En Büyük Numaraları ile ‘Sihirbaz’ Filmleri

Liste

Yüz

The Magician (Ingmar Bergman, 1958)

Mesele gösteri dünyası olur da Bergman ger kalır mı. Tiyatrodan sonra şimdi de bir sihirbazın hikayesi ile karşı karşıyayız. Film 19’uncu yüzyılın başlarında geçiyor. Mekanımız tabii ki İsveç.  Taşrayı dolaşan küçük bir tiyatro grubu, Stockholm’un giriş kapılarından birinde resmi görevliler tarafından alıkonulur. Amaçları Dr. Vogler adlı sihirbazın gösterilerini sergileyen grubun foyasını ortaya çıkarmaktır. Görevliler dilsiz olduğu söylenen Dr. Vogler’den özel bir gösteri isterler. Böylelikle yaptıklarının toplum sağlığına zararlı olup olmadığını denetleyeceklerdir.

____

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Alfonso Cuaron, 2004)

Harry ki, büyücülük okuluna giden en yetim, en gariban çocuktur. Sihiri öğrenirken hayatı da öğrenir. Listede olmazsa olmazdı, biz de Azkaban Tutsağı’nı ekleyelim dedik. Devam filminde, Kötü Marge hala gece havada süzülmeye başladığında, Harry Hogwarts’daki 3. yılında neler olacağını düşünmeye başlar. “Hızır Otobüs”le yaptığı yorucu yolculuk onu Diagon Yolu’na getirir ve burada hapishane kaçkını Sirius Black’in kendisi için geldiğini öğrenir. Böylece yeni okul dönemi başlar. Hogwarts’ta Harry ve arkadaşları bir Hipogrif’e yaklaşmanın hassas sanatını, şekil değiştiren böcürtleri, hatta zamanda nasıl geriye gidileceğini ve patronus büyüsünü öğrenirler.
Lanete hizmet eden bir kişi kale duvarlarının içinde gizlenirken, ruh emiciler okulun üzerinde dolaşıp Harry’yi tehdit etmektedir ve Harry tüm bunlara karşı koymak zorunda kalır. Alfonso Cuarón’un yönettiği film ve J.K Rowling’in 3.kitabından uyarlanmıştır.

_____

The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad (Michael Powell, Ludwig Berger and Tim Whelan, 1940)

Ortadoğu’yu bir masal gibi anlatan bu film, hem hırsızların hem büyücülerin dünyasına götürür bizi. Masalsı filmde, Prens Ahmed, Bağdat’ın meşru kralıdır, ancak kör edilmiş ve dilenciliğe kadar düşmüştür. Büyük Vezir Cafer’in esiri olarak hapishanede Abu ile tanışır, ki Bağdad’ın en meşhur hırsızıdır Abu. Bu ikili birlikte Cafer’in hapishanesinden kaçarlar ve bir dizi ilginç maceraya atılırlar. Maceralarının arasında şişedeki cinden, uçan mekanik bir halıya, her şeyi gören büyülü bir mücevherden güzel bir prensese pek çok şeyle karşılaşmak da var… Pek çok filme ve animasyona ilham veren meşhur kült film.

_______

The Illusionist

The Illusionist (Sylvain Chomet, 2010)

Edwart Norton’u bir kez daha sevmemize neden olan film, ekmeğini sihirbazlıkla kazanan ve pek de dürüst olmayan bir adamın öyküsünü anlatır bize. Sonunda ağzımız açık kalacak yapımın konusu şöyledir. Marangoz bir ailenin oğlu olan Eisenheim, aristokrat bir ailenin kızı Sophia’ya aşık olur; ancak sosyal konumları nedeniyle ilişkilerinin yasaklanması sonucu Avusturya’yı terk ederek dünyayı keşfe çıkar. Eisenheim15 yıl sonra ünlü bir illüzyonist olarak isim yapmıştır; ülkesine döndüğünde eski sevgilisi Sophie Avusturya-Macaristan veliaht prensi Leopold ile nişanlanmak üzeredir.

______

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings Trilogy (Peter Jackson, 2001-2003)

Peter Jackson’un bu uzun üçlemesi büyücüler, acayip yaratıklar ve gizemli olaylarla doludur. Canımız ciğerimiz, iki gözümüz Gandalf ve art niyetli Saruman iki büyücü olarak üçleme boyunca iyilik ve kötülüğün savaşını verir, durur.

_____

Prestij

The Prestige (Christopher Nolan, 2006)

Gerçekten bakıyor musun, diye soru soran bir film ile karşı karşıyayız. İki sihirbaz ya da illüzyonist diyelim birbirlerinin numaralarını öğrenmek için ölümcül bir mücadele verir. Bize de bu keyifli rekabeti izlemek düşer.

