En İyi 10 Game of Thrones Bölümü

Liste Manşet

Yeniden yükselen krallık: Game of Thrones 24 Nisan Pazar günü, 6.sezonuyla HBO’ya dönüyor. Yeni yılla birlikte 2016 bölümlerinden bir ya da daha fazlasının bu listenin sonunda yer alması mümkün; ancak burada şimdilik IMDb kullanıcıları tarafından oylanmış 10 başlık var, bugünlerde oyunu neden onların kazandıklarına dair spekülasyonlarımızla birlikte.

(Lütfen dikkatli olun: bu makale 1-5 sezonlarından spoiler içerir.) – Gina Carbone

Asude Yağmur Durgun’un çevirisiyle…

1

 1. “Duvardaki Bekçiler” – Reyting 9.4

Her sezonda 10 bölüm var ve dizinin fanları sondan bir önceki bölümden çok şey bekliyorlar. 9.bölüm büyük ve önemli olmak adına popüler oldu ve dördüncü sezonun 9.bölümü de istisna değildi. Spoiler olmadan dikkat çekici şeyleri açıklamak zor ama bu saatte savaşın zıt taraflarında olan Jon Snow ve Ygritte ile Knight’ın bekçisi ve vahşi canlılar arasındaki savaşı takip ettik. Bütün zirve bölümlerin en iki kilit noktası hem duygu hem de hareketle dolu olmasıdır.

2

 1. “Baelor”– Reyting 9.5

9.bölüm hakkında ne dediğimizi hatırlayın. Bu ilk sezonda trendi başlatan ve düşünülemez bir şov olara “Game of Thrones”u haritaya koyan bölüm. İsmini kutsal Baelor heykelinden alan Baelor, komplonun en önemli kilit noktasının olduğu yer, en üst düzey oyun değiştiriciydi. Bu programda “kimse güvende değil,” derken bunu kastediyorlar.

3

 1. “Ve şimdi onun nöbeti sona erdi.”– Reyting 9.5

  3.Sezon 4.Bölüm kolayca “Dracarys” olarak adlandırılabilirdi. Yalnızca bir değil, bir çok çarpıcı sahnenin olduğu bölümlerden biridir. Bölümün gerçek adıysa duvarın kuzeyindeki Craster’ın önemli ayaklanma sahnesinden geliyor. Ama bu saat içerisinde devam eden çok şey vardı ve en fazla hatırlanmaya değer anlardan biri de Astapor’da Daenerys Targaryen’in orduyu ele geçirmek için son hamleyi yapıp kamçıyı atmasıydı. Ona boşuna “Ejderhaların Anası” demiyorlar.

4

 1. “Çocuk”– Reyting 9.6

Sezon finali şok üstüne şoktu, sürpriz duygular ve çeşitli çekişmelerle 5.sezon’a kadar erteledi. Dany’nin iki ejderhasıyla yürek burkan bir sahnesi vardı, Tazı en dokunaklı sahnesine sahipti, Jon 9.bölümdeki katliamı sürdürdü, peki Tyrion Lannister? Tyrion bu bölümün sahibiydi, hayatının idaresini eline alıyor ve onu (ve Varys’i) olağanüstü yeni bir yola koyuyor. “Çocuk”un tüm sezonların en yüksek reytingini alması sürpriz değildi.

5

 1. “Blackwater”– Reyting 9.6

“Blackwater” hala dizinin en güçlü bölümlerinden biri kabul edilir. Bu yüzden onu “yalnızca” 6 numarada görmek biraz şaşırtıcı olabilir. 2.sezonun 9.bölümüydü ve bu sondan bir önceki bölümü “büyük” bir bölüm olarak yukarıya taşıdı. GoT’ın her zaman aynı anda idare ettiği birden çok hikayesi var ama belli bir hikayeyi merkeze alarak öne çıkardığı zaman, “Blackwater” tamamen Tyrion Lannister’ın yönettiği şehir savunması ve Stannis Baratheon’un Kralın ülkesine saldırısıyla ilgili oldu. Hareket dehşet vericiydi ama bize görkemli senaryonun bütün çatışan yanlarını ve izleyici için taraf seçmenin hiç kolay olmadığını gösterdi.

