Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Engelsiz Filmler Festivali’ Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 25 Mayıs Pazar akşamı Opera Sahnesi’nde yapılan Ödül Töreni ile sona erdi.

Yayınlandı

tarihinde

Engelsiz-Film-Festivali-2014 (30)_800x533

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 25 Mayıs Pazar akşamı Opera Sahnesi’nde yapılan Ödül Töreni ile sona erdi.

Beş gün boyunca filmler, söyleşiler ve atölye çalışmaları ile dolu, zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Festival’de tüm filmler görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için ayrıntılı altyazı ve işaret dili ile gösterildi. Engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edindikleri kulaklıklarla filmleri takip ettiler. Seyirciler tarafından yoğun ilgiyle izlenen Festival’de engeli olmayan kimi seyirciler empati kurabilmek adına filmleri kulaklıkları olmadan seyretti.

Engelsiz Yarışma’da Beş Film Yarıştı

Geçen sene ilk kez gerçekleştirilen ve Türkiye’de ilk kez görme ve işitme engeli olan seyircilerin bir film yarışması takip etme şansı buldukları Engelsiz Yarışma’da Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi beş filmi Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri için yarıştı.

Gösterimleri Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan Engelsiz Yarışma kapsamında seyirciler, filmlerin yönetmen ve oyuncuları ile buluşarak onlara merak ettiklerini sordular, filmlerle ilgili görüşlerini paylaştılar ve filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirlediler.

Engelsiz Yarışma’da bu sene Alphan Eşeli’nin Eve Dönüş Sarıkamış 1915 (2013), Melik Saraçoglu ve Hakkı Kurtuluş’un Gözümün Nûru (2013), Ramin Matin’in Kusursuzlar (2013), Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) ve Reha Erdem’in Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013) adlı filmleri yer aldı.

Yönetmen, ressam, yazar Tayfun Pirselimoğlu, oyuncu Bennu Yıldırımlar ve oyuncu Selen Uçer’in yer aldığı Engelsiz Yarışma jürisi, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini belirledi.

Engelsiz Yarışma’da Söyleşiler de Engelsiz Gerçekleştirildi

Engelsiz Yarışma filmlerinin yönetmen ve oyuncuları, gösterimler sonrası, işaret dili çevirmeni eşliğinde yapılan söyleşilerde Festival takipçilerinin sorularını yanıtladı.

Festival boyunca Eve Dönüş Sarıkamış 1918’in oyuncusu Şevket Süha Tezel, Gözümün Nûru’nun yönetmeni Melik Saraçoglu, Şarkı Söyleyen Kadınlar’ın oyuncusu Deniz Hasgüler ve Kusursuzlar filminin yönetmeni Ramin Matin ile başrol oyuncusu İpek Türktan seyircilerin merak ettikleri soruları yanıtladılar. Filmlerini ilk kez sesli betimleme ve işaret dili çevirisiyle izleyen yönetmen ve oyuncular, göremeyen ya da işitemeyen sinemaseverlerin yaşadıkları sinema deneyimini paylaştılar.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Engelsiz Yarışma’da Melik Saraçoglu ve Hakkı Kurtuluş’un yönettikleri GÖZÜMÜN NÛRU En İyi Film ödülünün sahibi oldu. Jüri, Onur Ünlü’yü SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ filmiyle En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerine değer bulurken, izleyicilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi de SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ oldu.

Gözümün Nûru’nun yönetmeni Melik Saraçoğlu, ödülünü jüri üyeleri Bennu Yıdırımlar ve Selen Uçer’den alırken yaptığı konuşmada, Festival’in yarattığı farkındalığa vurgu yaptı.

Geceden üç ödülle dönen yönetmen Onur Ünlü ise Festival’in isminin bile kendisi için anlamlı olduğunu belirterek, filmi ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkür etti. Seyirci Özel Ödülü’nü almak üzere sahneye çıkan Eflatun Film yapımcılarından İsmail İçen de, filmin yapımcıları Funda Alp ve Orkun Ünlü adına tüm seyircilere teşekkürlerini iletti.

TV programcısı ve sinema yazarı Ceylan Özçelik’in sunuculuğunu üstlendiği Ödül Töreni’nde işaret dili çevirmeni Hayrettin Baydan törenin işaret dili çevirisi için Ceylan Özçelik’e eşlik etti; Çiğdem Yeşilırmak ise töreni sesli betimledi.

Ödül Töreni fotoğrafları için tıklayınız.

