Erkek egemen toplum, köpek egemen dövüş!

Manşet
abdulhamit-guler
İlk uzun metraj filmiyle büyük sükse yaptı. Avrupa’nın prestijli festivallerinden olan Venedik’te özel ödülü aldı. Türkiye’de de Altın Portakal’da özel ödüle uzandı. Çocuk oyuncusu Doğan İzci’nin başarılı performansıyla filmin etkisi arttı. Ve ‘Sivas’ vizyona girdi. Kaan Müjdeci, ilk uzun metraj filmiyle, çok az yönetmene nasip olacak heyecanlar yaşadı.
Filmin kopya sayısı beklediğimden fazla (44 kopya, 100 civarı salon). Müjdeci de basın gösteriminde dağıtımcıları eleştirmiş, filmin ne kadar salonda gösterileceğini bilemediğini söylemişti. Bu kadar salon kendisini de şaşırtmıştır sanırım. Sevindirici bir şey. Bir festival filmi -böylesine yoğun gişede- 100 civarı salon bulabiliyorsa ya çok şanslıdır ya da dağıtımcılar filmden ümitli…
Sivas
11 yaşındaki bir çocuğun, dövüştürülen bir köpeği sahiplenmesi ve kazandıkça yakınlaşması, yanı sıra yaşadıkları üzerinden toplumsal okuma var. Köpek dövüşü üzerinden erkek egemen toplum ve kadının durumu alt metinde irdeleniyor.
Başrol oyuncusu Doğan İzci, filmin en çok konuşulan unsuru. 11 yaşına rağmen boyundan büyük bir iş çıkaran Doğan hepimizin sevgilisi oldu.Filmin çok konuşulan bir diğer unsuru ise köpeklerin dövüş sahneleri. Kaan Müjdeci, dövüş sahnelerinin gerçek olmadığını söyledi. Alınan önlemlerle köpeklerin gerçek manada dövüşmelerinin önüne geçildiğini savundu. Görüntülere bakınca bunu anlamak çok zor. Müjdeci, dediği gibi yapabilmişse çok başarılı olmuş. Çünkü dövüş sahneleri fazlasıyla gerçekçi.Yönetmenin sinematografisi, ilk filmini perdeye çıkaran biri için hayli başarılı. Görüntü yönetmenleri Armin Dierolf ve Martin Hogsnes Solvang’ın çıkardığı iş de bunda etkili.Haddinden fazla küfür olması da filmin eleştirilen yanı. Müjdeci, “Benim memleketimde böyle, olmayan bir şey yapmadım” diyerek kendini savundu. Elbette bu savunmanın bir geçerliliği yok. “Olmayan şeyi koyma” ithamı, belgesel olmayan bir film için yapılmaz. Ancak sanat yapan birinin “olanı verdim” gibi bir savunma yapması ise en hafif ifadesiyle üzücü. Zira sanat, gerektiğinde göstermeden anlatabilmektir.

Sonuçta ‘Sivas’, festival sineması severler için kaçırılmaması gereken bir film. Ancak fazla küfürlü sahnelerle ilgili uyarımızı özellikle vurgulayalım.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up