Ermenistan Türkiye Sinema Platformu Toplanıyor

Etkinlikler

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu

İki ülkeli ortak yapımları desteklemek amacıyla yola çıkan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, bu yıl 11. Erivan Altın Kayısı Film Festivali sırasında toplanıyor.

Türkiye’den dört, Ermenistan’dan dört, Fransa’dan bir ve Almanya’dan bir projenin sunulacağı platform toplantısı 13-16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

Platformda uluslararası jüri tarafından değerlendirilecek film projeleri şöyle:

Homilies of Mush / Armine Harutyunyan

Stony Paths / Arnaud Khayadjanian

One Green, Three Blue / Arsen Arekelyan

The Last Injection / Artsvi Bakhchinyan

Pisik / Ayşe Polat

On the Steos of Tchouhadjian / Fırat Güllü

An Old Plane Tree / Mariam Ohanyan

A Blurry Pastel Painting / Sevda Usanoğlu

Jamanak / Nuriye Bilici

An Anatolian Revolutinary: Comrade Paramaz / Haluk Ünal

Platformun önceki yıllarda desteklediği iki film de Erivan Altın Kayısı Film Festivali’nde Ermenistan prömiyerlerini yapacak: Devrim Akkaya’nın aile hikâyesinden yola çıkarak dedesinin izini sürdüğü filmi ‘Diyar’ ve Derya Durmaz’ın küçük bir kız çocuğunun çikolata peşinden atıldığı sınırlarötesi maceranın filmi ‘Ziazan’.

Bu yıl, toplam altmış başvuru alan platform, Nisan ayında, İstanbul Film Festivali’ne paralel olarak gerçekleştirilen toplantısında da on projeyi değerlendirmiş ve Eric Nazarian’ın ‘The Oud Maker’ adlı projesini 10 bin dolar, Nigol Bezjian’ın ‘After This Day’ adlı projesini de Hamburg Optical Art stüdyolarından 3 bin Euroluk bir post-prodüksiyon desteği ile ödüllendirmişti.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up