En çok Ertem Eğilmez’i seviyoruz

Manşet Türkiye

Sinema dergisinin özel sayısı bugün okuyucuyla buluşuyor. En İyi 100 Türk Filmi listesinde en çok filmi bulunan yönetmenler sırasıyla Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz ve Yavuz Turgul

Türk seyircisi en çok Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz ve Yavuz Turgul’un yönettiği filmleri seviyor. 17 yıldır yayın hayatını sürdüren Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde çıkan Sinema dergisinin seyircinin oylarıyla belirlediği tüm zamanların En İyi 100 Türk Filmi listesi, bugün yayımlanan Sinema Özel sayısında açıklandı. 100’lük listede yedi filmiyle (Namuslu, Mavi Boncuk, Gülen Gözler, Arabesk, Canım Kardeşim, Süt Kardeşler ve Hababam Sınıfı) en çok Ertem Eğilmez’in yönettiği yapımlar var. Eğilmez’in ardından listede en çok filmi bulunan yönetmen ise Atıf Yılmaz. Listede Yılmaz’ın yönettiği altı film (Adı Vasfiye, Ah Güzel İstanbul, Ah Belinda, Şekerpare, Kibar Feyzo ve Selvi Boylum Al Yazmalım) yer alıyor. Listede en çok filmi bulunan üçüncü yönetmen ise beş filmiyle Yavuz Turgul. En İyi 100 Türk Filmi listesinde birinci sırada yer alan Eşkıya’nın yönetmeninin listede yer alan diğer dört filmi Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Gönül Yarası, Av Mevsimi, Muhsin Bey. Listede dörder filmi olan yönetmenler ise Metin Erksan, Reha Erden ve Nuri Bilge Ceylan. 100’lük liste bir anlamda Türk sinemasının bir özeti niteliğinde. Nuri Bilge Ceylan, Semih Kaplanoğlu, Reha Erdem, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz ve Çağan Irmak gibi son yıllarda sinemamıza ‘derinlik’ getiren yönetmenlerin filmleri de Cem Yılmaz, Ömer Faruk Sorak, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar, Mahsun Kırmızıgül gibi popüler filmler yapan sinemacıların da filmleri listede yer alıyor. Tabii ustalaların klasikleşmiş yapıtları da seyircinin listesinde kendine yer buluyor. Lütfi Akad’ın Gelin ve Vesikalı Yarim, Halif Refiğ’in Gurbet Kuşları ve Teyzem, Yılmaz Güney’in Arkadaş ve Umut, Zeki Ökten’in Düttürü Dünya, Kapıcılar Kralı ve Sürü, Erden Kıral’ın Bereketli Topraklar Üzerinde, Şerif Gören’in Yol, Tunç Başaran’ın Uçutmayı Vurmasınlar, Ömer Kavur’un Anayurt Oteli ve Kartal Tibet’in Tosun Paşa filmleri, listedeki usta yönetmenlerin yapıtları.

5 BİN SEYİRCİ OY VERDİ
Listede İki Dil Bir Bavul, Çoğunluk, Sonbahar, Kaybedenler Kulübü gibi yakın tarihli filmlere de Turist Ömer, Çiçek Abbas, Otobüs, Zübük, gibi yıllar önce çekilen filmlere de rastlamak mümkün. 5 bin seyircinin oylarıyla belirlenen liste, sinemamıza tekrar bakmak için bir fırsat sunarken, seyircinin eğiliminin ne yönde olduğunu dair de fikir veriyor. Liste iyi incelendiğinde seyirci algısında sanıldığı gibi ‘sanat filmi’, ‘popüler film’ ayrımı olmadığı görülüyor. İyi filmler sinema seyircisi hafızasında yer ediyor ve seyirciler de iyi filmleri her fırsatta takdir etmeyi biliyor.

SİNEMACILAR DA KONUK OLDU
Sinema özel sayısında Tüm Zamanların En İyi 100 Türk Filmi listesinde yer alan yapımlar tek tek tanıtıldığı gibi, sinemacılarla yapılmış özel söyleşiler de yer alıyor. Şener Şen, Kadir İnanır, Tarık Akan, Hilya Koçyiğit, Hale Soygazi, Cüneyt Arkın, Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Hülya Avşar, Serdar Akar, Tunç Başarır, Çağan Irmak, Melisa Sözen, Ömer Vargı, Taylan Biraderler, Selen Uçer, gibi sinemacılar söyleşilerde en çok sevdiği Türk filmini açıklıyor. Sinemacıların gözde filmleri ise Umut, Sevmek Zamanı, Züğür Ağa, Susuz Yaz, Muhsin Bey.

SİNEMA YAZARLARI, ‘SEVMEK ZAMANI’ DEDİ
Bu özel sayıda seyircinin tercihlerinin yanı sıra sinema yazarlarının seçimleri de yer alıyor. 42 yazarın katıldığı sinema yazarlarının En İyi 10 Türk Filmi listesinde birinci sırada usta yönetmen Metin Erksan’ın başyapıtlarından Sevmek Zamanı yer alıyor. Liste sırasıyla şöyle: Sevmek Zamanı, Yol, Umut, Anayurt Oteli, Vesikalı Yarim, Selvi Boylum Al Yazmalım, Muhsin Bey, Gelin, Uzak, Kader. Seyirciler ile sinema yazarlarının En İyi 10 Türk Filmi listesi karşılaştırıldığında üç ortak film bulunuyor: Yol, Selvi Boylum Al Yazmalım, Muhsin Bey.

sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up