En İyi Denizaltı Filmleri

Keşfet Liste

Sessiz Ve Derinden Git (1958) Run Silent Run Deep

Batı Yakası Hikayesi’nin yönetmeni Robert Wise’nin yönettiği film, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan heyecan dolu bir öyküyü beyazperdeye taşıyor. Daha önce kumanda ettiği denizaltının batması üzerine yeni mürettebatına söz geçirmekte zorlanan kumandan Richardson özellikle Teğmen Jim Bledsoe’nun düşmanca tavırlarıyla karşı karşıya kalır. Burt Lancaster ve Clark Gable’nin birlikte oynadığı film, klostrofobik atmosferiyle etkileyici bir gerilim.

___

The Abyss

Işığın Bittiği Yer (1989) The Abyss

Soğuk Savaş dönemi sırasında bir Amerikan nükleer denizaltısı bilinmeyen bir düşmanın saldırısına uğrar ve deniz tabanına oturur. Amerikan donanması yakınlardaki bir petrol istasyonunun çalışanlarından olayın sebebini araştırmalarını ister ve onlara destek olarak bir özel tim ve yüksek teknolojiyle donatılmış bir araştırma denizaltısı gönderir. Elde ettikleri veriler ve tesbitleri sonucunda takım ‘kaza’nın sebebinin dünya dışı varlıkların saldırısı olabileceği yargısına varır, fakat araştırmalarında ilerleyebilmek için ‘Abyss’ adı verilen derin sualtı kanyonuna girmek zorundalardır.

____

Operasyon Pasifik

Operasyon Pasifik (1951) Operation Pacific

İkinci Dünya Savaşı sırasında Bir Amerikan denizaltıda geçen müthiş macera. John Wayne ile sinema tarihinin unutulmazlarından.

___

U-571

U-571 (2000)

Tarihler Nisan 1942: Hitler’in U-Botları Atlantikte müttefik gemilerini yok etmekte ve Amerika’nın doğu kıyılarına ilerlemektedir. U-Botların radyo frekansları kırılamadığı için S-33 mürettebatı özel bir göreve gönderilecektir. S-33 Mürettebatı Alman radyo şifreleyici aleti Enigma’yı ele geçirmekle tehlikeli bir bir maceraya atılırlar. Planları Alman kılığında bir Alman gemisine girip Enigma’yı çalmaktır; Fakat bu çetrefilli macera tehlikeli sularda daha da zor olacaktır.

___

Denizin Altında 20.000 Fersah

Denizin Altında 20.000 Fersah (1954) 20000 Leagues Under the Sea

1868 yılında birçok gemi okyanusta esrarengiz bir şekilde batırılmıştır. Bu saldırıların devasa bir deniz yaratığı tarafından yapıldığına dair söylentiler dolaşmaktadır. Olayın aslını araştırmak için gönderilen askeri gemi de aynı akibete uğrar ve gemide bulunan Profesör Pierre Arronax, yardımcısı Conseil ve denizci Ned Land bir denizaltı tarafından kurtarılırlar. Nautilus adlı bu ileri teknoloji ürünü aracın tuhaf kaptanı Nemo onları konuk eder ve misyonu hakkında bazı bilgiler verir.

Walt Disney stüdyolarının o tarihe kadarki en pahalı yapımı olan Denizin Altında 20.000 Fersah 5 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmişti. Ocak 1954 ila Haziran 1954 tarihleri arasında süren çekimler Jamaika, Bahama Adaları ve Kaliforniya’da gerçekleştirilmiştir.

____

Hayalet

Hayalet (2013) Phantom

Ed Harris gerçeklik algısını değiştiren nöbetler geçiren Soğuk Savaş döneminde bir Sovyet misil denizaltının kaptanını canlandırıyor. Karısından ve kızından ayrılmak zorunda kalan kaptan gizli bir göreve katılır. Bu görev üzerindeyken dolandırıcı bir KGB grubu geminin nükleer füzenin kontrolünü ele geçirir.

İnsanlığın kaderi kaptanın ellerindedir. Bu görev için özellikle seçildiğini fark eder ama başaramayacağını düşünmektedir. Phantom imkansız seçimlerle karşı karşıya kalan sıra dışı adamların hikayesini anlatan bir filmdir.

___

Savaş Gemisi: Hedef Dünya

Savaş Gemisi: Hedef Dünya (2012) Battleship

Klasik ‘amiral battı’ oyununun uyarlaması olan aksiyon-macera türündeki ”Battleship” filminin yönetmenliğini Peter Berg yaptı.

Film, denizde, karada ve havada süper güçlere karşı girilen bir hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Filmde, donanma subayı teğmen Alex Hopper rolünde Taylor Kitsch seyirci karşısına çıkarken, fizyoterapist ve Hopper’ın nişanlısı Sam Shane rolünde Brooklyn Decker, Hopper’ın silah arkadaşı deniz astsubayı Raikes rolünde ise şarkıcı Rihanna yer alıyor.

____

Tehlikeli Saatler (2002) K-19: The Widowmaker

Gerçek bir olayı konu alan film, Rusya’nın ilk nükleer denizaltısı olan K-19’un, 1961’de Kuzey Atlantik’teki ilk yolculuğunda reaktöründe oluşan arıza sonucu yaşananları dramatik bir dille işliyor.Korkunç bir felaket oluşmasını engellemek için mürettebat, tecrübeli kaptanlarının yönetimiyle hayatlarını feda etmek pahasına olası bir nükleer savaşı engellemeye çalışırlar.Aksiyon ve gerilimi bir arada başarılı kullanan kadın yönetmen Kathryn Bigelow tarafından beyazperdeye aktarılan filmin ağır topları ise Harrison Ford ve Liam Neeson…

____

Kızıl Ekim

Kızıl Ekim (1990) The Hunt for Red October

Rus Kaptan Marko Ramius, Amerika’ya iltica etmeye karar verir ve gemideki KGB subayını öldürerek Amerika’ya yönelir.Onu durdurmak isteyen Ruslar, Amerika’ya kaptanın kontrolden çıktığını ve füzelerini ateşlemeyi planladığını söylerler. Bunun üzerine CIA ajanı Jack Ryan, geminin kontrolünü ele geçirmek ve kaptana eşlik etmek için denizaltıya biner.

___

Das Boot

Denizaltı (1981) Das Boot

1979 yılında çekilen ve 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında U 96 adlı Alman U-boot mürettebatın konu alan film propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Peterson yönetmenliğinde Almanca çekilen film yaklaşık 6 saattir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir. 1980’deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Peterson’u ayakta alkışlamıştır. Das Boot, diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır.

___

Kara Deniz

Bunları da kaçırmayın:

Sahilde (1959) On the Beach

Denizde İsyan (1995) Crimson Tide

The Enemy Below (1957)

Diptekiler (2002) Below

Enigma (2001)

Denizde isyan (1954) The Caine Mutiny

Destination Tokyo (1943)

Voyage to the Bottom of the Sea (1961)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up