“Bir Arada Yaşamayı Öğrenmemiz Gerekiyor”

Törende konuşan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi Festival’in düzenlenmesinde emeği ve katkısı geçen tüm paydaşlara teşekkür etti. Engellilerin toplumsal hayatın her aşamasında ve her yerinde daha görünür olmalarını arzu ettiklerini belirten Çiftçi, bir arada yaşama kültürünü yerleştirmek hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ve Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nin bu anlamda büyük bir iş başardığını ifade etti.

“Tüm Festivaller Engelsiz Olana Kadar Yola Devam”

Festival danışmanı, Sesli Betimleme Derneği Başkanı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan törende yaptığı konuşmasında hedeflerinin tüm festival ve organizasyonların engelsiz hale geldiği güne kadar yollarına devam etmek olduğunu belirtti.

Gecenin bitiminde Hüseyin Aydın Gürsoy’un yönettiği 8 Ay adlı kısa film, sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile seyircilerin beğenisine sunuldu.

Herkes için Sinema

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde Halkbank ana sponsorluğunda Puruli Kültür Sanattarafından gerçekleştirilen Ankara Engelsiz Filmler Festivaligeçen sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilerin beğenisine sundu.

AnadoluJet ve Peugeot’nun ulaşım sponsoru olarak destek verdikleri Festival’de “Engelsiz Yarışma”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Dünyadan”, “Türkiye Sineması”, “Sinema Tarihinden”, “Uzun Lafın Kısası” ve “Çocuklar İçin” başlıkları altında toplam 29 film gösterildi.

Festival gösterimlerine Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ile Çağdaş Sanatlar Merkezi ev sahipliği yaptı.

Her yaştan sinemasevere sinema dolu bir hafta yaşatan Ankara Engelsiz Filmler Festivali gelecek sene tekrar buluşmak üzere seyircilerine veda etti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Jürisi Belli Oldu

Ana jüri belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

74. Cannes Film Festivali

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin ana jürisi belli oldu.

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin ana jürisi resimi olarak açıklandı. Jüri başkanlığını Spike Lee‘nin üstlendiği festivalin jüri koltuğuna sekiz isim oturacak. İlklerin yaşandığı bu senede beş kadın, jüri koltuğuna oturacak.

6 Temmuz‘da Leos Carax‘ın yeni filmi Annette ile açılışını yapacak festivalin jüri koltuğuna; Maggie Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Mati Diop, Jessica Hausner, Mylene Farmer, Tahar Rahim, Song Kang-ho ve Kleber Mendonça Filho oturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Gösterimleri “Maximum UNIQ Açıkhava”da Yapılacak

Festival biletleri 29 Haziran’da satışta!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali kapsamındaki Ulusal Yarışma 1–13 Temmuz tarihlerinde yapılacak; gösterimler Maximum UNIQ Açıkhava’da kurulan sinemada gerçekleştirilecek. Festival biletleri 29 Haziran Salı günü 10.30’dan itibaren passo.com.tr/tr üzerinden satışa açılacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma filmleri, 1–13 Temmuz tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor. Yarışmada yapımı 2020-2021 sezonunda tamamlanan 13 film yer alıyor. 34. kez Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilen Türkiye Sineması bölümü kapsamındaki Ulusal Yarışma filmlerinin gösterimleri, film ekiplerinin katılımıyla Maximum UNIQ Açıkhava’da yapılacak.

Ulusal Yarışma’da ödül kazanan filmler, festivalin 14 Temmuz Çarşamba akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. 40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2020-2021 sezonunda tamamlanan 13 film yarışacak.

Ulusal Yarışma Jürisi bu yıl yönetmen Tolga Karaçelik başkanlığında toplanıyor. Diğer jüri üyeleri oyuncu Ece Dizdar, sanat yönetmeni ve yapım tasarımcısı Naz Erayda Kurdoğlu, yapımcı Nadir Öperli ve yazar Şebnem İşigüzel. Ulusal Yarışma Jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.

En İyi Film’e 200.000 TL, Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına İKSV tarafından 50.000 TL verilecek. En İyi Yönetmen’e Anadolu Efes tarafından 50.000 TL verilecek. En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. Kaybettiğimiz Hasan Saltık anısına verilecek En İyi Özgün Müzik Ödülü, LU Records tarafından 5.000 TL, En İyi Senaryo Ödülü ise Alamet Holistic tarafından 10.000 TL para ödülü ile desteklenecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler