Erkekler Ne İster?

Manşet

saziye-ayas

Erkek Tarafı /Testosteron(E.T.T) Andrzej Saramonowicz isimli Polonyalı bir yazarın eserinden uyarlama olarak ülkemizde sahnelenmeye başlayalı 5 yıl oldu.
Tiyatroya gitmeyenler bile eserde rol alan ünlü isimler sayesinde oyundan haberdardı.

Ekranlarda da çokça konuşuldu şimdi ise tiyatroya gitme şansına erişemeyenler için 22 Kasımda vizyonda.

İlksen Başarır’ın yönetmenliğindeki film yedi erkeğin cinselliğe, kadına ve doğaya erkekçe bakışlarına odaklanırken bu bakışın trajikomik hallerini ortaya koyuyor. Bunu yaparken de kadınların erkeklerin dünyasındaki önemini ve erkek egemen dünyanın çarpıklıklarını gözler önüne seriyor.

İnternetteki tanıtım fragmanlarından da izleyebileceğiniz üzere, sansasyonel/event bir şekilde düğünde terk edilen bir adamın hikayesi etrafında şekillenen film, zaman ilerledikçe diğer karakterlerin de hayatına eğiliyor.

Tiyatro eseri özelliğinden fazla uzaklaşmayan film genel olarak düğün için tutulan cafe-bar benzeri bir yerde geçerken, kır düğününün yapıldığı yerde çekilen birkaç sahne dışında mekan değiştirmiyor.

Diyaloglarında da fazlaca betimleme cümle taşıyan film, bir tiyatro eserinden uyarlama olma özelliğini hissettiriyor. Tiyatroymuş tiyatro olarak kalsaymış demiyorum hatta tiyatro eserini filme çekme işi Türkiye’de de bir furyaya dönüşür de bir türlü göremediğim hep merak ettiğim Mağara Adamı ve Güzel Şeyler Bizim Tarafta tiyatro eserlerinin de filmi çekilir diye umut ediyorum.
Vurdulu kırdılı bir film olarak E.T.T gücün erkekler arasında yer değiştirmesi kadınların ise yüzünün bile görülmemesi göz önüne alınırsa feminist eleştirmenlerden çokça tepki çekeceği belli.

Fakat E.T.T, erkeklerin hayatını röntgenlememizi sağlaması bakımından ilginç.

Yine de salonda sadece kadınların filme güldüğünü düşünürsek önümüzde iki seçenek var.

Ya erkekler bu filmin kendilerini yansıttığını düşünmüyor ya da film komedi unsurları içermesine rağmen erkeklere kendi haklarında acı gerçekleri gösterdiği için filmden rahatsız oluyorlar.

Filmde sürekli küfredilmesi de insanı bazen sıkıyor.

Fakat açık hikayeler sadece anlatıldığı görüntü ile desteklenmediği için şükrediyorsunuz.

Sahneler çekilse çok daha fazla seyirci geleceği belli iken hem de.

O malum sahnelerin çekilmemesi sadece diyaloglarda geçmesi filmin derdinin hikaye anlatmak, bir şeyler söylemek, kendince “doğru” tahliller yapmak olduğunu gösteriyor.

Ama aynı zamanda da acaba bunlar gerçekten oldu mu yoksa abartıyorlar mı diye sormamıza neden oluyor.

Oyunculukların başarılı olduğunu söylemeye gerek bile duymuyorum içlerinde Onur Ünsal, Mert Fırat, Tuna Kırlı, Metin Coşkun gibi bazıları var ki adamlar hem komediyi hem dramayı çok iyi oynuyor arkadaş!
***
Erkek-tarafi-testosteron-257555“Erkekleri anlamak için, hamam böceğini takip edeceksin! Hamam böceği hızla bir istikamete doğru yol alırken, hiçbir engelle karşılaşmamasına rağmen aniden durur ve bambaşka bir yöne doğru doğru koçmaya başlarlar. Hamam böceğini çözdün mü erkekleri anladın demektir.”

Erkekler kadınlar ne ister diye soradursun.

Aslında erkekler kadınlardan daha karmaşık.

Öyle ki, güneş gibi apaçık görülseler de uzun süre bakınca kör oluruz sandığımızdan çok da kurcalamıyoruz.

Güldüklerinde güneş açıyor; kızdıklarında şimşek çakıyor ,yağmur yağıyor biliyoruz ama iş bunların neden olduğunu anlamaya gelince afallayıp kalıyoruz.

Ama erkekler gibi durmadan, bunlar ne ister diye sormuyoruz.

Çünkü biz kadınlar belki de östrojen hormonu sayesinde anlamadığımız halde sevebiliyoruz.

Aile ile birlike izlenmesi sakıncalı olabilir.
Filmin Notu;6.5

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up