“Emek İnşaatı Durdurulsun”

Genel

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve aralarında Nuri Bilge Ceylan, Meltem Cumbul, Atilla Dorsay, Zeki Demirkubuz, Murathan Mungan Onur Ünlü, Sermet Yeşil, gibi çok sayıda sinema sanatçıcı, yönetmen ve yazar Emek Sineması’nda mahkemenin durdurma kararına karşı 2013 yılından bu yana sürmekte olan inşaatın durdurulması için çağrıda bulundu.

Açıklamada şöyle denildi:

İstanbul’un en eski sinemalarından biri olarak sinema tarihinin sayısız başyapıtını on yıllar boyunca perdelerine taşıyarak ülkemiz sinemaseverleri ile buluşturan, bir dönem sinemamız ile özdeşleşmiş Yeşilçam sokağının tarihsel olarak temel ‘demirbaşlarından’ biri özelliğini taşıyan, ayrıca sayıları gittikçe azalmakta olan ‘kapısı sokağa açılan’, yani ‘sokak’ ile, sosyal hayat ile doğrudan temastaki sinemaların son örneklerinden biri olan, kısacası İstanbul’un kültürel mirasının önemli unsurlarından biri olup bu arada bizlerin de belleğinde, anılarında önemli yer tutan tarihi Emek sinemasının tüm uyarı ve çabalara karşın yıkılmasını üzüntü ve esefle karşılamıştık.

Geçtiğimiz aylarda ise İstanbul Bölge İdaresi Mahkemesi, daha önceki yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasını Mimarlar Odası’nın itirazı üzerine iptal ederek bu konuda gecikmiş de olsa tekrar “yürütmeyi durdurma” kararı almıştı. Ancak bu karar dahi uygulamaya konulmamakta, Emek sinemasının yerindeki inşaat çalışmaları sürmektedir.

Aşağıda imzası olan bizler, İstanbul Bölge İdaresi Mahkemesi’nin 19/12/2014 tarihinde oy birliğiyle almış olduğu yürütmeyi durdurma kararının, bir hukuk devleti olmanın asgari koşullarından biri olarak derhal uygulamaya konulmasını ve Emek sineması yerinde sürmekte olan inşaat çalışmalarının durdurulmasını talep ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up