6

 1. “Dağ ve Engerek” – Reyting 9.7

Bu program izleyicilerin beklentilerini alt üst etmeyi seviyor, sağa gitmesini beklediğimizde sola gönderiyor ve işte 4.sezon 8.bölümde yine bu üzücü ve can sıkıcı şey oldu. Pek çok hikaye bu bölümde sona erdi ama bölümde olanların gücünden dolayı -özellikle kralın ülkesinde- yine de en yüksek oyların olduğu bölümlerden biri. Sadece adalet beklediğimiz zaman, GoT bize bunun için yanlış yere geldiğimizi hatırlatıyor.

7

 1. “Tanrıların ve İnsanların Kanunları” – Reyting 9.7

Dostum, siz gerçekten 4.sezonu çok sevdiniz. Bir bölüm de burada, 6.bölüm kralın ülkesindeki yüzyılın davası üzerine odaklanıyor. Tyrion Lannister, alıntı için hep iyi, bu haftaki alıntılar ise harikaydı. Onun öfkesi bizim öfkemiz oldu. Peter Dinklage’in çelişkili kahramanın bu bölümde tek hikayesi olmamasına rağmen izleyenlerin neden ona oy verdiğiyle ilgili soru yok.

8

 1. “Aslan ve Gül” – Reyting 9.7

Ve işte geldik, yüksek reytingli 4.sezonun en yüksek oyu alan bölümü. 2.bölüm muhtemelen yüzünüzde devasa bir sırıtış bırakmıştır ve birçok izleyicinin yüzü yayından sonraki kutlama partisindeki twitter’a döndü. GoT bize yalnızca nadiren adalet verir. Ama, ah, Joffrey’in hak ettiği mor düğünü alması nasıl da tatmin ediciydi. Krala bir tost!

9

 1. “Castamere Yağmurları” – Reyting 9.9

Önceki bölümün çok tatmin edici olmasının nedeni bu bölümün çok üzücü olmasıydı. 3.sezonun 9.bölümü -aynı ilk sezonun 9.bölümü gibi- dizi için belirleyici bir nokta oldu. Kitabı okuyanlar tarafından beklenen ve korkulan kızıl düğün ise adaleti gösterisi yaptı. Adalet tam olarak yerini bulmuş olmasa bile hissetmemiz gereken her şeyi hissettik ve biz hala bunu aşamadık. Bu bölüm her zaman zirve bölümlerden biri olacak, bir numara zamanla değişse bile.

10

 1. “Hardhome” – Reyting 9.9

Alay konusu olan binlerce “Bana gel, Crow” memlerini başlatan Jon Snow yüzü izleyicileri nefessiz bırakan bu zirve bölümün sonundaydı. Bu top10’da yer alan tek 5.sezon bölümü ve kullanıcıların oylarıyla önceki bölümden daha yüksek oy alarak birinci sıraya yerleşti. Bu demek oluyor ki daha çok insan bunu IMDb’den değerlendirmeye dikkat etki çünkü çok sevdiler.

Bu sefer, bize bir devasa sinemasal mücadele veren 8.bölümdü -9 değil. Ama bu saatin çarpıcı tek kısmı değildi, ayrıca GoT’ın ağırsıkletleri Tyrion ve Dany arasındaki ilk belirgin konuşmaydı ve Arya, Sansa, Theon, ve Cersei için hikayeler de içeriyordu. Bu yüzden, neden o kadar da hafif olan bu bölüm yarışmada diğerlerini kenara itti? Bu belki de en çok kitap okurlarını şaşırttı, kaynak malzemesinde en iyi şekilde açıklamak, maksimum için ortamı kullanmak. Sadece harikaydı.

Çeviri: Asude Yağmur Durgun

imdb-banner

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up