_______

Ruhların Kaçışı

Spirited Away (Hayao Miyazaki, 2001)

Chihiro, hoşuna gitmeyen durumlardan sesli bir şekilde şikayet etmekten çekinmeyen, biraz huysuz, az biraz da sabırsız, hırçın bir kızdır. Henüz 10 yaşında olan küçük kız, babasının iş değiştirmesiyle verilen taşınma kararına itaat etmek zorunda olduğunu bilse de her fırsatta anne ve babasını vazgeçirmeye çalışmaktan da geri durmaz. Yeni evlerine ulaşmak için uzun yolar kateden üçlü, önlerine çıkan tuhaf bir cisimle yolculuklarına ara verirler ve etrafın güzelliğine kapılarak ilerlemeye başlarlar. Karanlık ve ürkütücü bir mağaradan geçen Chihiro ve ailesi, geçidin sonunda cennet gibi güzel bir manzarayla karşılaşırlar. Chihiro’nun korkmasına rağmen daha da ilerleyen aile üyeleri, kasabaya benzeyen bir yere girerler ve etraftaki tuhaf evleri, dükkanları incelemeye başlarlar.

Gördükleri ilk restorana giren anne ve baba, restoranda tek bir insanın bile olmayışına aldırmaksızın karınlarını doyururlar. Chihiro’nun inatla yemeyi reddettiği yemekler, anne ve babasını birer domuza dönüştürmeden küçük kız, ürkünç ve gizemli kasabayı gezmeye karar verir.

Ancak, çok geçmeden kasabanın gerçek yüzü Chihiro’ya görünür ve genç kız, birer domuza dönüşen anne ve babasından ayrı bu korkunç yerde mahsur kalır. Ruhlarla dolu bu hayalet kasabada akla gelmedik tehlikelerle yüz yüze gelecek olan genç kızın önce ismini, sonra geçmişini çekip almaya çalışacak olan bu tuhaf varlıklar, dünyanın yegane nimetinden, ‘sevgi’ kavramından uzak durmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

_______

The Wizard of Oz

The Wizard of Oz (Victor Fleming, 1939)

Geçtiğimiz yüzyılın en özgün eserlerinden biri olan Oz Büyücüsü, uzun bir yolculuğa çıkan bir arkadaş grubunun istediklerini elde etmek için büyücünün yanına gitmelerini anlatır. Bir kalp, diğeri akıl isteyecektir mesela. Adı da büyülü olan bu filmi listeye koymamak olmazdı.

_____

Krallar Savaşıyor

Excalibur (John Boorman, 1981)

O meşhur kılıç Excalibur ve Büyücü Merlin’in bir arada olduğu film, efsanenin öyküsünü anlatan en efsane filmdir.

_____

Houdini

Houdini (George Marshall, 1953)

Harold Kellock’un kitabından uyarlanan ve 1890’lı yıllarda geçen film, daha sonra iki yıllığına evlenecek olan Curtis ile Leigh’yi sinemada ilk kez bir araya getiyor. Efsane sihirbaz Houdini’nin yaşamını romantizm sosuyla perdeye taşıyan filmde, ilginizi çekecek sihirbazlık numaraları da yer alıyor.

______

Yıldız Tozu

Stardust (Matthew Vaughn, 2007)

“Stardust”ta sevdiği kadının kalbini kazanabilmek için Yvaine adlı yıldızı sönmek üzere olan bir oyuncuya yeniden hayat vermeye söz veren Tristian’ın öyküsü anlatılır. Tristian ile Yvaine beraber çıktıkları macerada Kaptan Shakespeare adlı bir korsan ve şeytani ruhlu bir cadıyla yüz yüze gelmek zorunda kalacaklardır.

______

Hauru no ugoku shiro

Howl’s Moving Castle (Hayao Miyazaki, 2004)

2006 en iyi çizgi film oscar adayı olan bu filmde kendi halinde olan 18 yaşındaki Sofie, kötülükler cadısı tarafından 90 yaşında yaşlı bir kadına dönüşür ve bütün hayatı değişir. Kimse tarafından tanınmayan Sofie evini terkeder, ve yolculuğu onu sürekli yer değiştiren, içinde Howl isimli bir büyücünün yaşadığı bir şatoya getirir. Sofie nin üzerindeki lanet ancak bu şatoda çözülebilecektir.

