Security (2007) Lars Henning
*Together – Barış Çorak (2012)

Fransa (Art Park’tan) Kısa Filmler;

Amerikalı yönetmen Andréa A.Stuart’ın 2010 yılında çektiği “Neighbor /Komşu” (15′); Finlanda’nın küçük bir kasabasına yerleşen Amerikalı siyahi bir adamın kasabada geçirdiği günleri merkezine alıyor.
Fransız yönetmen Joseph Couturier’in 2005 yılında çektiği “Funny Eye /Komik Göz” (17’27”); korku edebiyatının usta yazarlarından Edgar Allen Poe’nun “Kuyu ve Sarkaç” hikayesinden uyarlandı. Film, bir palyaçonun modern toplumun Engizisyon mahkemeleri tarafından modern yaşamı  temsili değerleri nedeniyle ölüme mahkum edilmesini anlatır. Palyaço dayanılmaz derecede olan fiziksel ve ahlaki baskılara katlanmak zorundadır.
Finlandiyalı yönetmen Antony Bentley’in 2011 yılında çektiği “Driver / Sürücü” (11′); bir cenaze arabası sürücüsü ile ‘ölü’ müşterisi arasındaki ilginç sohbete ortak ediyor seyircisini.
Fransız yönetmen Pierre Henry Debies’in 2012 yılında çektiği “Strain/ Zorlanma” (13’19”) – Yabancı bir ülkeye entegre olamayan genç bir Fransız kadının kıskançlıkla kemirilen zihninin zamanla deliliğe mahkum olmasını incelikli bir hikayeyle anlatıyor. Filmin ardından yönetmen PH Debies ile bir söyleşi gerçekleşecektir.

Ulusal Çocuk Filmleri:

TRT Çocuk Yapımları:
*Denizin Hâkimleri
*Leylek Kardeş
*Saka
*Keloğlan Masalları
*Öksüz oğul Destanı

Çocuklar için Workshop

TRT Haber Programı (canlı yayın) için haber hazırlama
Sergi
5 Onur Ödülü Konuğunun Afiş sergisi hazırlayan Vadullah Taş
Panel

“Basın ve Sinema”

*Prof. Suat Gezgin – İstanbul Üniversitesi
*Yazar ve köşe yazarı Feridun Andaç
*Televizyon programcısı ve köşe yazarı Mesut Yar
* Gazeteci ve Şair Refik Durbaş

Seminer

Yazar Firuzan

Onur Ödülleri:

*Nebahat Çehre
*Engin Çağlar
*Eşref Kolçak
*Şefik Döğen
*Abdurrahman Keskiner

Sinema Okulu Seminerleri

*Thomas Balkenhol – Kurgu
*Ahmet Hızarcı – Dijital Sinema
*Engin Çağlar – Oyunculuk
*Metin Avdaç – Sabahattin Ali Belgesel Çalışması Hk.
*Hasan Akgün – Haber Programı Hazırlama
Filmarasıdergisi
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Okul Tıraşı Filmi Berlinale’de FIPRESCI Ödülü’ne Kavuştu

FIPRESCI Ödülü yönetmene takdim edildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde layık görüldüğü FIPRESCI Ödülü’ne kavuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Festivalin ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul TıraşıFIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Berlinale’nin, sinemaseverlerin de kabul edildiği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapıldığı program kapsamında “Okul Tıraşı” da sinemaseverlerle buluştu. Yönetmen Ferit Karahan, 13 Haziran Pazar akşamı Kreuzberg’de yapılan açık hava gösterimine, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte katılarak hem seyircilerin sorularını yanıtladı hem de ödülü teslim aldı. Filmin ikinci gösterimi ise 15 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek.

Film, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikayesini konu alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler