Epik, Komik ve Olmamış

Genel Serkan Baştimar

teoman-çarşamba

 

Kadrosundaki ünlü isimleri ile ve Çin’in en yüksek bütçeli filmi diye lanse edilen Ejder Kılıcı (Dragon Blade) vizyonda.Görsellik, destansı bir hikaye ve eğlence vaat eden Ejder Kılıcı, bir grup askerin İpek Yolu’nda olası bir savaşı önleme çabasını anlatıyor.

dragonblade

 

Jackie Chan, Adrian Brody ve John Cusack‘ın başrolleri paylaştığı Ejder Kılıcı’nı, daha önce sıkça televizyonda filmlerini izlediğimiz Daniel Lee yönetiyor.

 

Fazlasıyla cilalanmış diyebileceğim bu film içinde Jackie Chan olması hasebiyle yalnızca aksiyon değil aynı zamanda komedi unsurlarını da barındırıyor. 61 yaşındaki oyuncu esprili yumruklar atmaya/yemeye devam ediyor.

 

Filmin verdiği mesaj oldukça net. Barış. Hani, şu günlerde oldukça ihtiyacını duyduğumuz kelime. Barış için gerekirse savaşan, ölüme giden bir avuç askerin çöller ortasındaki hikayesi bize, çöl bile olsa, huzur yoksa hiçbir şeyin anlamının olmadığını söylüyor.

dragon_blade_still

 

Ejder Kılıcı, fazlasıyla efekt teknolojisi kullanılan bir yapım. Filmin tamamı neredeyse yeşil perde önünde çekilmiş. Sürekli bir gün batımı fonunda acayip müthiş ölen ya da öldüren askerlerin ilkel duygularını izliyoruz. Üstelik 2 saatten fazla bir süre boyunca.

Hele bir de filmin her yerine sokuşturulan Roma marşı epey gına getirdi.

 

Emek çok, ama kalite pek az bu filmde. Daha düşük bütçeli ne güzel Çin filmleri izlemiştik oysa ki daha önce. Daniel Lee onlardan biraz ilham alsaydı belki daha güzel bir işe imza atardı. Sinema değil az buçuk televizyon filmi olmuş diyorum ve 5 üzerinden 2 yıldız vererek yazımı noktalıyorum.

 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up