En ‘Baba’ 10 Film (2)

Genel Liste

Mrs. Doubtfire

Müthiş Dadı (1993) Mrs. Doubtfire

Evladına yakın olmak için kadın kılığına, girmiş bir baba ile karşı karşıyayız. Robin Williams, boşandığı için çocuklarından ayrı kalan bir adamın trajikomik hikayesi sizleri hem eğlendirecek hem de zaman zaman duygusal durumlara sokacak.

____

Kayıp Balık Nemo 3D

Kayıp Balık Nemo (2003)

Her ne kadar filmin adı Nemo ile anılsa da bütün hikaye evladını kaybetmiş bir babanın üzerinden yürür. Palyaço balığı, okyanusun derinliklerini aşıp Sydney’e oğlunu bulmaya çalışır. Atlattığı badireler, tanıdığı insanlar ve yaşananlar onu gitgide olgunlaştırır.

____

Zor Baba

Zor Baba (2000) Meet the Parents

Üç serilik bir komediye dönüşen filmde Rober DeNiro’yu kıl bir baba olarak resmeder yönetmen. Çünkü baktığımız yer damadın tarafındadır. Aslında DeNiro’nun tek istediği kızının düzgün bir adamla evlenmesidir. Klasik kayınpeder rolünü CIA ajanlığı ile süsleyen DeNiro’nun karakteri babadır, candır.

_____

Lorenzo's Oil

Lorenzo’nun Yağı (1992) Lorenzo’s Oil

Hasta oğlu için derman arayan ve bulduğu tedavi yöntemi ile ADL hastalığına yakalanan çocuklara umut olan bir babanın hikayesi.  Gerçek hayattan öyküsünü alan filmde 1 yıl yaşayacağı tahmin edilen Lorenzo, babasının tedavisi sayesinde 2008 Mayıs ayına kadar yaşadı ve 30 yaşında hayatını kaybetti.

___

The Kid

Yumurcak (1921) The Kid

Baba olmak için illa kan bağı gerekmez. Sinema tarihinin en eski baba oğul filmlerinden olan Yumurcak’ta, sokakta bulduğu bebeği elinden geldiğince büyütmeye çalışan, onunla arkadaş ve baba olan bir karakterle karşılaşırız.

_____

The Road (2009)

Kıyamet zamanlarında, etrafı yamyamlarla dolu bir baba oğul hikayesi. Oğluna hayatta kalmayı, hayatın kurallarını öğreten bir baba ile karşı karşıyayız. İkili tüm zorluklara karşın okyanus kıyısına giderken aralarındaki ilişki de güçlenir. Baba tecrübesini artırır, oğul babasını ve kendini tanır.

____

Senden Bana Kalan

Senden Bana Kalan (2011)  The Descendants

Karısı öldükten sonra iki yetişkin çocukla baş başa kalan ve varını yoğunu satıp Havai’ye taşınan bir babanın öyküsü. Anne ölünce babalık da zorlaşır, başarılı olunabilirse yuvanın temelleri daha da sağlamlaşır.

_____

Bülbülü Öldürmek (1962) To Kill a Mockingbird

Pulitzer ödüllü roman uyarlaması olan filmde iki şey işlenir. Irkçılığın verdiği önyargı ve örnek bir baba. Herkesin doğrusunun aslında gerçek doğru olmadığını evlatlarına öğretmeye çalışan Atticus Finch sinemadaki ‘en baba’ karakterlerden biridir.

____

Legends of the Fall

İhtiras Rüzgarları (1994) Legends of the Fall

Karşımızda otoriter bir baba figürü var. Üstelik soğuk yüzlü ve karizmatik Anthony Hopkins performansı ile. Eşinden ayrı, çocukları ve gelini ile yaşayan albay William Ludlow çocuklarını savaştan korumak için otoriteye sığınır. Yuvası her şeye rağmen dağılan ve yaşlandıkça aciz duruma düşen albay Ludlow,pek gösteremese de iyi bir baba ve insandır. Çiftliğinde gizlice kızılderilileri barındırır örneğin.

____

Daddy's Home

Babalar Savaşıyor (2015) Daddy’s Home

Biri öz diğeri üvey iki babanın savaşı ile karşı karşıyayız. Ama biz üvey babanın tarafındayız. Çünkü, Brad Whitaker, kendi kanından da olmasa iki çocuğa ideal bir baba olmak için elinden geleni yapan bir baba olmaya gayret ediyor. Sorumsuz fakat eğlenceli öz babanın ailenin ‘mutluluk çemberine’ girmemesi için mücadele ediyor.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up