Engeller “Adım Adım” Aşılıyor

Türkiye

Engellilerin hayata tutunmasını konu edinen Adım Adım adlı filmde başrolleri, Haldun Dormen’in de aralarında bulunduğu usta tiyatro oyuncuları ile engelliler paylaşıyor.

İzmir’de çekilen filmin yönetmeni Sinan Uzun, engelliler üzerine program yapan eşi Pelin Uzun’un önerisiyle, engellilerin rol aldığı uzun metrajlı bir film çekmek için yola çıkmış.
Hayata tutunmak üzerine kurulu 3 ayrı hikayenin birleşiminden oluşan senaryo yönetmen Uzun’a ait. Filmdeki beş ana karakteri engelliler canlandırıyor ve bu sinema sektöründe türüne sık rastlanan bir durum değil.
adım adım 2
Tiyatro oyuncusu Haldun Dormen’i filmde kariyeri biten alkolik bir dansçı olarak izliyoruz.
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı mezunu görme engelli Ümran Sevinç’in, Sezen Aksu’ya ait Kaç Yıl Geçti Aradan şarkısını seslendirdiği filmde kardeşinin engelli olması nedeniyle projeye dahil olmak istediğini belirten tiyatro oyuncusu Gazi Şeker de yer alıyor.

Engelli oyuncular; görme engelli Ümran Sevinç, down sendromlu Can Ayan, bedensel engelli Bora Acar Zöngür, Mehmet Sefa Öztürk ve Can Fîliz’e filmde boyunca usta oyuncu Haldun Dormen başta olmak üzere Asuman Dabak, Zeynep Gülmez, Yüksel Ünal, Gazi Şeker ve Süreyya Kilimci eşlik ediyor.

 

İzmir Direnen Engelsiz Spor Kulübü işbirliği ile çekimleri gerçekleşen filmin tamamı İzmir’in Buca ilçesinde çekildi.

Eski bir balet olan Şevket’in hayatı, oğlunun görme engelli kızı Ayşen’ye bakmak zorunda kalmasıyla bir anda değişir. Şevket, yaşama müzik ile tutunan Ayşen’e adar kendisini.

Adım Adım, kariyerinin zirvesinde geçirdiği trafik kazası ile hayatı alt üst olan Gökhan ve engellini kabul edemeyen Can ile karşılaşan Şevket’in önyargılara karşı savaşını konu ediyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up