Engelsiz Filmler Festivali’nin Engelsiz Yarışma Filmleri Açıklandı

Festivaller Günün Haberi

Normali Ararken teması ile çevrimiçi olarak düzenlenecek Engelsiz Filmler Festivali’nin “Engelsiz Yarışma” filmleri açıklandı.

Bu yıl 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşacak olan Engelsiz Filmler Festivali‘nin “Engelsiz Yarışma” filmleri belli oldu. Katıldıkları ulusal ve uluslararası festivallerde adlarından çokça söz ettirmeyi başarmış 5 yerli yapım, jürinin beğenisine sunulacak.

Jüri kadrosunda yapımcı Gökçe Işıl Tuna, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve sinema yazarı Kaan Karsan‘ın yer aldığı yarışma filmleri: 

  • Rûken Tekeş’in baraj suları altında kalmadan evvel Hasankeyf’e yaptığı 21 günlük saygı ziyaretini anlatan Aether.
  • Orçun Behram’ın prömiyerini 44. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren ve apartmanlarının çatısına dikilen anten nedeniyle hayatları cehenneme dönen bina sakinlerinin hikâyesi üzerinden bir Türkiye distopyası çizdiği filmi Bina.
  • Emin Alper’in dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan ve annelerinin vefatından sonra besleme olarak verilen farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, köylerine geri dönmeleri sonrası gelişen olayları konu edinen filmi Kız Kardeşler.
  • Kıvanç Sezer’in Adana ve Antalya’dan ödüllerle dönen; orta sınıf mensubu Onur ve Bahar çiftinin ev ve iş hayatları üzerinden günümüz beyaz yaka yaşantısını absürt mizahi bir bakış ile anlatan filmi Küçük Şeyler.
  • Deniz Tortum‘un Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde yarışan ve İstanbul’da bir eğitim hastanesinin canlı ve cansız sakinlerini, ameliyathaneden morga, yaşam ile diğer durumlar arasında, gerçek ve sanal arasında hareket edenleri izleyen belgeseli Maddenin Halleri yer alıyor.

Jürinin belirleyeceği En İyi FilmEn İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ile seyircilerin internet üzerinden verecekleri oylarla belirleyeceği Seyirci Özel Ödülü18 Ekim Pazar akşamı çevrimiçi olarak tüm Türkiye’den takip edilebilecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Engelsiz Yarışma seçkisinde bulunan filmler her sene olduğu gibi bu sene de; göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile izleyiciye sunulacak. Tüm film gösterimleri ise muvi.com üzerinden gerçekleştirilecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up