___

Sihirbaz

The Illusionist (Neil Burger, 2006)

İllüzyonist, nesli tükenmekte olan bir sahne eğlendiricisi. Yükselmekte olan bir rock yıldızı grubu tarafından sahnesi ele geçirilir ve bahçe – kafe partilerine eskisi gibi gösteri için davet de alamayınca başka ülkelere gitmeye karar verir. İskoçya kıyısında bir kasaba barında şovunu sergilerken karşılaştığı Alice adlı masum genç kız, onun yaşamını sonsuza dek değişecektir.

_____

Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China (John Carpenter, 1986)

Kamyon şoförü olan Jack, Çin Mahallesi’ndeki bir çetenin elinden arkadaşının sevgilisini kurtarmak için maceranın içine atılır. Burton ve arkadaşının bilmediği şey iser: Lo Pan isimli 2000 yıllık bir Çinli hayaletin de, kurtarmak istediği kızla ilgili özel planlarının olmasıdır.

Genç ve güzel avukat Gracie dae, şans eseri iki arkadaşın macerasına katılır ve kurtarma girişimi sırasında Lo Pan’a esir düşer. Yazgısında Lo Pan’ı yoketmenin ağır sorumluluğunu taşıyan bir tur otobüsü şoförü ve bir kaç düzine uzakdoğulu dövüşçünün de katılımı ile, küçük macera girişimi unutulmaz bir şölene dönüşür!

______

The Witches

The Witches (Nicolas Roeg, 1990)

Roald Dahl’ın aynı isimli kitabından uyarlanmış bu filmde, fareye çevrilen bir çocuğun cadılarla mücadelesini izliyoruz.

___

Hokkabaz

Hokkabaz (Ali Taner Baltacı -Cem Yılmaz, 2006)

Çocukluğundan beri sihirli şeylere ilgili duymuş olan İskender, ısrarla kendisinin bir sihirbaz olduğunu iddia etse de, yakın arkadaşı Maradona haricinde hiç kimse bunu kabul etmez ve küçümseyerek onun bir hokkabaz olduğunu söylerler. İskender’in babası Sait de, oğlunu hiçbir zaman takdir etmemiştir, çünkü o da oğlunun yaptığı işten gurur duymamaktadır.
Mecburi nedenlerden ötürü, İstanbul’dan kaçarcasına turneye çıkmak zorunda kalan ikili, yanlarına Sait’i de almak zorunda kalırlar. Baba ve oğul, bu turne sayesinde biraz olsun yakınlaşsa da, yaşanacak birbirinden ilginç olaylar, herşeyin farklı bir seyirde gitmesine neden olacaktır.

______

Sihirbazlar Çetesi

Sihirbazlar Çetesi (Louis Leterrier, 2013)

Gizemli bir illüzyonist olan Atlas, dünyanın en iyi 4 sihirbazını bir araya toplayarak Mahşerin Dört Atlısı isimli bir ekip kurar. Dört illüzyonist akla sığmayacak gösteriler yapmaktadır. Gösteri sırasında izleyicilerden birini seçerek dünyanın bir başka ucundaki bankayı soymasını sağlarlar. Elde ettikleri paraları izleyicilerinin hesaplarına yatırırlar. Çok geçmeden FBI ekibin peşine düşer. Ekibi yakalaması için hırslı bir FBI ajanı olan Dylan görevlendirilir. Ekibin yeni soygunlar yapmaması için Dylan zekasını kullanmak zorundadır.

______

The Magician (Rex Ingram, 1926)

Margaret Dauncey (Alice Terry) genç bir kızdır. Heykeltraş atölyesinde çalışırken kaza geçirir, belinden sakatlanır. Hastaneye kaldırılır.

Büyücü Oliver Haddo (Paul Wegener) ise yapay bir yaşam yaratabilmek için bir bakirenin kalbinden akacak kana ihtiyaç olduğuna inanır. Doğru kızı bulabilmesi için yardımcısı cüceyi (Henry Wilson) bu işle görevlendirir. Cüce Margaret Dauncey’i bulmuştur.

Genç bir cerrah olan Arthur Burdon (Iván Petrovich) riskli bir ameliyat yaparak genç kızı sakat kalmaktan kurtarmıştır. Genç kız, doktora aşık olmuştur. Kalbi doktordadır. Ancak büyücünün etkisinden kendini kurtaramamaktadır. Büyücü, genç kızı, cehenneme gönderip geri çağırır. Margaret Dauncey, yarı keçi yarı insan olan orman tanrısının (Faun) öpmesiyle uyanır.

Büyücü Haddo bu gibi oyunlarla ve hipnotizma ile genç kızı kandırır ve evlenmeye ikna eder. Büyücü, yapay yaşamı yaratabilmek için gerekli kanı almak için harekete geçer. Ancak cerrah Burdon olayın peşini bırakmaz.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up