‘Emek’ Nöbeti Devam Ediyor

Manşet Türkiye

Emek Sineması’nın yıkılmasını ve yerine yapılacak yeni bir alışveriş merkezinin içine taşınmasını protesto edenler bugün Beyoğlu’nda toplandı.

Saat 16:00’dan itibaren Taksim Meydanı’nda buluşan sinema severler, Emek Sineması’nın önüne yürüyerek basın açıklaması okudu ve bir kez daha Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı çıktı.

Yanlarında uyku tulumu, battaniye ve içeceklerini de hazır bulunduran protestocular soğuk havaya rağmen Emek Sineması’nın önünde sabahlamayı planlıyor.

Yürüyüşe katılan kalabalık arasında Nurgül Yeşilçay, Memet Ali Alabora, Tarık Akan ve Rutkay Aziz gibi oyuncular da yer aldı.

‘KÜLTÜR DOKUSUNA UYGUN DEĞİL’
9. İstanbul İdare Mahkemesi 12.05.2010 tarihinde Emek Sineması için öngörülen projenin “uygulanması halinde telafisi güç ya da imkansız zarar doğuracak nitelikte olduğu” gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Kararın ardından, 14.12.2010 tarihinde üç uzmandan oluşan bilirkişi heyeti, incelemesini yapmış ve 18.04.2011 tarihinde mahkemeye sunduğu raporda iki uzman dava konusu projenin kültür dokusuna uygun olmadığını belirterek yürütmeyi durdurma yönünde karar vermişti.

01.12.2011 tarihinde, bilirkişi raporuna ve 2010 baharından itibaren devam eden kamuoyunun verdiği mücadeleye rağmen, 9. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasını iptal etti.

‘HÂLÂ İTİRAZ HAKKI VAR AMA…’
Bu karardan sonra hukuki olarak bir itiraz hakkı bulunmasına rağmen, benzer dava süreçlerini örnek gösteren yürüyüşçüler Emek’in geleceğinin artık sadece kamuoyunun direnme gücüne bağlı olduğunu söylüyorlar.

İşte Emek yürüyüşünden kareler:

[nggallery id=1]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up