‘Ermeni İsyanı’ İnternetten Yayında!

Manşet Türkiye

Ermeni meselesiyle ilgili Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça hazırlanan belgesel, ‘Third Coast Films’ tarafından yapıldı…

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği ve Genç İnisiyatif Platformu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez tarafından hazırlanan ‘Ermeni İsyanı (1894-1920)’ adlı belgesel internet üzerinden yayınlanmaya başladı.

Ermeni meselesiyle ilgili Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça hazırlanan belgeselin, ‘Third Coast Films’ tarafından yapıldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, “Bu belgesel, Türk Devlet Arşivleri, ABD arşivleri, Rusya Federasyonu arşivleri, Almanya arşivleri, Bulgaristan Devlet Arşivleri, Romanya Devlet Arşivleri, Kaleidoscope Arşivleri, Ullstein Bild (1900 yılından itibaren yayın yapan bir gazete) arşivi ve BPK tarih arşivlerinden yararlanılarak hazırlandı.” dedi.

Ermeni, Amerikan, İngiliz, Alman, Fransız, Türk tarihçi ve araştırmacılarının bilgilerine başvurularak tamamen tarafsız ve bilimsel bir yapım ortaya konulduğunu anlatan Eğilmez, “Belgeselde Balkan Savaşları’ndan, Çanakkale Savaşı’ndan, Sarıkamış’tan, tehcirden, Van’ın işgalinden, Erzurum’un işgalinden orijinal ve ilk kez yayınlanan görüntüler de yar alıyor. Bu yapımı hem sitemizde yayınlayacak hem de imk’nlarımız d’hilinde yurt dışına göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Belgesel ile ilgili ve Ermeni meselesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için Genç İnisiyatif Platformu web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up